2015. október 29., csütörtök

Könyvismertetők:

Ram Oren: 

Káin bélyege

A B7593-as számú fogoly aki 1945 májusában kiszabadul a Bernburgi koncentrációs táborból és magáhozveszi az életben maradt csecsemőt aki nem más, mint Berman táborparancsnok néhány hónapos gyermeke. B7593-os magához öleli a kicsit, s elhatározza, hogy saját fiaként fogja szeretni és felneveli. Ötven évvel később a súlyos beteg, Argentínábon bujkáló háborús bűnös, Herman Müller alkut köt a német hatóságokkal: amennyiben hazalátogathat szülőföldjére és a kíséretében lévőknek nem esik bántódásuk, hajlandó feladni magát. A bernburgi tábor egykori parancsnokhelyettese a nemzetközi neonáci mozgalom vezetője, legfőbb támasza és segítője a lánya, llsa. Müller a németországi búcsúlátogatás alatt árulja el neki, hogy valójában nem ő a vérszerinti apja, hanem Adolf Berman. llsa azon nyomban megindítja a kutatást testvéröccse után. Müller halálával ő lesz a mozgalom vezetője, ahová már beépült a MOSAD. A könyv érdekes politikai tartalmú olvasmány.

Fábián Janka könyvei:

Adél és Aliz:

Fábián Janka legújabb nosztalgikus regényében két barátnő viharos érzelmekkel és ellentmondásokkal teli kapcsolata áll a középpontban. A különböző társadalmi és családi háttérrel rendelkező lányok, a bájos, szelíd Aliz, mindenki kedvence és az éles eszű, éles nyelvű, ármánykodástól sem visszariadó Adél, egy bentlakásos iskolában válnak elválaszthatatlan barátnőkké, és nem is sejtik, hogy a sorsuk még akkor is egymásba fonódik majd, amikor ezt már egyáltalán nem akarják.
Bonyolult szerelmi háromszögek és csalódások tarkította fordulatos történetüket egy régi gyilkosság árnyékolja be, és a háttérben most is ott húzódnak a kor történelmi eseményei: a Kommün végnapjai, a húszas évek konszolidációja, a frankhamisítási botrány, a gazdasági világválság. Ahogyan azt a szerzőtől már megszokhattuk, könyvében itt-ott valós történelmi figurák is feltűnnek, ám csupán mellékszereplőként.
A befejezés természetesen tartogat meglepetéseket, de a regény végkicsengése a szereplőket ért veszteségek és a tragédiák ellenére is életigenlő. Azt üzeni, hogy a legsúlyosabb helyzetből is létezik kiút.
A nagy sikerű Emma-trilógia, Az angyalos ház, a Virágszál, a Lotti öröksége és A német lány című romantikus történelmi regények népszerű írónője a múlt század húszas-harmincas éveinek Magyarországát eleveníti meg hitelesen, színesen és érzékletesen.

Az angyalos ház:

A félreeső budai utcában álló romos házat, amely a homlokzatán lévő angyalszobrokról kapta a nevét, a XXI. század első éveiben életveszélyesnek nyilvánítják, és le akarják bontani, hogy szállodát vagy lakóparkot építsenek a helyére. A közelben élők azonban civil mozgalmat indítanak a patinás épület megmentéséért. Az elszánt csapat vezetője Zsuzsa, a gimnáziumi magyartanár, akit személyes élmények fűznek az angyalos házhoz. Több mint tíz éve, egyetemista korában ugyanis rendszeresen látogatta az egyik lakót, a százéves Hilda nénit, aki lediktálta neki az emlékeit.
Ezek a feljegyzések repítik vissza az olvasót az 1910-es évekbe, amikor az angyalos ház a fénykorát élte. Akkoriban nem csak a szobrokról nevezték így, hanem az ott lakó négy lány miatt is. Hilda, Márti, Manci és Lina, a négy barátnő együtt élik át a századelőn a felnőtté válás, és persze a szerelem, valamint a vele járó elkerülhetetlen csalódások édes-fájdalmas élményeit. A ház titokzatos – és mint később kiderül, felettébb vonzó – új lakója révén azonban akaratukon kívül még a korszak politikai cselszövéseibe is belekeverednek.
Fábián Janka háromkötetes családregénye, a nagy sikerű Emma-trilógia néhány hónap leforgása alatt ismertté tette a történész végzettségű fiatal írónő nevét. Hangulatos új regénye a múlt század eleji Magyarország történelmének egy rövid, de annál mozgalmasabb időszakát eleveníti fel, már-már detektívregénybe illő fordulatokkal.
mobi,0,52mb

Emma szerelme (I):

A tizenhárom éves Emmát apja a halála előtt fiatalkori barátja feleségére és hajdani szerelmére, Kóthay Évára bízza. A Balaton-parti festői kisvárosban, ahol még jól emlékeznek Emma világszép édesanyjára és az annak idején róla terjengő pletykákra, féltékenységgel vegyes gyanakvással fogadják a fiatal lányt. Emma élete akkor bolydul fel igazán, amikor váratlanul felbukkan a család régóta Párizsban élő, gyermekorvosként nevet szerzett fia, Gábor. A lányban, aki gyerekkorában súlyos titkok tudója lett, és aki a férfit vádolja anyja haláláért, feltámad a gyűlölet. Ám a szerelmet és a gyűlöletet olykor csak egy hajszál választja el egymástól. Lehet, hogy Emmát és Gábort minden félreértés és tragédia ellenére mégis egymásnak szánta a sors? A fordulatos és megkapó szerelmi történet hátterében ott húzódnak a századforduló eseményei: a magyar millennium, a XX. század beköszönte, majd az első világháború, a Tanácsköztársaság és a Horthy-korszak kezdete. Az események sodrába vetett nem feddhetetlen, de szeretetre méltó és nagyon is emberi hősök sorsa azt bizonyítja, hogy minden személyes tragédiából és történelmi kataklizmából van kiút. A történész végzettségű fiatal írónő első könyve nyitódarabja egy háromkötetes családregénynek, amely egészen a XX. század végéig követi nyomon a Kóthay család több nemzedékének az életét.

Emma Fiai (II):

A romantikus családregény első kötete végén úgy búcsúztunk el Emmától és Gábortól, hogy éppen önfeledten játszottak három gyönyörű kisfiukkal a balatonkörtvélyesi házuk kertjében, és Emma már negyedik gyermeküket várta. Az Emma fiai című második részben a három fiúgyermek – Tamás, Péter és Gábor, azaz Öcsi – történetével ismerkedhetünk meg. A három fiú, akik külsőleg és jellemükben is nagyon különböznek egymástól, a maguk egyéni módján és eszközeivel próbálják megtalálni a boldogságot a húszas–harmincas években. A második világháború kitörése és eseményei azonban a Kóthay családot is megtépázzák; nem maradnak el a tragédiák sem. A háború után kibontakozó új rendszer pedig baljós árnyékot vet az életben maradottak jövőbeni sorsára. Az Emma szerelméhez hasonlóan a családregény második kötete is bővelkedik izgalmas, váratlan fordulatokban, valamint megható, boldog és elkeserítő pillanatokban – egyszóval igazi kikapcsolódást ígér. Ha a kedves Olvasónak tetszett az Emma szerelmének történetét elmesélő első rész, a három fiúról szóló második kötetben sem fog csalódni. Hamarosan megjelenik a harmadik, befejező rész is, amely a huszadik század végéig kíséri a Kóthay család lebilincselően izgalmas, jellegzetesen magyar történetét: az Emma lánya.

Emma Lánya (III):

A trilógia harmadik, befejező része a hírhedt ötvenes években kezdődik. A kommunista diktatúra évei, majd az ötvenhatos forradalom után a Kóthay család tagjai ismét elszakadnak egymástól. Emma a lányával, Évával és az unokájával Amerikába emigrál, Tamásék azonban az otthonmaradás mellett döntenek.
A század második felének eseményeit a szélrózsa minden irányába szétszóródó Kóthay gyerekek és unokák mind különbözőképpen élik meg. A forradalmat követő megtorlás, 1968 Párizsa, a szögesdróton inneni világ szürke, nyomasztó hétköznapjai, a Kádár-korszak békés álarca mögött a szabadság fájó hiánya, a nyolcvanas évek színes, ám sekélyes időszaka, majd pedig a rendszerváltás éppen úgy főszereplői a könyvnek, mint az egyre népesebb, sokszínű család tagjai. A különböző szálakon futó cselekmény és a szereplők sorsa sokszor találkozik, néha egybefonódik, máskor újra külön utakon megy tovább, mindvégig a már megszokott izgalmakkal, váratlan és meghökkentő fordulatokkal.
Végül, a rendszerváltás esztendejében egy boldog-szomorú esemény során újra összegyűlik az egész család a régi, Balaton-parti házban, és az is kiderül, hogy habár végleg lezárult egy korszak, azért lesznek, akik továbbviszik Emma örökségét.


Lotti öröksége:

Egy különös szerelem, egy tiltott házasság és a szerelemből született lány, Lotti története. Sorsukat számos titok, értetlenség és a Martinovics-összeesküvés árnyékolja, a háttérben pedig a francia forradalom, majd a napóleoni háborúk dúlnak.

A német lány:

Sepp Weinbach, azaz Borpataky Jóska, a baranyai sváb fiatalember a német hadsereg századosaként vesz részt először Franciaország megszállásában, majd Sztálingrád ostromában. A két esemény más-más okból örökre megváltoztatja az életét. A háború után Bajorországban letelepedő férfit csakhamar utoléri a múltja egy furcsa félárva kislány, Rose képében. A gazdag bortermelő, hogy levezekelje önnön és mások bűneit, örökbe fogadja, felneveli, majd tizennyolc éves korában, a hatvanas évek elején Párizsba küldi tanulni a lányt. A regény Rose boldogságkereséséről szól: vajon képes lesz-e megküzdeni a saját maga és a már csaknem húsz éve véget ért, de a lelkekben még dúló háború démonaival? Képes lesz megtalálni helyét egy családban, amelyet már a felbukkanása előtt is meglehetősen kusza viszonyok, elhallgatott titkok és fel nem dolgozott tragédiák jellemeztek? Végül pedig: többszöri próbálkozás után sikerül-e megtalálnia az igaz szerelmet?

