2024. március 9., szombat

Iparosok a faluban meg a tanyán

Meséljen nekünk Karcsi bácsi, milyen iparosok voltak a faluban?
Se vége se hossza a régi iparosoknak akik részesei voltak a falu életének. Nem tudnám felsorolni mindet, vót a  gabonakereskedő nagy magtárral, szárítóval rendelkezett, gyakran a malmot is megvette, a tengeri meg a sok gabona hogy be ne füljön forgatni kellett, szellőztetni, mozgatni. Már kora tavasztól a rászorulóknak jelentős kamatra gabonát, pénzt kőcsönzött, vagy lekötötte a termést nyomott áron. Általában mindenféle gabonát vásárolt, és azt igyekezett tavaszig tartani, amikor is akár helyben, akár a nagyobb kereskedőknek jelentős nyereséggel adhatta tovább. A kupec vagy lócsiszár elsősorban az állatokat szedte össze és továbbította a vásárokra, esetleg adta el a mészárosnak és hentesnek. Sumák vót, aki lóval kereskedő kupec, aki az eladó lovat kifésüli, esetleg megfesti, hogy tetszetősebb, kelendőbb legyen, ha makrancos megitatja egy kis pálesszel hogy nyugodt legyen az alku alatt. Gyakran jómódú nagybajuszú cigány ember vót. A bótos még a legkisebb faluból sem hiányzott. A falusi bótok többsége olyan vegyeskereskedés volt, ahol sót, fűszert, cukrot, ecetet, petróleumot és általában olyan cikkeket lehetett vásárolni, amelyek mindennap kellettek a paraszti háztartásokban, de azokat maguk nem tudták előállítani. Ruhaneműek, gazdasági eszközök, szerszám, kasza, fenkű, petró stb. csak ritka kivételként fordultak elő, mert ezeket nagyvásárokon szerezték be. Az üzletekben nemcsak pénzzel, hanem terméssel is lehetett fizetni, főleg tojással, liszttel, dohánnyal stb. A boltos persze úgy számította be hogy ű jól járjon. Minden szentnek maga felé hajlik a keze. ezt a folyó árnál mindig alacsonyabban számította, így kétszeresen nyerhetett rajta. A faluban vótak olyan parasztok akik kaptak pénzt, eladtak terményt a vásáron, vagy  részesek, summások, cselédek vótak, a többi aligha látott olyat, néha felírásra előlegezett valamék pénzesebb, de az után nagy kamatot számított. A vásár Demecserben vót, a vásárfia a mézeskalács szív vót, vagy egy kendő.

Voltak a tanyán is bótok, meg mesterek?

Korcsmáros több is vót, a faluban is, meg a tanyákon is. Mindig ott nyitottak csárdát ahun a jövő-menő emberek útjába estek. A kocsma rendszerint egy nagyobb ivóból állott, sarkában a lécekből összeállított kármentővel, ahol az üvegek még verekedés esetén is biztonságban maradtak. A falusi kocsmákban enni csak ritkán lehetett, mert elsősorban ivásra rendezkedtek be. Bort és pálinkát árultak. A kocsmáros, akárcsak a boltos, adott hitelre is, de jól megszámította a kamatot. A legények, sokszor apjukat meglopva, zsákban vitték a búzát, dohányt ha nem volt elég pénzük az ital kifizetésére. Én is loptam sokszor apámtul dohánt, oszt vittem a kolocsmába, az a férfiemberek tanálkozási helye vót, ahova asszony csak abban az esetben lépett be, ha férjét haza akarta tolni a furikba. Kovács is vót a faluban, mert sok szekér vót, meg a lovakat is kellett patkóni, szán is vót azzal jártak a nagy hóba. 

Vót olyan mester akinek inasa is vót. Az inast 10-12 éves korban fogadták fel minimum 4-8 évi tanulásra, de az utolsó évet pénzen megválthatta. Mielőtt felvették, két-három hét próbaidőt kellett kitöltenie a mesternél. Az inasévek keserveire jellemző, hogy a tanulóval, aki gyakran a mester házában lakott, évekig cselédmunkát végeztettek látástól vakulásig, úgymint: állatok gondozása, kertgondozás, takarítás stb. A felavatandó legény keresztapát és keresztanyát választott magának, akiknek a legényavatáskor volt szerepük. Az inasév leteltével valaki legény lehessen, meghatározott mennyiségű pénzt, bort stb. kellett fizetnie. Felszabadításkor az inas szabadulóruhát kapott a mestertől.