Virágszál:

Az 1900-as évek fordulóján kezdődő fordulatos történetben két nem mindennapi nő sorsa fonódik össze elválaszthatatlanul. Az első részben egy többszörös tragédiába torkolló szerelmi háromszög lezárásaként Urbán Flóra, a gazdag budai ügyvéd lánya kénytelen megszökni otthonról, és a Monarchia egy távoli szögletében világra hozni házasságon kívül fogant gyermekét, és új életet kezdeni a kicsivel.A második rész főszereplője Virág Nelli, az árva lány, akit egy hideg, téli napon tesznek ki egy kolostor küszöbére. A lányt az apácák nevelik fel, és később ápolónőként dolgozik, amikor váratlanul, álmai „szőke hercege” képében rátalál a szerelem. A fiú, Miklós nevelőanyja, a keserű és bosszúálló Flóra azonban intrikáival megakadályozza a fiatalok boldogságát. Ám Nelli nem adja fel, és a magára hagyott, megcsalt lánynak végül sikerül egyenesbe hoznia életét, annak ellenére, hogy Flórának továbbra is a legfőbb célja, hogy tönkretegye őt. Ám egy napon súlyos titokra derül fény az asszony múltjából, és ez mindannyiuk életét megváltoztatja…A nagy sikerű Emma-trilógia és Az angyalos ház fiatal írónőjének fordulatos és megindító regényében a múlt századi Magyarország első évtizedei elevenednek meg a legfontosabb történelmi események és a korabeli hétköznapi élet apró történéseinek tükrében.
mobi,0,48mb

2015. október 28., szerda

Amerikai rulett szabályai

Az amerikai rulettet 37 számmal játsszák. (0-tól 36-ig.) Zsetonjait egy meghatározott számra, vagy számkombinációra teheti fel.
A játékban az alábbi lehetőségeket tudod megjátszani az alábbi nyerési arányokkal

MEGJÁTSZHATÓ LEHETŐSÉGEK ZSETONOD HELYE NYERÉSI ARÁNY  
18 szám
1-18, vagy 19-36 low vagy high 12 szám
páros vagy páratlan – even vagy odd
piros vagy fekete – red vagy black a megfelelő
rubrikába 1:1  
  1:1  
  1:1  
  1:1  
12 szám
tucat: 1-12, vagy 13-24, vagy 25-36, – dozen
sorok: első vagy második vagy harmadik – columns 2:1  
  tucat rubrikában 2:1  
  a megfelelő
rubrikába 2:1  
6 szám együttesen / Six-Line duplavonalon, két
oszlop között 5:1  
4 szám együttesen / Corner négy szám közös
sarkán 8:1  
3 szám együttesen / Street duplavonalon,
oszlopban 11:1  
2 szám együttesen / Split két szám között 17:1  
egy meghatározott szám / Straight up közvetlenül a számon 35:1
A lehetséges megjátszható szériák
Kis széria (Tier)
A rulett keréken a 0-val átlósan szemben lévő 12 szám variációját tudja megjátszani. A játékkombinációban összesen 6 zsetonnal tud játszani.
A megjátszható számok a következők: 5/8, 10/11, 13/16, 23/24, 27/30 és 33/36.
A lehetséges nyeremény a nyerő tét 17-szerese. A minimum és maximum tétek úgy alakulnak, mint a két számra (split) tett tétek esetében.
Nagy széria (Voisins de zero)
A nagy szériában összesen 17 szám kombinációjára tud tétet rakni. A számkombinációkban szerepel 2 számra tett tét (split), 3 számra tett tét (street) és 4 számra tett tét (corner). A nagy szériát összesen 9 db zsetonnal kell játszani.
A megjátszható számok a következők: 0/2/3 2 db zsetonnal, 4/7 1 db zsetonnal, 12/15 1 db zsetonnal, 18/21 1 db zsetonnal, 19/22 1 db zsetonnal, 25/29 2 db zsetonnal, 32/35 1 db zsetonnal.
A lehetséges nyeremény összege attól függ, hogy a nyertes számra tett tét két, három vagy négy számot érint.
Dzsokkó Ferrári (Gioco Ferrari)
A Gioco Ferrari a kis széria (tier) bővített formája, amelyben a 8,11, 23 és 30 számokat tudja megjátszani 10 db zsetonnal.
Nyeremény: 17-szeres kivéve, ha a 8, 11, 23, 30 ez esetben 52-szeres.
Orphelins
5 zsetonos számkombináció.
A megjátszható számok a következők: 1, 6/9, 14/17, 17/20, 31/34.
A nyereség 35-szörös, ha az 1 jön ki, 34-szeres ha a 17 jön ki. A 6,9,14,31,34 esetében a nyereménye17-szeres.
Zero-spiel
4 zsetonos számkombináció, amelyben hét szám kombinációjára lehet játszani.
Ezek a variációk a következők: 0/3, 12/15, 26 és 32/35.
A nyeremény 17-szeres, ha 0,3,12,15, 32 vagy 35 jön ki és 35-szörös, ha 26 jön ki.
Szomszéd tétek
Ebben a játékban a megtett szám és a rulett keréken jobbra, illetve balra lévő két szomszédja szerepel. A játékhoz 5 zseton szükséges és ha a számok valamelyike kijön, akkor a nyeremény 35-szörös. Pl. a 29-es szám szomszédai játék az alábbi 5 számot tartalmazza: 7, 18, 22, 28 és 29. Ha ezek közül bármelyik kijön, akkor a játékos nyereménye a megtett zseton névértékének 35-szöröse.
Finálok
Ebben a játékban olyan számsorozatot tehet meg, amelyeknek a végződése azonos (pl. 1, 11, 21, 31 vagy 3, 13, 23, 33). Amennyiben egyféle azonos végződést tesz meg, akkor 4 zsetonnal játszik, kivéve azokat az eseteket, amikor matematikailag csak három azonos végződésű szám megjátszására van lehetőség (pl. 8, 18, 28). Van lehetőség dupla finálok megjátszására is (pl. 2-5 finálok: 2/5,12/15,22/25,32/35).

2015. október 14., szerda

Kémkedés és informatika

A mai kémek az interneten fejtik ki áldásos tevékenységüket és rejtve maradnak a világ előtt.Ilyen volt Kovács István. Született 1959-ben  a Romániai Ojtoz faluban. 2015-ben halt meg egy Svájci magánklinikán Bergheimben. Egy éven át vetettem papírra emlékiratait. Minden este a haláloságyánál ültem és ő csak mesélt. Neveket helyeket időpontokat tudtam meg tőle. 1982-ben szervezték be, de 20 évig alvóügynök volt a diaszpórában. Eleinte csak sayan volt és bodel, de egész a katsa szintig vitte. 1983-ban a Nyíregyházi Nyírtervtől közel 2000 db dokumentumot sikerült lemásolnia. A Megyei tanács Tervező Irodája a Bercsényi út 4-ben volt. Kedves mosolygós hallgatag zárkózott ember volt, könnyen alakított ki kapcsolatot.Jól beszélt oroszul, románul, magyarul,moldovánul, angolul és németül. 177 cm magas barna hajú férfi volt, megnyerő személyiséggel. Az információs rendszerek védelme a 21.század legfontosabb problémája, ezért védelme stratégiai jelentőséggel bír. Minden internetre közvetve csatlakozott számítógép egy potenciális cyber támadás veszélyéjét hordozza.  A hatalom és a pénz alapja az informatika, jelentős erőforrássá vált, és az előny megszerzésének egyik legfontosabb eszköze. Az információs rendszerekhez a szűken vett számítástechnikai eszközökön túl hozzátartoznak a multimédia eszközei a rádió, televízió, és egyéb hírközlési csatornák is. Ezek a csatornák a közvélemény befolyásolásának és a tájékoztatásnak fontos eszközei, védelmük az ország védelmi stratégiájának alappillére. Ma már elfogadott nézet, hogy az elektronikus infrastruktúrát ért támadások hatása hasonló a tömegpusztító fegyverekéhez. Nagyszámú ember közvetlen környezetét, termelőképességét jelentősen befolyásolja a digitális infrastruktúra fejlettsége. Új fenyegetést jelent a nemzetközi terrorizmus, a szervezett bűnözői csoportok tevékenysége és az informatikai hadviselés is.A fenyegetettség kiterjed a rendszer minden elemére. Veszélybe kerülhet a hardver környezet, a szoftver környezet és a    kommunikációs rendszer is. Vállalati környezetben egy jelentős rendszerhiba a cég csődjéhez vezethet, míg a jó működés versenyelőnyhöz juttathat ja a céget. A vállalati tudás is információs vagyont is jelent, aminek védelmére az alkalmazottak és az előrelátó vállalatok gondosan ügyelnek. A vállalati tudásvagyon növelése jól felfogott vállalati érdek is, ezért az alkalmazottak felvételénél növelik az igényeket, illetve a meglévők továbbképzéséről gondoskodnak, azokat támogatják. A vállalati intelligenciában összpontosuló alkalmazotti és vezetői tudás (humán intelligencia), illetve az információs rendszerek képessége és a rögzített információ-készlet (együttesen technikai intelligencia) teszik lehetővé, hogy az adott vállalat helyt tudjon állni a rendkívül feszített piaci versenyben. Ennek alapját a vállalat helyes üzleti- és fejlesztési stratégiájának megválasztása, és a folyamatos innovációs tevékenység képezi. Ezért a legfejlettebb vállalatoknál külön stratégiakutató igazgatóságok működnek.Ismételni kell, hogy az állami, közigazgatási és vállalati információk olyan szellemi vagyont - egyúttal üzleti, vállalati, állami, szövetségi titkokat is - képeznek, amelyre mások is áhítoznak: versenyző államok és üzleti versenytársak, terroristák, bűnözők stb. A tudásvagyonra tehát vigyázni kell.Az információs infrastruktúrák technikai gyűjtőfogalma alatt egyrészt azokat a távközlési rendszereket (kommunikációs rendszereket) kell érteni, amelyek lehetővé teszik az információk továbbítását. Ilyen rendszerek, pl. a földfelszíni rádiós és rádiórelés rendszerek, acellarációs rendszerek, a földalatti fémes és optikai kábelhálózatok, a víz alatti kábelrendszerek, az űrtávközlési műholdak, másrészt azok a rádiótechnikai rendszerek, amelyek biztosítják a távirányítást, távellenőrzést (pl. lokátor rendszerek), a légi forgalom és hajónavigációs rendszerek, autópálya szolgálatok, a vasút, az időjárás-jelentő szolgálatok, stb. folyamatos működését. Ide tartoznak továbbá azok az elektronikus tömegtájékoztató rendszerek (Tv-rádiók), amelyek a tájékoztatás (informálás) és tájékozódás (informálódás) területén a lakosság mindennapi életéhez szorosan hozzátartoznak. Információs tevékenységeket támogató és ellátó szolgáltatások Ezen fogalmak körében azokat a szolgáltatásokat, gyárakat, üzemeket, kutató és fejlesztő intézményeket, egyetemeket, nagybani elosztó raktárakat kell érteni, amelyek az információs környezet fenti három elemének zavartalan tevékenységét közvetlenül vagy közvetve biztosítják. A szolgáltatások közül kiemelkedően fontos szerepet töltenek be a villamos energetikai rendszerek erőművei, transzformáló alállomásai és vezetékes hálózatai, mivel köztudott, hogy egy fejlett információs társadalomban és e-gazdaságban minden árammal működik Az információs környezet fenti rendszereinél olyan kulcsfontosságú, más néven kritikus szerepet betöltő elemek találhatók, amelyek nemzetgazdasági, nemzetbiztonsági, közbiztonsági és honvédelmi fontosságánál fogva az ország biztonságát közvetlenül érintik. Ezért az ilyen kiemelt fontosságú jelentőséggel bíró infrastrukturális és szolgáltató elemeket az ország további fennmaradásához (túléléséhez) nélkülözhetetlen feltételnek tekintik, és joggal sorolják be az ország kritikus információs erőforrásaihoz, infrastruktúráihoz és szolgáItatásaihoz. Ebben a vonatkozásban, ami nagy méretekben igaz, az igaz kisebb méretekben is.Vagyis a vállalati szinten is találhatók olyan - a vállalati lét szempontjából kritikusa n fontos¬információs emberi erőforrások, infrastruktúrák és szolgáltatások, amelyek védelméről kiemelt módon kell gondoskodni. Gyakran előfordul, hogy az állami és vállalati kritikus információs erőforrások egybeesnek, és védelmükről közösen gondoskodnak. Ilyenek lehetnek, pl. az erőművek fizikai védelme, a számítóközpontok (nagy fontosságú szerverek) őrzés-védelme, kulcsfontosságú informatikai és távközlési személyek lebiztosítása, a szolgáltató intézmények és vállalatok fokozott felügyelete, stb.A kritikus információs erőforrások, infrastruktúrák és szolgáltatások védelméről országos, körzeti (régiós) és helyi, valamint vállalati szinten egyaránt gondoskodni kell. Az ország területén található és a NATO szövetségi rendszerhez tartozó kritikus információs környezeti infrastruktúrák védelméről a magyar államnak (rendőrségnek, honvédségnek, nemzetőrségnek) kell gondoskodnia. Amikor országvédelemről beszélünk össznemzeti védelmi erőfeszítésekre kell gondolni, amely nagyobbrészt polgári (vállalati) elemekből, kisebb részt közbiztonsági és honvédségi elemekből épül fel. Ezért nem lehet csodálkozni azon, hogy az országos és ország-régiós nagyvállalatok, sőt a helyi közepes, esetenként a kritikus szerepet betöltő kisvállalatok információs kapacitását - fontos tartalék kapacitásként - számításba veszik, amikor az ország információs védelmi tervét elkészítik. A vállalatok is készítenek információ védelmi, valamint informatikai, távközlési rendszerek és infrastruktúrák védelmére szolgáló biztonsági terveket. Az Amerikai Egyesült Államokban külön elnöki rendeletet hoztak az országos kritikus infrastruktúrák védelméről. Ezek között számos olyan található, amely az információs infrastruktúrák fogalomkörébe tartozik. A magánszektor egyes fontos információs infrastrukturális központjait (pl. szervereit) az országos kritikus információs infrastruktúrák közé sorolják, és védelméről a vállalattal közösen gondoskodnak. Az informatikai hadviselés kiterjedhet acélterület infrastruktúrájának fizikai megsemmisítésére, vagy ideiglenes megbénítására. Az információs lágy háború, mint pszichológiai fegyver alkalmazásának célja nem más, mint az ellenfél, vagy a saját lakosság megtévesztése, illetve manipulálása hamis hírek terjesztésével. A TV és a rádió, valamint újabban az Internet világháló pl. hatásos eszköz az ellenfél országa által képviselt szándék vagy akarat alakítására, formálására, megfordítására, illetve megváltoztatására. Ebben a tevékenységben reklámpszichológiai (PR) módszereket is alkalmazhatnak. Az egyik ilyen módszer, az hogy hamis hírek terjesztésével, vagy megtörtént, valós, de kis jelentőségű események szándékos felnagyításával éket kívánnak verni a vezetők és vezetettek (pl. a kormány és a lakosság) közé. Ebbe a kategóriába tartozik, pl. a video¬morfium féle média-harcászati eljárás, amikor valakiről manipulált videofilmet játszanak le nyilvánosan. Az érintett vezető személy ezután hiába védekezik, amíg bebizonyítja ártatlanságát, a belé helyezett bizalmi tőke erősen csökken vagy végleg elfogy. Az elektromágneses hullámok szándékos zavarása az elektronikai hadviselés fegyvere. Már igen régen ismert elektronikai hadviselési (EW) támadó eszköz. Újabban a zavarás mellett arra törekszenek, hogy az ellenfél híradását és számítógépes rendszereit valós, vagy hamis adatokkal túlterheljék, un. információs túlterhelést idézzenek elő, ami információs összeomláshoz (info. kollapszushoz, vagy info. infarktushoz) vezet. Ezáltal a kívánt információs forgalom lelassulhat, vagy leállhat. Hatására a valódi információk késve, vagy sohasem érnek el a kívánt címzettekhez. Hasonló jelenség figyelhető meg az Internet világhálón és az e-mail rendszereken.Ebbe a kategóriába tartoznak még az információs blokád, vagy a szándékosan előidézett információs katasztrófa következtében keletkezett információs fekete lyuk, ahol és amikor egy adott körzetben lehetetlenné teszik az információs forgalmat.
Időzáras elektromágneses bilincsek, mint elektronikai hadviselési fegyverek a szándékos zavarás egyik alfaját képezik. Alkalmazásuk célja, hogy adott körzetben mindennemű, vagy meghatározott fajtájú és típusú elektromágneses elven működő eszközök használatát egy adott időtartamra megakadályozzák. Ilyen lehet pl. egy repülőtér rádió forgalmának komplex megakadályozása, pl. egyszeri felhasználású, de önvezérlő URH rádiózavaró rendszer (rádióbilincs) távolból történő telepítése a kiszemelt repülőtér körzetében. A nagy energiájú rádiófrekvenciás ágyúk (HERF-Guns) az elektronikai hadviselés fegyverei. Igen nagy teljesítményű (10-100 kilowatt adóteljesítményű), de keskeny frekvenciasávú rádióadókat jelentenek, amelyek adott frekvencián képesek a kiválasztott elektromágneses célpontot (pl. rádiót, radart, navigációs eszközt, stb.) működésében korlátozni (elnyomni), vagy lehetetlenné tenni (adását véglegesen elfojtani). A korlátozás ebben az esetben azt jelenti, hogy a céleszköz működését ideiglenesen lezárja, de a rendszer később újra indítható. A lehetetlenné tevés (vagyis a rombolás) pedig azt jelenti, hogya céleszköz a nagy erejű besugárzás következtében olyan károkat szenved, hogy már később sem lehet azt rendeltetésének megfelelően használni. A célpont ebben az esetben, elektromágneses értelemben .Jesűketíil" . A HERF -Guns típusú, EW támadó fegyvereket szelektív módon, egy-egy rádió frekvenciára hangolva, mind stabil, mind mobil elektromágneses eszköz ellen lehet alkalmazni. Szelektíven áthangolhatók és több alkalommal újból felhasználhatók, vagyis több alkalommal lehet "elektromágneses lövést" leadni vele. Az ilyen típusú fegyvereket pilóta nélküli repülőeszközökre, vagy vándorcirkáló rakétára is lehet telepíteni és úgy irányítani, hogy csak adott célterület felett kezdje meg az elektromágneses tüzelést. Az elektromágneses impulzus bombák (EMP-Bombs) ugyancsak az elektronikai hadviselés támadó típusú fegyverei. Felrobbantásukkor olyan rendkívüli nagyenergiájú, széles frekvenciasávú, átütő-átégető képességű, elektromágneses impulzus-sorozatot állítanak elő, amelyek a hatósugarukba kerülő elektromágneses eszközöket (pl. rádiókat, radarokat, számítógépeket stb.), illetve azok integrált áramköreit (IC-it) tönkre teszik. Ezek bemenetére (antennáira, bevezető csatlakozóira, tranzisztoraira stb.) villámcsapásszerűen olyan rendkívül nagy erejű elektromágneses impulzus-sorozatot bocsátanak, mint amikor az elemmel működő tranzisztoros rádiót pl. 220 Voltos vagy 380 Volt-értékű elektromos hálózatba kapcsolják. Az EMP-bombát a céleszközhöz közel kell vinni (telepíteni), mivel felrobbanásakor csak adott hatósugáron belül képes intenzív pusztítást kifejteni.