Kádár is kellett, mert sok parasztnak vót bora, kellet a hordó. Vágóhíd is vót, böllér meg hentes is vót a faluban, külön kóser zsidó böllér. A bognár A bognár kerekek és szekerek készítésével foglalkozó kisipari kézműves vót, más néven kerékgyártó, szekérgyártó, vagy kerekes, aki a kerekek készítésével foglalkozó kisipari kézműves javította a szekereket. más néven kerekes vagy kocsigyártó, olyan fából készült járművekkel dolgozik, mint például a targoncák, talicskák, kézikocsik, kordélyok, talyigák, szekerek, hintók, kocsik, szánkók, mezőgazdasági faeszközök, létrák, persze értenie kell a vas alakításához és megmunkálásához is, ugyanis a kerekek abroncsozása, a kocsik vasalatainak elkészítése is a munkájához tartozott. Borbély is vót a faluba, aki megtehette borotváltatta magát, oda jártak a férfiak pletykálni, az asszonnép meg a templomba.  Vót ugyi akkor asztalos, ács, bádogos aki a régi bádog edényeket pohárt, plébögrét fazikat, krajszonyt javított. 
A bodnár, edényeket készített fábul. A bodnár, más néven kádár vagy pintér, főleg használati tárgyakat, edényeket állított elő fából, de emellett készített vedért, köpülőket, puttonyokat, hordókat, kádat és vékát, valamint permetezőkannákat – szintén fából. kádár  vagy pintér A kádár fából készült olyan edényeket, eszközöket készít, mint például: hordók, kádak, dézsák, puttonyok, szüreti edények, borászati, műszaki és ipari edények. Ezeknek a típusú edényeknek nemcsak az elkészítésével, de a javításával, tisztításával, és karbantartásával is foglalkozik. Gépek nem nagyon vótak, inkább kézműves vót mindenki. A bőrdíszműves táskát, csikós díszeket, nadrágszíjat csinált. A cipész suszter csizmadia javította a csimmákat, cipótalpat. A csapó, gubacsapó a gyapjú tisztításával, előkészítésével foglalkozó mesterember vót. A csapás szó eredeti jelentése: gyapjúfinomítás fonás előtt. A drótos, drótostót czinelte a lyukas lábasokat bögréket, többnyire vagy tótok vagy vándoriparos cigányok végezték. A meszes is cigány szakma vót. A fazekas agyagedényeket csinált, másik neve vót a gerencsér (gerencsér, gölöncsér) mester keze alól kikerülő tálak, korsók, fazekak képlékeny állagú agyagból készülnek, amely a szárítást követő égetés során szilárd, időtálló anyaggá égtek. Vót még gombkötő, gyékényszövő, gyertyamártó, halász, hangszerkészítő aki citerákat csinált meg hegedűt. a kalapos, vagy süveges, a kalmár, kályhás, kárpitos, kefekötő, kékfestő, kelmefestő kesztyűs, kolompáros Vas- és rézlemezből különféle eszközöket, edényeket (üstöt, bográcsot, kolompot) készítő, ill. ilyen tárgyak javításával foglalkozó kézműves, rendszerint. cigány csinálta. A patkókovács, kosárfonó cigány szakma, kőfaragó, köszörűs, késes, kőműves, teknőkaparó, vályogvető cigányok kötélverő Kötél készítésével, kötélveréssel foglalkozó ; kötélgyártó; köteles. A lakatos hagyományos mesterség illetve foglalkozás. A lakatos eredetileg zárak, lakatok, kulcsok illetve épület- vagy bútorvasalások készítésével illetve javításával foglalkozó szakember volt. Vót még a grófnál kocsis, lovász, kertész szakács vincellér is. Vót molnár a malomban ő őrölte a gabonát, nemezkészítő kelmekészítő mesterség bőrkikészítés. Olajütő olajkészítés: olajos növényi magyvak étolajjá, világítóolajjá való feldolgozása. régebbiek közül leggyakrabban takarmánytök magját használták; kendert, lent ritkábban, diót, mákot kivételesen, erdőn gyűjtött bükkmakkot a napraforgó és a → repce elterjedésekor a paraszti házilagos olajkészítés vót a szokás.
Az összesajtolt pogácsa az vót a finom csemege, de a disznót is etették vele. A földibodza magjából ütött olajat orvosságként használták. A magvak törmelékéből, lisztjéből főzéssel vagy hideg sajtolással nyerték az olajat. Előfordult még az egyszerűbb házi olajfőzés, amelynél a megtört magot vízbe keverve felforralták. A kioldódó könnyebb olaj feljön a víz tetejére és a folyadék lehűlése után elkülöníthető. Begyűjtötte a környezetében található ehető vízinövényeket, mint például a sulymot, a gyékény buzogányát; a pákát taplóként használták tűzgyújtáshoz, vagy párna- és dunnatölteléknek dolgozták fel. 

Milyen ruhát hordtak a Rétközben?