Az EMP impulzus bomba fegyverek indító töltete nukleáris, vagy nem nukleáris robbanótöltet lehet. Az EMP fegyvereket mélységi különleges kommandó osztagok (Special Forces Teams) helyezhetik el a kiválasztott célpontok közelében, illetve rakétával vagy légi eszközzel lehet a célpont körzetébe kijuttatni. Hatásuk körkörös, egyszeri felhasználásúak, egyidejűleg több fajta elektromágneses célpont ellen hatnak, mivel egyidejűleg több, különböző frekvenciasávban állítanak elő pusztító hatású, elektromágneses impulzus¬sorozatokat. Alkalmasak lehetnek pl. a robbanómotorok elektromos gyújtásának teljes leállítására is. Nukleáris erőforrás felhasználása esetén az atomrobbantások hatásakor fellépő elektromágneses impulzusok erej ét használj ák fel. Az EMP bombához hasonló egy közeli villámcsapás hatása. Egy villámcsapás átlagosan 20- 30000A áramot jelent, és az általa létrehozott mágneses teret A védelem minden esetben komplex feladat, mely magába foglalja az eszközök fizikai védelmén túl a szoftveres védelmeket, és a személyzeti politikát is. A rendszert érő támadások vizsgálata előtt érdemes röviden foglalkoznunk a támadók személyiségével. Az okozott kár jelentősen függhet attól, hogy az elkövető csak erőpróbának tekinti-e a támadást, vagy jól megtervezett károkozási stratégiáról van- e szó A támadók főbb csoportjai:
Képzetlen felhasználók véletlen betekintése.A véletlen betekintők többségét csak a kíváncsiság mozgatja, az érdeklődésen túl nincsenek ártó szándékaik. A hibát valószínűleg a rendszer hibás védelmi beállításai okozzák. A leggyakoribb eset, hogy a rendszergazda semmit sem állít az alapértelmezésben mindenki által elérhető komponenseken. Szaglászók Rendszerint jól képzett egyetemisták, hobbi számítógépesek. Nincs ártó cél, szakmai kihívásnak tekintik a behatolást. A behatolást megoldandó logikai feladatnak tekintik. A törvény nem méltányolja a szándékot. A jogosulatlan behatolás önmagában is büntetendő cselekmény.
A módszerek egy része a banki tranzakciók módosításával, a bakon átáramló pénzek"megcsapolásával" foglalkozik. Ezek a módszerek jórészt belső elkövetőket tételeznek fel, akik a működő rendszer programjaihoz hozzáférnek. A másik csoport fenyegető üzenetekkel próbálja a bank vezetését fizetésre bírni. Az esetek száma rosszul dokumentált, mert a bankok nem hozzák nyilvánosságra az incidens eket. A behatolási kísérletek megalapozottak, és a védelem rendkívül nehéz.A professzionális hírszerzés rendelkezik megfelelő anyagi és tudásbázissal, hogy módszereket, eljárásokat dolgozzanak ki az információ megszerzésére. (Műholdas lehallgató rendszerek, irányított antennarendszerek, szinte korlátlan számítógép kapacitás.)A kémkedés alapulhat a kereskedelmi programok "gyárilag" beépített, nem publikus kiskapukra is, melyek a hírszerző szervezetek igényeinek megfelelően kerültek a rendszerekbe.Felhasználhatók a számítógép áramköreinek nem publikált utasításaira is. Egy nagy bonyolultságú áramkör (CPU) esetén még saját gyártása során sem tudjuk a tervező szándékait pontosan megismerni az elemek nagy száma miatt.
(F őként export termékekben kerül beépítésre).A biztonsági incidensek vizsgálata az elmúlt években azt mutatta, hogya korábbiaknál sokkal nagyobb figyelmet kell fordítani a személyzeti politikára. A károkozássaljáró események 80 %-át saját dolgozó okozta. A saját munkatárs értelemszerűen rendelkezett a rendszer eléréséhez szükséges jelszóval, kártyával, stb.Az ipari kémkedés főbb szereplői:   Speciális ügynök, más néven "ipari sakál". Kimondottan magas értékkel bíró információk: gyártási eljárások, döntő fontosságú tervrajzok és alkatrészek, minták beszerzésére szakosodik. Munkáját rendszerint egyedül végzi. A megbízásért igen magas díjazásban részesül. Rendkívül veszélyes személy, aki a kitűzött feladatot, akár gyilkosság árán is végrehajtja. Mivel a speciális ügynökök igen sokat tudnak a megbízókról, rendszerint nem hosszú életűek.   Általános beszerző jelölést azok az ipari kémek kapták, akik a célvállalatot illetően mindenféle információ megszerzésére törekednek: nem válogatnak, az elemzést a megbízóira hagyják. Gyakran kapnak olyan feladatokat, hogy deríts ék fel acélvállalat fizikai biztonsági rendszerét és titokvédelmi rendszabályait.  Belső üzleti titkokat árulók kategóriájába azok a belső alkalmazottak tartoznak, akik különböző anyagi ellenszolgáltatások fejében hajlandók ipari kémtevékenységre. Mivel a kémszakmában kevésbé járatosak, megbízatásuk eseti jellegű. Adok-kapok elv alapján. A vállalati belső titkokat árusítókból alvó ügynököket is lehet képezni, akiknek szolgáltatását csak bizonyos időszakban veszik igénybe. Természetesen hallgatásukért rendszeres anyagi ellenszolgáltatást kapnak. Közéjük tartozhatnak olyan külső szakemberek is, akik valamilyen formában rendszeres kapcsolatban állnak a célvállalattal, vagyis könnyedén "ki-be járhatnak" a vállalat telephelyén. Zsarolható belső személyek. A célvállalat személyi állományát olyan monitorozásnak is alávetik, amelyben figyelik az emberi gyengeségeket, az eltitkolt hibákat, az elhallgatott "bűnöket". Azok a személyek, akiknek "folt van az életrajzán" és szakmai tevékenységén, kiválogat ják és megkörnyékezik. Ha nem áll kötélnek, akkor a zsarolás klasszikus módszereivel kényszerítik az ipari kémkedésre. A beszervezés stratégiáját arra építik, hogy a zsarolható személy jellemileg olyan gyenge, hogy nem fogja elárulni a megbízást. Sajnos ez az elv rendszerint beválik.  Kilépők az elbocsátott, vagy önként távozó, gyakran megbántott, megsértett, mellőzött emberek, akik viszont mint üzleti titokhordozók igen sokat tudnak, nem ritkán floppy-lemezen programokat, leírásokat visznek magukkal. Az ilyen személyeket különösen figyelik, hiszen a célvállalat operatív módszereiről igen sokat tudnak. Ezeket sértett hiúságból, nem ritkán bosszúból, gyakran még ingyen is .Jcitálalnak" a velük egyiitt-érzőknek.   Kapcsolódó civil szervezetek tagjait meglepően gyakran lehet felhasználni ipari kémkedésre, akik amúgy is valamilyen anarchista, a fennálló rend ellen izgató ideológia befolyása alatt állnak. Ennek következtében a civil egyesületek az anyagi támogatás ellentételezés e képpen szívesen tesznek eleget "kisebb-nagyobb" kérés eknek, amibe beleférhet az ipari kémkedés is. Nyitva hagyott számítógépek, törölt fájlok. Az ipari kémkedéshez kedvező lehetőséget biztosítanak, ha a dolgozók a munkaterem ideiglenes, vagy tartós elhagyásakor nyitva hagyják számítógépüket, ily módon "bárki" megtekintheti a fájlokat, illetve azokról másolatot készíthet. A másik rejtett buktató az a tévhit, hogya törölt fájlokat már senki nem képes "elővarázsolni". Ez nem így van. Jól képzett ipari kém - legyen az belső vagy külső - képes a törölt fontos iratok másolatát megszerezni a számítógépes "szemetes ládából". Ne felejtsük el, hogy ez a technológiai lehetőség fennáll és az esetek döntő többségében az információ tulajdonosának érdekét szolgálja, hisz a véletlenül elvesztett információk rekonstrukcióját biztosítja. Ártó kezekben ugyanakkor veszélyes eszközként szolgál.  A számítógép-felhasználók manapság kettős veszélynek vannak kitéve. A jelenlegi gazdasági válság pénzügyi helyzetünkre mér csapást; ugyanakkor a rosszindulatú programok készítői megpróbálják kihasználni nyugtalanságunkat, hogy aztán hátba támadhassanak minket. Pontosan akkor, amikor a következő esedékes számla vagy részlet miatt aggódunk, rohamosan növekszik a könnyű pénzt ígérő adathalász csalások száma. Ezek a csalások gyakran hamis pénzügyi szolgáltató, vagy árurendelést kínáló weboldalakhoz kapcsolódnak.    A pénzügyi intézetek és bankok régóta célpontok, rosszindulatú tüköroldalak évek óta lopják az adatokat ügyfeleik számára. A hamis álláskereső oldalak száma szintén növekszik. Mivel sokan nehezen találnak jövedelmező munkát, a csupán két-három órás otthoni tevékenységért tisztességes fizetést ígérő ajánlatok igen csábítóak. Egyre több és több spam kampány él ilyen ajánlatokkal, de professzionálisnak kinéző oldalak is érintettek ezekben csalásokban.  Megjelent a Web2.0 és készül a szematikus web és a felhő megoldások. A rosszindulatú programok írói szintén az "internet-felhőt" használják, mint fő közvetítő eszközüket, és kihasználják a Web2.0 vonzó tulajdonságait is. 2016-ben várható an folytatódik ez a tendencia, és végül ki fogja szorítani a malware terjesztésének korábbi, hagyományosabb módszereit Mi a tárgy keretei között első sorban a vállalati szintű rendszereket fenyegető veszélyekkel és a potenciális veszélyforrások hatásainak csökkentését elősegítő módszerekkel foglalkozunk.
Általánosan a védelem és a támadás játékelméleti módszerekkel modellezhető. Az informatikai rendszer értéket képvisel, amit a támadó meg akar szerezni. A támadónak nem érdemes több erőforrást igénybe venni, mint emennyit az információ ér. A védőnek sem érdemes az információ értékét meghaladó erőfeszítéseket tenni a védelem megvalósítására. A támadó és a védő is modellezhető egyetlen virtuális személlyel. A támadó és a védő kölcsönösen nem ismeri (vagy hiányosan) a másik stratégiáját. Általában a játék eredménye nullától különböző, mert veszteség okozható viszonylag kis befektetéssel is. Általában a támadó pozíciója az előnyösebb. A vállalati rendszerek ellen irányuló támadásokat a globalizáció, a rendszerek nyíltsága könnyíti meg. Ma egy vállalati rendszer sok szállal kapcsolódik földrajzilag távoli lévő információs rendszerekhez, melyekhez a kapcsolatot létrehozó infrastruktúrára alig van befolyása és ellenőrzési lehetősége. A védelmi rendszerek tervezésénél először a védelem céljait kell meghatároznunk, és csak ennek ismeretében lehet a megoldás módjával foglalkozni.A tervezés alapvető kérdései:   mit akarunk megvédeni   milyen szintű biztonságot kívánnak    milyen időkorlátokkal    milyen potenciális veszélyekkel szemben.Az információ védelem általános céljai, hogy a rendszer nyújtson nagy valószínűséggel védelmet
 az információ elvesztése,   az információ tartalmának megváltozása,    az információ nyilvánosságra kerülése,
a hitelesség elvesztése (az információ forrása nem azonosítható)a rendszer erőforrásának jogosulatlan használata,  üzleti folyamatosság megszakadása ellen. Az informatikai rendszerünket két alapvetően különböző területre bonthat juk:   Védett terület.Ezen a területen fizikailag korlátozott a belépés, az adathordozók, terminálok elérése. Az adatok jórészt nyílt formában állnak rendelkezésre. Itt az ügyviteli szabályok, a személyzet megfelelő megválasztása és a hozzáférés védelem lesznek a fontosabb védelmi módszerek. Nem tudunk fizikailag megvédeni egy több ezer kilométeres hálózatot, ami ráadásul nagy valószínűséggel különböző szolgáltatók tulajdonában van.A távoli terminál/al kapcsolatos biztonsági problémák jórészt abból adódnak, hogy a terminál felhasználója nem azonosítható a rendszeren belül (a felhasználó sehol nem része a rendszernek). A felhasználóról csak azt tudjuk, hogy az alkalmazott azonosítási eljárásnak megfelelt, vagy nem felelt. Valamilyen valószínűséggel azonos azzal, akinek mondja magát. Távoli terminálok esetén az azonosítási probléma súlyosabb, mint a védett területen lévő termináloknál, hiszen bárki, bárhonnan megpróbálhat kapcsolatot teremteni a rendszerrel. A helyi terminálokat csak a kezelők egy szűkebb csoportja éri el. A potenciális támadókat a védett területen fizikailag távol tarthatjuk a rendszertől.
A távoli terminál használatakor nem tudjuk (vagy nagyon korlátozottan) megállapítani a belépés fizikai helyét a hálózaton.A publikus hálózatban haladó adatforgalomhoz gyakorlatilag bárki hozzáférhet, ha rendelkezik a megfelelő eszközökkel. Egy több ezer kilométeres kábel folyamatos ellenőrzése gyakorlatilag lehetetlen. A rádiós rendszerek a működés jellegéből adódóan lehallgathatók ..Komoly veszélyeztetést jelentenek a nem védett területen elhagyott (ellopott) adathordozók és számítógépek. A problémát növeli a kis méretű, nagy kapacitású adathordozók megjelenése, melyeknek a védelme erősen kétséges Számos katasztrofális biztonsági incidenst okoztak a kiselejtezett, tovább értékesített számítógépek merevlemezein maradt adatok. A lemezek egyszerű törlése nem elegendő az adatok végleges eltávolításához. Sok esetben maradtak az eladott számítógépekben értékes adatokat tároló CD vagy DVD lemezek.Hasonló események ellen a selejtezés, eladás ügyrendjének szigorú szabályozásával védekezhetünk. 2000 műhold kémkedik a földkörül.
 