Vászonból készített ing, meg gatya és a nadrág, pendely, szoknya, kötényfélék, övek, a juh szőrös bőréből készített elejbűr, kacagány, bűrmellény, ködmön, subák, bundák, nadrágok, a gyapjúszövetből készített szűr, zeke, darócbul az a gyapjúposztó kabát vagy nadrág. Vótak pruszlikok, ujjasok sokféle változata  vót litya, leves, bujka, untercikk, ingbáttya, rékli meg dolmány és a köpeny. Fejfedő vót a rétközi kalap, süveg, báránybűr sipka, lyányoknak koszorú, párta, főkötők, fejkendők, a kendők, a lábbelik, valamint az ékszerek, kalapdíszek, szalagok. Köznapokon számos mester melles kötényt viselt kékfestőből, egyes mesterek (kovács, tímár, kádár stb.) bűr mellényt.

Orvosságot hol vettek?
Sehon, a tanyán nem vót gyógyszertár. Összegyűjtötték a gyógynövényeket, a piócát (orvosi felhasználásra), vagyis mindent begyűjtöttek, amit a láp adott. A lápi ember a láp odvas fáiba telepedett méhcsaládoktól mézet is gyűjtött, de ha megbetegedett, gyógyszerét is a lápon gyűjtötte, mivel a lápvilágban ismeretlen volt a patika és a kórház is. A gyógyszernek szánt gyógynövényeket általában a füvesember gyűjtötte be. A lápon szedett gyógyhatású növényeket gyökerestül szárította, majd porrá törte, és bőrzacskókban tárolta, s szükség esetén faggyúval, hájjal kenőccsé keverte. Ők gyűjtötték be a piócát is, ugyancsak gyógyászati célból. Ezt úgy gyűjtötte, hogy felgyűrt nadrágszárral belegázolt a vízbe, ahol az éhes állatkák ráragadtak a lábára, majd mikor a vízből kilépett, a lábaszárát sóval beszórta, s ettől az odatapadt piócák lefordultak. A piócákat marhahólyaggal lekötött üvegekben tárolta, úgy vitte eladni. A lápréteken gyűjtötték be a fehér mályvát (Orvosi ziliz), melyet sebgyógyításra, toroköblögetésre használtak. Ebből a gyűjtögető tevékenységből ered a pákász elnevezés is, vagyis a halász, vadász, madarász foglalkozások gyűjtőneve. A vincellér, vinclér régebben a szőlők kezelésével és megőrzésével, illetve nagyobb szőlőknél az azokban előforduló munkák felügyelésével megbízott személy volt. égen az állandó cselédek sorába tartozott, és szabad lakáson kívül rendes éves fizetést kapott, amely vagy kizárólag készpénzből, vagy készpénzből és terménybeli járandóságokból tevődött össze. A vincellérnek értenie kellett a szőlőműveléshez; bor készítéshez. Gyógyítást a javasasszony, szülést a bába, rontást a boszorkány meg a vajákos, vérnyomást a pijócás egyéb bajokat a kuruzsló végzett. Népszerű gyógyító a bába és még nemrégen is az volt a borbély, a ki sebész volt s köpölyözött, tyúkszemet és eret vágott. A nagy tanyavilág elzárt életével különösen kedvez a kuruzslóknak, a kik egy-egy esetet gyógyítanak sikerrel, öregapjuktól tanult módon. A tanyai nép maga a saját orvosa. Ha megvágja a kezét, meszet kapar rá a falról, vagy ha babonás, sötét kamarából szed rá pókhálót. Ha a gyermek az orrába gombot dug, paprikát tesznek az orra alá, attól addig prüszköl, míg ki nem fújja. Ha valakit összemar a szúnyog, petroleummal keni be a testét. Rándulást, ficzamodást eczetes korpával gyógyítanak, de borogatásra, sebek mosására használják a fehérmályva, papsajtmályva, ökörfarkkóró, cziczfarkkóró főzeteit is. A vöröshagymát friss sebre tisztítónak. A parasztok  háromszáz gyógynövényt ismertek. A gyógyításban rendkívül fontos tényező a gyógyító személye. A beteg számára ugyanis a gyógyító egyénisége közvetíti a gyógyulásba vetett hitet, egyáltalán a gyógymód hatásosságába helyezett bizalmat, mely nélkül nincs javulás. Természetesen voltak olyan gyógymódok, amelyhez nem kellett specialista, szinte minden családban volt egy idősebb asszony, aki értett a gyógyfüvekhez, a sebek vagy más gyakori betegségek gyógyításához, vagy éppen a mágikus erejű szenesvíz elkészítéséhez igézés esetén. a régi javasasszonyok, öntőasszonyok , kenőasszonyok, csontrakók, falusi foghúzók  veszett doktorok és füvesasszonyok utódai. Népünk különbséget tett tehát a különféle gyógyítók között. Bennük és működésük eredményességében feltétlenül hittek. Erősítette ezt a bizalmat, hogy a népi gyógyítók a közösség tagjaiból kerültek ki, értettek a nép nyelvén, vagyis tevékenységük során ugyanazokra a hiedelmekre hivatkozhattak, amelyeket mindenki ismert és elfogadott környezetükben. A néphagyomány őt magát halottlátói és tudósemberi működése folytán felruházta a táltos-mondakör jó néhány elemével (foggal született, az ellenségeivel viaskodott) A gyógyító személyét leggyakrabban a tudó (vagy tudós, tudományos, tudákos, javasember vagy -asszony) elnevezéssel illették. Gyógynövények ismerete. csontkovács csontrakó. A népi gyógyításban használt különféle anyagok, köztük a gyógynövények napjainkig tartó használatát a hagyományon és a tényleges hatásukon kívül fenntartotta az a tény is, hogy kéznél voltak. A mindennapi használat során a sikeres gyógyulások ténye újra meg újra megerősítette a gyógyító tudásnak ezt a részletét. Nem véletlen, hogy ily módon évszázadokon keresztül megőrizte népi gyógyításunk azokat az elemeket, amelyeket a hivatalos orvoslástól vett át századokkal korábban.