How to download free Hungarian ebooks

So, let’s see first how you can download Hungarian books (usually in pdf format) from the site of the most used Hungarian digital book provider MEK (Magyar Elektronikus Könyvtár).  In this case we are very succesful because the developers translated the whole website and the websearch into English. After opening the homepage you can easily change the language (uper left corner of the header image) and than search in the database. If you are looking for Hungarian or other literature click to the ‘Culture, Arts, Literature’ button on the left sidebar and you will find another site to look for books. There you will find other options to stick.

If you are looking for a Hungarian content I suggest you to chose ‘Classical Hungarian Literature’ and you will find such famous books like: all poems of in pdf format, or mp3 format for the who prefer to listen and not to read. And this is just to mention something from the beginning of the alphabet.

In case you don’t like classics but interested in the ‘contemporary literature’, tick that option and you will chose from a lots of interesting modern content l

And if it is not enough you can even find some bestsellers and sci-fi literature in this database, just tick ‘Fiction, Science Fiction, Fantasy’ and you will find such good books

If you check the options carefully you will see that you can find even Hungarian litriture translated into other European languages.

2015. október 13., kedd

3D Max 4



A 3DsMax program egyik különlegessége a paramet-rikus modellezés, ami azt jelenti, hogy a tárgyakat és arajtuk végzett mûveleteket parametrikusan, matemati-kai formulával leírva tárolja. Így sokkal könnyebben,szabadabban szerkeszthetünk és animálhatunk.Ennek megértéséhez tekintsük át a modellezõprogramok két fõ tárgyábrázolási módját. Legelter-jedtebb a poligonális modellezés, amikor a programa tárgyakat pontokból és az azok között feszülõ felü-letekbõl építi fel, ezek koordinátáit és paramétereittárolja. Elõnye ennek az eljárásnak, hogy a képszá-mítás jóval egyszerûbb, ezért gyorsabb. Hátránya,hogy a görbe felületek nem írhatók le pontosan, csakközelítve, a modellezés pedig kötöttebb, a poligonoktulajdonságaihoz kell igazodni.A másik alapvetõ modellezési módszer a splinealalpú eljárás. Ebben az esetekben a tárgyakat nem kö-tött alkotóelemekbõl, hanem vektorokból, görbékbõlépítjük fel, hasonlóan, mint egy vektorgrafikus prog-ram, pl. a CorelDraw! a két dimenziós rajzokat. Az eljá-rás elõnye, hogy az alakzatok felbontás-függetlenek, agörbe felületek is pontosan definiálhatók, ezáltal arenderelt képek élethûbbek, , szabadabb lehetõségekvannak a modellezésre, a tárgyakat tároló fájlok kiseb-bek lehetnek. Hátránya a módszernek, hogy az ilyentárgyakkal való mûveletek nagyon számításigényesek,jóval lassabb a kezelésük, mint a poligonális tárgyak-nak. Mivel az animáció-készítésben a sebesség általában az elsõdleges szempont, ezért a görbe alapú mo-dellezõ programok kevésbé terjedtek el, inkább csaknagygépes munkaállomásokon találkozunk velük.A 3D Studio MAX program ötvözte e két eljárás jótulajdonságait, hogy kiküszöbölje a hiányosságaikat. Atárgyakat a gyorsabb képszámítás érdekébenpoligonálisan ábrázolja, de létrehozásukra és tárolásuk-ra paraméterezhetõ matematikai algoritmusokat hasz-nál. Pl. egy gömb tárolása a programban nem az alkotópontjai és felületei koordinátájuk eltárolásán alapul,hanem gömb középpontján és sugarán, valamint a szeg-menseinek számán. A gömböt megjelenítésekor a prog-ram az aktuális paraméterek figyelembe vételével ki-számítja a poligonális gömböt és ezt mutatja meg, ez-zel számol a továbbiakban. A tárgyakat létrehozó algo-ritmusok paramétereinek változtatásával sokkal egysze-rûbb az animációk készítése, mintha a tárgyak elevepoligonálisan lettek volna tárolva, mégis megmarad agyors képszámítás és a többi elõnyös tulajdonság.A MAX egyik nagyon hasznos tulajdonsága szintén aparametrikus tárgyszerkesztésen alapul, a mûveleteksorán beállított paraméterek mindegyikét tárolja, így atárgy teljes életútja visszakövethetõ, korábbi módosítómûveletek anélkül megváltoztathatók, hogy ezzel a ké-sõbbi mûveleteket elveszítenénk. Pl. egy tárgy pontjai-nak száma bármikor anélkül megváltoztatható, hogy atovábbalakító mûveleteket újra el kellene végezni rajta.A program gyors képszámítási algoritmusai lehetõ-vé teszik, hogy már a szerkesztõ nézetekben azonnalnyomonkövessük a mûveletek hatását, nem kell ezekellenõrzésére a rendering eszközéhez nyúlni. Lehetõ-ségünk nyílik pl. arra, hogy a fényforrások beállításasorán valós idõben nyomon kövessük a fényviszonyokalakulását. A program amellett, hogy rengeteg nagyszerû be-épített funkciót tartalmaz, nyitott a késõbbi modulárisbõvítések felé, az új funkciók külsõ modulként a prog-ramba illeszthetõk és úgy használhatók, mintha erede-tileg is a MAX részei lettek volna. A külsõ modulok, aPlug-In-ek minél nagyobb számban történõ megjelené-sét azzal segítik, hogy publikussá tették a teljes fejlesz-tõi készletet és dokumentációt, így már közepes C prog-ramozási gyakorlat birtokában is saját kiegészítõket fej-leszthetünk a 3D Studio MAX-hoz.
Elõször ismerkedjünk meg a MAX ablakrendsze-rével, kezelõfelületével, nyomógombjaival. Azutóbbiakkal egy picit felületesen, mert tényleges hasz-nálatukhoz több is-meretre van szük-ség. Ezzel egyelõremég nem rendel-kezünk, de jó len-ne tudni, hogymégis melyikgomb micsoda. Hamegtanuljuk azegész kezelõfelületstruktúráját, akkormár gyerekjátéklesz a navigálás.Felül találjuk amenüsort,
File
,Edit
,Group
, stb.menükkel.Ezekre ráklikkelve almenüket kapunk. A fõbb almenüpontok elérhetõek a
Toolbar
nyomógombjai segítsé-gével is. Ezek közvetlenül a menüsorok alatt helyez kedhetnek el. Fontos tudni, hogy olyan nyomógombokis vannak, amelyeknek nincs menüpont megfelelõjük.Ez némileg szokatlan a Windows programokban.Képernyõfelbontástól függetlenül jeleníti meg azikonjait a MAX. Ha nem tudunk pl. 1024x768-as vagyesetleg nagyobb felbontásban dolgozni, és mégis sze-retnénk olyan ikonokat elérni, amelyek ekkor a képer-nyõn kívülre esnek, akkor egy nagyon egyszerû és öt-letes módon juthatunk hozzájuk. Ha olyan helyre ve-zetjük a kurzort, ahol az átalakul egy feltartott jobb kéz-zé, akkor a bal egérgomb folyamatos nyomva tartásamellett jobbra, balra mozgatva elõtûnnek az eddig nemlátott ikonok is. Milyen egyszerû, nem? Ugyanez-zel a kézzel mozgathatjuk a kezelõpanelt is, ha az nemférne el a rendelkezésre álló területen.Léteznek olyan nyomógombok, amelyek jobb aljánegy kis fül van. Ha ezeket folyamatosan nyomva tartjuk,akkor egy idõ eltelte után megjelennek egyéb nyomó-gombok is, amelyekbõl választhatunk. Ilyen példá-ul a Select and Uniform Scale. Jobb oldalon látható a kezelõpanel, ami nagyonfontos részét teszi ki a MAX-nek.Itt találhatók meg a fõbb funkciócsoportok, minta Create
vagy a  Modify .Ezek bõvebb részletezéseszintén csak a késõbbiek folyamán olvasható. Aképernyõ nagyobb részét alapesetben négy darabkis ablak teszi ki, amiben rácsokat láthatunk. A Left  ,Top , és Front
ablakok axonometrikus, azaz párhu-zamos nézetû leképzést biztosítanak, ellenben a  jobb alsóval, aminek a neve Perspective , és ebbõl kö-vetkezõen pers-pektivikus lekép-zéssel jeleníti megaz aktuális mozza-natokat, objektu-mokat.Ezeket az abla-kokat természete-sen tetszõlegesenvariálhatjuk. Akárelhelyezkedésü-ket, akár tartalmu-kat. Például mi amagyar szabvány-hoz vagyunk szokva, akkor beállíthatjuk, hogy a bal alsólegyen a felül-, a bal felsõ az elöl, a jobb felsõ pedig azoldalnézet. Ennek lépései: A Views menüben a Viewports  Configuration almenü hatására a követke-zõ ablak jelenik meg:Lapozzuk elõrea Layout  fülecskét,és máris ismerõsfelületre jutottunk.A felsõ két sorbankiválaszthatjuk azablakok elrendezé-sének a módjait.Válasszunk egyszimpatikusat. Ek-kor körülötte fehérkeret fog megjelen-ni, jelezve, hogymost ez az aktuá-lis, és a bal alsó sarokban lévõ ablakrendszer-elhelyezéserre fog megváltozni. Ez a keret lehet piros is, ha bekap-csoljuk az Animate gombot. Jelentése ettõl nem fog vál-tozni, csak azt szemlélteti, hogy most felvétel történik,de errõl majd késõbb. Ez mind szép és jó, de hogyan tud-juk beállítani a megfelelõ nézeteket? Ráklikkelve a kivá-lasztott nézetre megjelenik egy oldalsó menü, amibenjobb esetben 11 pont közül választhatunk.A Grid kiválasztásával a nézet úgy áll be, hogy azaktiválásakor kiválasztva lévõ grid-object síkjával le-gyen párhuzamos. Ha nem volt kiválasztott grid-object,akkor a szokásos felülnézettel azonos. Errõl kicsit ké-sõbb még bõvebben is fog szó esni.A Perspective  perspektivikus nézet, melynek irányatetszõlegesen beállítható.A User  szintén egy tetszõleges irányú nézet, deeltérõen a perspektivikus nézettõl, ez párhuzamosvetítésû.
A Front  , Back ,Top ,Bottom ,Left  ,Right  a szokásosaxonometrikus leképzések. Magyarul az elöl-, hátul-,felül-, alul-, bal- és jobbnézetek.A Track a majd késõbb ismertetendõ rendezõ ke-zelõfelületét hozza be, ahol a jelenet kulcsait szer-keszthetjük.A Shape egykülönleges nézet,aktiválása utánúgy áll be, hogy akiválasztva lévõ Shape típusú alak-zat XY síkjával legyen párhuzamos és az alak a nézet közepén helyezked-jen el. A kapcsolat dinamikus, a Shape -t mozgatva, for-gatva úgy változik, hogy a fenti feltételeknek folyama-tosan megfeleljen. Ha a munkánk során egy másik Shape -tválasztunk ki, akkor ezentúl ehhez igazodik a nézet.Nézzük tovább a Layout fülecskét.A Current  Layout  egy újítás a 3DS R4-hez képest.Ezzel két különbözõ nézetelrendezést használhatunk.Tegyük fel, szerkesztgetünk az elöl-, felül-, oldal- ésperspektíva nézeteken (mert így kényelmesebb), és azobjektumok elkészülte után meg is akarjuk animálniazokat. Ekkor célszerû átkapcsolni a nézeteket, pl. a
Track
, a Front és Perspective nézetekre, mert ezzel azablakrendszerrel jobban tudjuk az animáció megfele-lõ kulcskockáit irányítani. Nem kell állandóan ide-odaállítgatni, hogy most itt a Track legyen, vagy a Top
,hanem beállítjuk az A és B layoutot, majd szükség ese-tén a Swap  Layout  -tal átkapcsolunk ezek között. Va-jon merre lehet ez a Swap  Layouts , merülhet fel az ol-vasóban a kérdés. Mindjárt erre is rátérünk.Természetesen az elõbb említett ablakok összes para-métere is tetszõlegesen beállítható. Nézegessük, variálgas-suk, majd fogadjuk vagy vessük el a változtatásokat.Azt ígértem, hogy rátérünk a
Swap Layout -ra. Tegyükezt. A nézetablakok bal felsõ sarkában ott látható az ab-lak neve. Ha erre a jobb oldali egérgombbal ráklikkelünk,akkor egy újabb menü fog megjelenni. Ez a nézetablakbeugró menüje.A
Swap Layout alul látható, de kezdjük az elejérõl,elemezzük sorban a részeit.Az elsõ három a megjelenítés milyenségére utal. Hogylássuk is az egyes beállítások hatását, töltsünk be vala-milyen MAX jelenetet, vagy hozzunk létre néhány pri-mitív tárgyat. Most a Wireframe van kipipálva, ami azt   jelenti, hogy drótvázas modellként fogja megjeleníteniaz objektumokat. A Smooth+Highlight  és a Faceted+Highlight  pedig már
quick  renderelt képeketmutat. Mivel ezek számolásigényesebb mûveletek, ezértkis teljesítményû gépeken nagy objektumszám mellettnem nagyon ajánlatos a használatuk.Nem csak ez a három lehetõségünk van a megjele-nítés minõségére vonatkozóan. A már korábban látott Viewport  Configuration panelon a Rendering
  Method fület kiválasztva részletesebb beállítási lehetõségek-hez jutunk. Az esetek egy részében lényeges, hogy apanel aktiválásakor melyik nézetablak volt az aktív.A Rendering  Level  alatt ta-láljuk a nézetablak megjeleníté-sének módjára vonatkozó beál-lításokat, amelyekbõl három-mal már megismerkedhettünk.Alulról felfelé egyre jobb a meg-jelenítés milyensége, de növek-szik a CPU idõigénye is. Kis tel-jesítményû gépen nem nagyonajánlott a Smooth +  Highlights alkalmazása.Kissé lejjebb az
 Apply  To kapcsolói határozzák meg azt, hogy hogyan és mihezrendelje hozzá a változásokat. Az elsõ csak a jelenlegaktuális nézethez (  Active  Viewport  Only ), a másodikaz összeshez (  All  Viewports ), a harmadik pedig mind-egyikhez, kivéve az aktuálist (  All  but   Active ).A panel jobb oldalán a Rendering
 Options látható.Ennek kapcsolóival különbözõ opciókat aktiválhatunkvagy kapcsolhatunk ki. A
Disable  view -vel ideiglene-sen ki lehet kapcsolni az aktuális nézetet. Ekkor nemfog interaktívan megjeleníteni, csak ha aktívvá tesszük.   Pl. van egy több száz objektumból álló halmazunk, ésegyszerre mozgatjuk az egészet. Ekkor már igencsakkell számolni a gépnek. A mûvelet alapesetben min-den ablakban egyszerre látszódik. A Disable  View -velletiltott ablak tartalma ellenben csak akkor fog módo-sulni, ha aktiváljuk azt, vagyis ráklikkelünk. Lehet, hogyaz objektumok már többször is eltorzultak, de az a né-zet még a régi állapotot mutatja. Ez becsapós lehet, ezértfigyelmeztetésül az ablak közepén egy >>>INACTIVE<<< felirat jelenik meg, a nézetnév utánpedig a Disabled fog szerepelni..Ezzel a kapcsolóval azonos hatású a nézetablak le-gördülõ menüjének hasonló nevû pontja.A DisableTextures
kapcsolóaktiválása után atárgyon nem jelen-nek meg az esetle-gesen hozzátarto-zó textúrák mégakkor sem, haegyébként a nézet-ablak és a textúrarendering beállítá-sa ezt lehetõvétenné. Bonyolul-tabb, több textúrá-zott tárgyat tartalmazó jelenet esetén ez jelentõs kép-megjelenítési gyorsulást okoz, igaz azonban, hogy ígynem a végsõ mintázatukkal látjuk a tárgyakat.A Z-buffer wires kapcsolót aktiválva a program aképfrissítések kiszámításánál figyelembe veszi a tárgyakablakra merõleges mélységi koordinátáit is, így kiküszöböl olyan helyzeteket, hogy a frissítés elmaradása mi-att távolabbi tárgyak látszólag takarják a közelebbie-ket, ráadásul optimalizálja is a képfrissítést, ami sebes-ségnövekedésben mutatkozik meg.A
Force 2-Sided kapcsolóval a felületek két oldalasmegjelenítését erõszakolhatjuk ki. Ehhez tudni kell akövetkezõket. A tárgyakat alkotó sík lapok mindegyi-ke rendelkezik egy felületi normálissal. Ez a vektor mu-tatja meg, hogy az adott felületnek melyik a külsõ olda-la. A rendering során a program megvizsgálja ezt, és csakakkor rendereli le a felületet, ha a normálisa a kamera,vagyis a nézõpont felé mutat, ami rendering idõcsökke-nést eredményez. Általában felesleges a tárgyak belsõoldalának renderingje, mert ez úgysem látszana a képen.Vannak azonban kivételes esetek, ilyen pl. ha a tárgy át-látszó, vagy belelátunk a belsejébe. Ekkor szükség van afelületek belsõ oldalának kiszámítására is, erre utasítja aprogramot a Force 2-Sided. Fontos, hogy szükség eseténa Render -elésnél is be legyen kapcsolva, mert arra ez aparaméter nem vonatkozik.A Default Lighting  segítségével a megfelelõ nézetab-lakon beállíthatjuk, hogy a default, a kamerával azonospozícióban lévõ fényforrás által generált fény legyen azaktuális. Ez akkor hasznos, ha pl. egy animációban elõször sötét van, majd késõbb jelenik csak meg a lámpa, ésTe a sötétségben akarsz valamit szerkeszteni, de nem lá-tod az obejktumokat. Ekkor vagy egy másik fényforrástraksz be, amit majd a végén kikapcsolsz, vagy pedig cél-szerûen használod ezt a lehetõséget. Célszerû, mert ez nemjelenik meg magában a Scenében, nem áll elõ olyan hely-zet, hogy elfelejted kikapcsolni.A Fast View Display  akkor hasznos, ha kis teljesít-ményû gépen munkálkodsz, és rengeteg objected van.Ekkor beikszeled ezt, és megadod, hogy minden x-ediksíklapot rajzolja csak ki, ezáltal gyorsabb, de nem annyi-ra részletes lesz a megjelenítésed.A képeken minden második, illetve minden hato-dik síklap látszódik csak. Remélem elég szemléletes.Legvégül a Perspective User View kapcsolóval a Perspective , illetve az User nézet rálátási szögét ál-líthatod be.Miután kielemeztük a megjelenítés milyenségévelkapcsolatos beállításokat, térjünk vissza a nézetablakokbeugró menüjére.A Show  Grid a szerkesztést segítõ négyzethálót kap-csolja ki és be. AShow  Background hatása ugyanaz, csaknem a rácsokkal, hanem a háttérképpel teszi ugyanezt. Er-rõl majd késõbb bõvebben is olvashatsz.  A Show Safe Frame három keretet rajzol az aktuálisablak köré. Hogy ezek mire valók? Tegyük fel, készí-tünk egy teljes képernyõs animációt, amelyet videorafogunk rögzíteni. Azt a területet, amely majd a kép ré-sze lesz, mutatja a külsõ, sárga színû keret. Ez a LiveArea , aminek mérete és oldalaránya függ a beállítottrendering paraméterektõl. A tv-képcsövek technikai sa-játosságai miatt nem fog a teljes renderelt kép megjelen-ni. Mivel azonban az egyes készülékek között is eltérésvan a meg nem jelenõ kép méretében, mindenképpenjóval nagyobbra kell készíteni azt a megjeleníthetõ mé-retnél. A második keret a zöld színû
Action Safe , ame-lyen belüli rész már vélhetõen megjelenik minden tv-monitoron. A külsõ és a középsõ keret közé nem célsze-rû fontosabb momentumot elhelyezni, itt csak a háttérszokott lenni. A képcsövek a szélük felé torzítanak, ezértezen a területen kerülni kell a fontos részlet bemutatá-sát. A legbelsõ keret a világos kék színû Tile Safe , ezenbelül várhatóan már torzításmentes lesz a kép, itt kellelhelyezni a lényeges elemeket.A Live Area mére-te, mint említettük, arendering paraméte-rektõl függ, ezek is-mertetése késõbb ol-vasható. Az ActionSafe és a Tile Safe mé-rete a Live Area-éhozviszonyul, méretüket a ViewportsConfiguration pane-len a Safe Frames la-pon állíthatjuk be. 
 A Default Settings kapcsolóra klikkelve a paramé-terek a képen látható alapértékeket veszik fel. Ezeket akét input mezõben módosíthatjuk, ahol a százalékos ér-tékek azt mutatják, hogy az adott terület mennyivel ki-sebb a Live Area területénél. A Show Safe Frames inActive View kapcsolót kipipálva a keretek mindig meg-jelennek az aktív nézetben. Ez azonos a beugró menü Show Safe Frame pontjával.A nézetablak beugró menüjének a következõ elemea Texture Correction , amelyet aktiválva pixel-interpo-lációval (perspektíva helyesen) jeleníti meg a tárgya-kon esetleg meglévõ textúrák mintázatait. Ahhoz, hogylássuk is a hatását, a nézetablaknak Smooth vagy Smoth+Higlights meg-jelenítésûnek kell lenni, valamintlegalább egy object map megjele-nését be kell kapcsolni.A View -s menüben a már is-mert lehetõségek jelennek meg.Ezek még bõvülhetnek, ha kame-rákat, ill. fényforrásokat helye-zünk a jelenetbe, itt megjelenikazok neve is.A
Swap  Layout  -tal a korábban említett nézetelren-dezés-cserét hajthatjuk végre. Próbáljuk is ki. Látható,hogy az elrendezés felcserélõdött, majd újbóli haszná-latával visszaáll az eredetire.Az
Undo  gomb a nézetablak változtatásait vonjavissza, míg a Redo a visszavonás semlegesíti.A Configure
menüponttal pedig a már ismertté váltbeállítóablak jelenik meg. Ebben van még két panel,amelyekrõl eddig nem volt szó. Szakítsunk egy kis idõta megismerésükre. Az  Adaptive Degradation fülre klikkelve rengetegkapcsoló tárul elénk, négy csoportra bontva. Mielõtt be-lemélyednénk az ismertetésükbe, meg kell hogy ma-gyarázzam a degradáció fogalmát. A nézeteket külön-bözõ minõségû megjelenítési módra konfigurálhatjuk.Amikor mûveleteket végzünk a nézetekben, navigálunka képkockák között, stb., akkor a program folyamato-san frissíti a képernyõt a beállított módon. Minél össze-tettebb a jelenet, annál több számítást igényel az ismétlõ-dõ megjelenítés, egy bizonyos szint után pedigelõállhatolyan eset, hogy a frissítés üteme nem képes tartani azt asebességet,amely még ele-gendõ a folya-matos munká-hoz. Ilyen ese-tekben a prog-ram megteheti,hogy a megjele-nítés minõségé-bõl átmenetilegengedve elõtér-be állítsa a beál-lított sebessé-get. Amint lehe-tõség adódik rá,a megjelenítésiminõség visszatér az eredeti szintre. Ez a degradáció. Pél-dául egy összetett jelenet szerkesztésekor a perspektívaablakban Smooth megjelenítést állítunk be. Az animáció elin-dításakor a gép sebessége nem lesz elegendõ ahhoz, hogy a  lejátszás ütemében el tudja készíteni a Smooth minõségûképeket, ezért hogy a sebesség állandó maradjon, pl. csak  Facets módban jeleníti meg a képeket. Tegyük fel, az animáció olyan, hogy az elõre haladtával egyre több tárgy lépbe a kamera látókörébe, még jobban lassítva a megjelenítést. Ekkor a program tovább csökkentheti a megjelenítésminõségét egészen addig, míg eléri a beállított legalacso-nyabb módot. Ha már ezzel sem lehet tartani a sebességet,akkor átugrálja a közbeesõ állapotokat, de az animációt min-denképpen szinkronban próbálja tartani a beállított leját-szási sebességgel. Ha nem animáció-lejátszás, hanem szer-kesztõ mûvelet során merül fel ez a jelenség, akkor nemképkockák kihagyásával, hanem a közbülsõ állapot kiha-gyásával nyer idõt a program.Ha a lejátszást megállítjuk, vagy a szerkesztõ mûve-letet befejezzük, akkor a program ismét a magasabb mi-nõséggel rajzolja ki a nézetet. Ehhez a magasabb mûve-lethez való visszatérést az egér gombjának elengedéseváltja ki (akár azért, mert elengedtük a szerkesztés vé-geztével a gombot, akár azért, mert ráklikkeltünk a stopkapcsolóra, majd felengedtük a gombot).A degradációs szinteket a General Degradation ésaz  Active Degradation kapcsolócsoportokkal állíthat-juk be. Több szintet is megadhatunk, ezek közül min-dig a beállított sebesség mellett elérhetõ, de a Rendering  Method megjelenítési szintnél nem magasabb minõsé-get választja a program. Pl. ha az adott nézetben  Facets a beállított megjelenítési minõség, akkor ennél maga-sabbat akkor sem alkalmaz, ha a gép sebessége ezt le-hetõvé tenné.A General Degradation  az inaktív nézetekre vonatko-zik, az Active Degradation pedig az aktívra.

Hahota

Informatikus férj csak hajnalban ér haza.
A neje vészjóslóan kérdezi:
- Hol voltál egész éjszaka?
- Képzeld drágám, az új titkárnőm munkaidő végén behozott nekem egy kávét,
sejtelmesen rámmosolygott, majd az asztalra ülve szetnyílt a blúza.. én nem bírtam
visszafogni magam, és belecsokoltam a nyakába, erre ő teljesen megvadult, egymásnak estünk,
elvesztettük a fejünket, vegul egész éjjel szeretkeztünk.
- Hazudsz! Fogadjunk, hogy mar megint azt a nyomorult Windows-t akartad felinstallalni a gépedre!


A kisgyerek kérdi az informatikus apját:
- Apu, én hogyan jöttem a világra?
Az apa belekezd:
- Az úgy volt, hogy anyád és én egy chat szobában ismerkedtünk meg.
Ezután találkoztunk egy internet kávézó mosdójában, ahol feltöltést kezdeményeztem anyád szerverére.
Utána vettük észre, hogy anyád nem használt tűzfalat, így megtörtént a baj:
kilenc hónap múlva letöltődött a vírus. Hát ez vagy te.


Informatikus csóka vonszolja magát az úton. Talál egy békát, felveszi, és az így szól:
- Ha megcsókolsz, észbontóan szép királykisasszonnyá változok.
A férfi ránéz, mosolyog és zsebrevágja. Erre a béka ismét megszólal:
- Öhöm, talán nem hallottad jól, de...
Előveszi, rámosolyog, aztán elrakja. A béka újból rákezdi:
- Ha megcsókolsz, veled töltöm az éjszakát.
Az informatikus ismét előveszi, zsebrerakja a békát, mire az türelmetlenül:
- Ha megcsókolsz, hozzádmegyek és tied a fele királyság.
Újból előveszi a békát, mosolyog, majd elteszi.
- A szexrabszolgád leszek, kiélheted a legvadabb vágyaidat. Amíg élsz gazdaggá teszlek.
Újból előveszi, csak mosolyog rá, majd visszateszi a zsebébe.
- Süket vagy? - kiabál a béka döbbenten.
- Nem! Gátlástalan nőkkel tele a padlás, de egy beszélő béka az cool!

Egyszer volt egy fiatal férfi, aki a világ legnagyobb írója szeretett volna lenni.
Amikor megkérdezték mit ért ezen, azt válaszolta:
- olyan dolgokat akarok írni, amit az egész világ olvasni fog,
- olyat, amire az emberek valódi érzelmekkel reagálnak,
- olyat, amelytől sikítani, sírni, a fájdalomtól és dühtől ordítani fognak.
Kívánsága teljesült, most a Microsoftnál dolgozik, hibaüzeneteket ír.



Megy a paraszt a kutyájával a szekéren.
Lassan megy a ló, ezért a
paraszt elkezdi verni ostorral, hogy gyorsabban menjen.
Erre a ló megszólal:
- Jaj édes gazdám!
Miért bántasz mindig?
Lehetnél velem egy kicsivel kedvesebb is!
A paraszt beparázik, leugrik a szekérrõl,
és fut a kutyájával, el az erdõbe.
Ott egy fa tövénél fújják ki magukat.
Mire a kutya megszólal:
- Hú b...d meg!
Te is megijedtél mikor a ló megszólalt?

Két részeg beszélget:
- Te, én gondolkodtam a tegnapi balhé óta, legyünk inkább barátok!
- Hülye vagy, hogy néznénk ki csuhában?
Férfi térden állva:
- Gizike, magáé a szívem!
- Béla, nekem szerető kell, nem donor!

Mi a különbség a vidám, és a felszarvazott férj között?
- A vidám még nem tud róla.



Férj a feleségéhez:
- Ma is járt itt az anyósom?
- Igen drágám, miből gondoltad?
- Le van köpve a fényképem!


A férj és a feleség veszekszik. Végül a feleség azt mondja:
- Te győztél. Ma a tiéd az utolsó szó. Kérj bocsánatot!


A kis mókus képen vágja a nyuszit egy tál palacsintával.
Kérdezi a nyúl:
- Ez szándékos volt?
- Nem lekváros.



Béla, ha úriember lenne, velem ezt nem csinálná!
- Mancika, ha úrinő lenne, tele szájjal nem beszélne!


- Miért szakítottál az első szeretőddel?
- Azért, amiért a legtöbb nő teszi. Kíváncsi voltam a másodikra...


Ágyba dugtam a három és ötéves lányaimat.
Átöltöztem egy régi melegítőalsóba és kinyúlt pólóba,
majd bementem a fürdőszobába hajat mosni.
Még ott is hallottam, hogy veszekednek.
Egy ideig hallgattam, majd törölközőt csavartam a fejemre,
berontottam a szobájukba, és leordítottam őket.
Útban visszafelé még hallottam, ahogy a hároméves megkérdezi nővérét:
"Te Réka, ez meg ki volt?"

Kovács anyósát megrúgja a ló, és az öregasszony belehal a sérülésbe.
A temetésre nagyon sokan elmennek, még a környező falvakból is.
- Mennyi ember !
- csodálkozik Kovács barátja
- Ennyire szerették az anyósodat?
- Ugyan! Mind a lovamat akarja megvenni.


- Na, hogy megy a lányodnak az autóvezetés?
- Mint a villám!
- Olyan gyorsan?
- Á! Hol egy fába, hol egy oszlopba csapódik.


Megy a Dacia az úton. Rámegy egy tehénlepényre.
Megkérdi a tehénlepény:
- Ki vagy?
- Én vagyok a Peugeot - mondja a Dacia.
Mire a tehénlepény:
- Ha te Peugeot vagy, akkor én franciakrémes!


Az ausztrál farmer egy vödörrel a kezeben elindul a közeli gyümölcsösébe.
Az utja egy tavacska mellett visz el. Arra lesz fi gyelmes, hogy a tóban három
meztelen fi atal nő fürdik, a ruháik szétdobálva a parton.
A lányok észreveszik és kikiabálnak neki:
– Ne leskelődjon, addig ugysem megyünk ki a vizből, amig el nem megy innen!
A farmer egy kicsit felemeli a vödröt és visszakiált:
– Nem leskelődni akartam, a krokodilt jöttem megetetni!

Boldog születésnapot!

Két szomszéd beszélget:
– Figyeljen csak, szomszéd! Mikor is van a születésnapja?
– Aztán miért kérdezi?
– Szeretném megajándékozni egy szép függönnyel az ablakara, hogy ne
kelljen látnom, amit a meztelen feleségével művel.
– Aha... Es a maga születésnapja mikor van?
– Hát azt miért kérdi, szomszéd?
– Megajándékoznám egy szemüveggel, hogy lássa, kié is az a feleség,
akit a lakásomban lát...

Srác bedugja a fejét a fodrászüzlet ajtaján és beszól a tulajnak:
- Mennyit kell várnom egy hajvágásra?
- Körülbelül két órát - válaszol a borbély.
A srác elmegy. Néhány nap múlva ugyanúgy bedugja a fejét az ajtón és kérdi:
- Mennyit kell várnom egy hajvágásra?
A borbély körülnéz a várakozó embereken és válaszol:
- Körülbelül két és fél órát.
A srác elmegy.
Egy hét múlva ugyanaz a jelenet játszódik le.
A borbély - miután a srác elment - odaszól az egyik vendégnek:
- Te, komám! Nézzed már meg, hova megy ez a srác, mert soha nem jön vissza hajat vágatni!
Egy kis idő múlva a borbély barátja visszatér, a hasát fogja a röhögéstől.
- Na mi van? - kérdi a borbély - Hova ment a srác?
A haverja még mindig fulladozva:
- Hát a nejedhez, te hülye !



Új kiskakas kerül a baromfiudvarba, és azonnal lendületesen munkához lát. Nem kíméli a pulykákat,
gyöngytyúkokat, kacsákat, libákat sem.
- Nem lesz ennek jó vége fiacskám! - figyelmezteti az öreg kakas az ügybuzgó fiatal társát aki rá se hederít.
Másnap reggel az öreg tarajos szomorúan látja hogy a buzgó kiskakas ott fekszik a szemétdomb tetején, és
fölötte már ott köröz egy keselyű.
- No lám -csóválja fejét az öreg- megmondtam én, hogy ez a sok szex nem vezet jóra!
- Csönd -suttogja mérgesen a kiskakas egyik szemhéját felnyitva- mindjárt leszáll!

2015. október 10., szombat

Az iszlám általános bemutatása




Az iszlám odaadást jelent. Az emberek Allahhal szemben függési viszonyban vannak, és azt mondják magukról, hogy őket Allah teremtette. Allah az egyetlen Isten, hisz az igazi feltétlen odaadás, függés csak egy transzcendens hatalommal nyilvánulhat meg. Ez a hatalom korlátlan és oszthatatlan. Ezért az iszlámban a legnagyobb bűn a sirk (társítás), azaz mikor valaki megkérdőjelezi Isten hatalmának monoteista jellegét.
A másik fontos jellemző a szabad akarat elvének teljes tagadása, legalábbis kezdetekben. A szabad akaratot Szent Ágoston (354-430) fogalmazta meg, azt próbálta vele megmagyarázni, hogy ha Isten mindenható és feltétlenül igazságos, akkor miért van az, hogy az emberek nyomorognak vagy akár a pokolra is juthatnak. Ágoston szerint Isten megteremtette az embert, ha akarná, befolyásolhatná és irányíthatná mindennapjainkat, de ezt ő minden ember szabad akaratára bízta, ami nem tévedhetetlen, és ez az oka nyomorúságának. Az Isten mindenhatóságáról számol be, aki azonban jó szándékú, türelmes, s mindenkinek megbocsát, aki megérdemli: „Messze terjed az ő trónusa az ég és a föld felett és nem terhes neki magatartásunk”. Ez a türelmesség kiterjedt más monoteista vallás hivőire is (zsidókra, keresztényekre), hisz Mohamed meg volt róla győződve, hogy azok is Allahot imádják, csak elkorcsosultak hitükben. Az iszlám türelmes irányukban, feltéve, ha azok megfizetik a dzsirját (fejadó), melynek fejében a nem muzulmánok is védelemben részesülnek, és szabadon gyakorolhatják vallásukat.
Az iszlám térítő vallás ugyan, de nem olyan erőszakosan, mint a kereszténység. „Nincs kényszer a hitben”. A türelmesség nemcsak a máshitűekre terjedt ki, hanem a sohasem egységes szemléletű iszlámon belüli nézetkülönbségekre is. Az iszlámban – feltéve, hogy a sirk bűnét nem követi el – sok mindent vallhat valaki anélkül, hogy nézetei miatt veszélyben forogna élete. Az inkvizíciószerűség, a mihna csak igen rövid időre jelent meg a XI. században. Ezért is alakulhatott ki annyi iskola, irányzat, és működhetett szabadon egymás mellett szerte a birodalomban. Ennek a türelmességnek alapja az idzsma, az iszlám központi fogalma. Az idzsma egy konszenzus, ami az iszlám egészére kiterjedt: „(…) nem annyira az a döntő az iszlám vallási jelenségének helyes megítélése során, hogy mit mond a Korán és a hagyomány, hanem hogy ezek kijelentéseit és értelmét a közösség hogyan értelmezi”.

Az adatbázis-kezelés alapfogalmai



(ismeret, adat, információ, adattárolás, adatfeldolgozás)
Az emberek (nem csak a gazdaság, a közigazgatás vagy egyéb tevékenységet folytató területek irányítói, résztvevői) arra törekszenek, hogy a környezetükből származó és tevékenységüket esetleg még meg is határozó ismereteket valamilyen módon megőrizzék. Véges a memóriájuk és persze felejtenek is.
A megszerzett ismereteiket tehát el kell raktározni, de ehhez valamilyen formában rögzíteni, esetleg még átalakítani is kell azokat. Az így átalakított, és rögzített ismeretet nevezzük adatnak. Az adatok tárolásának módja az idők folyamán változott, jelenleg erre a célra a számítógép látszik legalkalmasabbnak. Az adat a valóság valamilyen objektumához kötődik, leírja annak tulajdonságát. Beszélhetünk még az elemi adatról, amely tovább már nem osztható, önmagában még értelmezhető ismeret. Azzal a példával lehet ezt leginkább érzékeltetni, hogy egy személyi nyilvántartás lakcím adata [irányítószám, helység, utca név, házszám, emelet, ajtó] elemi adatokból áll.
Az adatok eltárolásának azonban nem maga a tárolás a célja. Ez csak eszköz ahhoz, hogy a tárolt adatok gyors, gazdaságos feldolgozása által (szintetizálás, kiválogatás, elemzés) új ismerethez, azaz információhoz jussunk. Az információ szintén erőforrás. Jellemzője, hogy nincs megmaradási törvénye, független az üzenet tartalmától és átvitelenként sérülhet.
Az elemi adatot az objektumról a jel közvetíti, amelyhez az észlelést végző jelentést társít, s így jut információhoz. A jel fizikai megjelenési formája a kommunikáció fajtájától függ. Például a forgalomirányító lámpa piros fénye azt jelenti a közlekedők számára, hogy az adott irányba most tilos a továbbhaladás. A jel tehát egy „megállapodáson” alapuló információhordozó. A leírt (lásd betűk, számok), s témakörünkben maradva, a számítógépen tárolt jelsorozat (bináris értékek) a számítógépben tárolható. Feldolgozó mechanizmusa által értelmezhető s belőle információ állítható elő. Ennek megjelenési formája szintén megállapodáson alapul. A feldolgozás outputja lehet diagram (grafikus jel), számsorozat (numerikus jel), szöveg, kép, hang, stb.
Az adatok tárolása
Az adatokat természetesen azért tároljuk, hogy feldolgozhatóak legyenek. Egy adattároló rendszernek tehát minimum annak kell megfelelni, hogy adott tulajdonság alapján megtalálható legyen egy keresett adat. Ez nem jelent mást, mint, hogy előre meghatározott eljárásokkal (algoritmusokkal) hatékonyan feldolgozható legyen egy adathalmaz. Úgy is mondhatjuk, hogy meghatározott szerkezetben kell az adatokat tárolni.
A számítástechnikai feldolgozások az adatokat állományokban (adatállományokban) tárolják. Ezeket nevezzük fájlnak is. Az adatállomány egy sora (logikai egysége) a rekord, ennek alkotórészei az elemi adatok, a mezők.
Meg kell még említeni, különösen az adatbázis szemléletű adatkezelés kapcsán, az adatcsoport fogalmát, amely valamilyen közös ismérv alapján együtt értelmezett elemi adatok (mezők) halmaza.
Az adatok feldolgozása
Az állománykezelő vagy szakszerűbben fájlkezelő műveletek a fájlok, a rekordok illetve a mezők szintjén kerülnek meghatározásra.
Létrehozás
A fájlszerkezetnek a kialakítását jelenti, amely magában foglalja a tárolás logikai (fájl típus, rekord szerkezet) és fizikai paramétereinek (tárolt adatok típusa, mérete, tárolási hely) meghatározását.
Karbantartás
A fájl tartalmának rekord illetve mező szintű módosítása.
-      Új Rekord felvitele
-      Rekord törlése
-      Logikai törlés (a rekord létező de inaktív)
-      Fizikai törlés (a végleges megszüntetés)
-      Rekord módosítás, amely mező szintű művelet, a mező(k) tartalmának változtatása
Visszakeresés
Az állomány rekordjaira illetve mezőire vonatkozó feltétel alapján történő adat keresés. A gyakorlatban ez a művelet egy mező szintű feltétel alapján, rekord szintű kereséssel indul és ha megtaláltuk a rekordot, kerülhet sor a szükséges feldolgozás (módosítás, törlés) indítására.
Újraszervezés
A fájl (logikai) szerkezetének átalakítása, esetleg tartalmi változások okán újra létrehozása. Ez a művelet általában technikai, karbantartó céllal történik és nem közvetlenül az adatfeldolgozás része.
A fájlszerkezetek, vagyis az alkalmazott adatállományok típusai
Soros fájlszerkezet
A legegyszerűbb, de feldolgozás szempontjából legmunkaigényesebb szerkezet. A soros fájlban a rekordok minden rendezettség nélkül, a felvitelük sorrendjében kerülnek eltárolásra.
Az új rekord, a már létező rekord sorozat végére, utánírással vihető fel.
A törlés, módosítás csakis újraszervezéssel, vagyis a módosított tartalmú fájl felírásával és a módosítás előtti fájl megszüntetésével, törlésével hajtható végre.
A visszakeresés pedig a fájl tartalmának végigolvasásával lehetséges, amely mindaddig tart, amíg meg nem találjuk a keresett rekordot illetve az állomány végére nem jutunk.
Szekvenciális fájlszerkezet
A fájl rekordjai itt is sorosan érhetők el, de a rekordok sorrendje valamilyen felhasználói igény szerint már rendezettek. A kereséskor egy közvetlen elérésű adattárolón (merevlemez) gyorsabb elérési módszerek is alkalmazhatók, mint a rekordok végigolvasása, főleg több rekord egyidejű feldolgozása esetén.
A törlés, módosítás mellett az új rekord felvitele is a fájl újraszervezését igényli, mert a rendezettség fenntartása érdekében (nem lehet két rekord közé beszúrni).
Direkt (vagy közvetlen) hozzáférésű fájlszerkezet
Jellemzője, hogy a rekordok és tárolási helyük fizikai vagy relatív (egymáshoz viszonyított) címei között rögzített, közvetlen kapcsolat van. A cím vagy sorszám rekordhoz rendelése a feldolgozó program feladata, amely a felhasználó rekord elérési igényeit tükrözik. A gyors feldolgozási igények olyan feladatokra terjedhetnek ki, mint az 1. vagy utolsó vagy n. rekordra ugrás, minden 5. rekord feldolgozása, stb.
A rekordok feldolgozhatók a címük sorrendjében és a háttértáron történő fizikai tárolásuk sorrendjében (mint egy soros állománynál).
A törlés speciális jelenséget okoz, az úgynevezett álrekordot, ami nem más, mint a fizikai sorban benne levő de tartalmát „vesztett” rekord. (lásd a logikai törlést) A hely és a helyhez tartozó cím megvan de nincs értékes adat benne. Az álrekordok törlése az állomány átszervezésével a fizikai törléssel történhet.
Az új rekord felvitele az ilyen álrekordok helyére történhet, vagy utánírással.
Indexelt szekvenciális fájlszerkezet
Egy direkt elérésű alapfájlból és egy vagy több úgynevezett indextáblából áll. Az indextábla önmaga is egy állomány, amely két fontos adatot tartalmaz. Az egyik azon mező vagy mezők csoportja, amely(ek) szerint indexelni kívánjuk az alapállományt, a másik pedig az alapfájl rekordjainak cím adata. Az indexelés nem más, mint az adott mező(k) szerinti rendezettségi sorrend.
A visszakeres az indextábla alapján, a valódi műveletvégzés az indexfájlban tárolt cím segítségével gyorsan megtalált alapfájlon történik meg.
A törlés és új rekord felvitel természetesen az index táblák újraszervezését is jelentik.
A logikai és fizikai adattárolási modellek összefüggése
Az adatok logikai szerkezete (lásd az előző bekezdésben) és az adattárolón történő fizikai elhelyezkedése a hatékony hozzáférés biztosítása miatt összefügg. A fizikai tárolás problematikáját az operációs rendszer oldja meg, de a fejlesztő szoftverek is gyakran rendelkeznek az adattárolás módjáról.