Milyen állatokat tartottak? Sok állatot tartottunk; mangalica, házikecske, juhok gyapjúért birkanyírás húsért, szamár ,öszvér, bivaly, szürkemarha, ezekhez kellett szakember is; lovász, csikós, állatápoló, tehenész, fejőnő, nyulász,
Vót itt csiga, fürj, pulyka gyöngytyúk pézsmakacsa, páva fürj, galamb, liba, kacsa, angoranyúl,csincsilla, pézsmapocok,nyérc,nutria, ezüstróka. A méhézset, haltenyésztés, lótenyésztés állatartás működött.  
 
Sok őshonos magyar állatot tartottak?
Csak azt, 
-a  kutyák : Kuvasz, Komondor, Puli, Pumi, Mudi, Rövidszőrű magyar vizsla, Drótszőrű magyar vizsla, Magyar agár, Erdélyi kopó
- a lovak :Nóniusz, Gidrán, Furioso, Kisbéri félvér, Magyar lipicai, Shagya-arab, Hucul, Magyar hidegvérű
-a juhok: Magyar /hortobágyi/ rackajuh, Gyimesi racka, Cikta juh, Cigája vagy berke
-a magyar bivaly
- a szarvasmarhák: Magyar szürke marha, Magyar tarka
- a sertések: Szőke mangalica, Fecskehasú mangalica, Vörös mangalica
-a magyar parlagi kecske
-a magyar óriás nyúl
- a magyar tyúkfajták: Fehér magyar, Fehér kopasznyakú, Sárga magyar, Kendermagos magyar, Kopasznyakú kendermagos, Fogolyszínű magyar tyúk, Erdélyi kopasznyakú
- a libák fodros tollú magyar lúd, Pulykák: Bronzpulyka, Rézpulyka. néma kacsa
- galambok sokféle galamb volt itt őshonos fajta. magyar galambfajták : magasröptű keringő, tollaslábú keringő, tükrös keringő, bíbic,  Alföldi  keringő, Alföldi buga, csirkegalamb,  tyúktarka, óriás, stb.
Vót ekénk, lovunk tehenünk, magunknak szántottunk. Az eke részei vótak

  1. ekevas
  2. kormánylemez
  3. ekefej
  4. gerendely
  5. csoroszlya
  6. tartópánt
  7. vontató szarv
  8. csúszó
  9. ekeszarv
  10. keresztvas
  11. üsztöke tartó
  12. taligakerék
  13. ekelánc
  14. állítólakat
  15. taligarúd koronája
  16. szöge
  17. mélységállító
  18. ekerózsa vagy eketőke
  19. gyeplőtartó
  20. mélységállító és szöge

 A háború alatt sokat éheztünk, sok madártojást gyűjtöttünk, felmásztunk a nyárfára oszt kifosztottuk a fészkeket, a fiókákat kisvarnyút, kisgalambot. Csigát, békát, csikot, halat, kisnyulat, kisfácánt, fogolyt, mindent összegyűjtöttünk, növényeket is; tyúkhúr, százszorszép, utifű, pitypang, porcsin fehérhere, kövérke, pásztortáska, repkény, csalán, papsajt, libatop, medvehagyma, csicsóka, sóska, még a rózsa virágszirmot is megettük. Nem beszélve sok féle gombárul, nagyőzláb, vargánya, csiperke, laska,  szarvasgomba.



2024. március 8., péntek

A kacsaúsztató

Mint a mezőn szétszéledt nyáj, mint amit magára hagyott a pulikutya, úgy világítanak a vakító fehérre meszelt falak az éj sötétjében, sehun se égett már a pilács. A tanya az egy olyan hely, ami máról-holnapra sarjadt ki a fődbűl, pedig senkise mondja nekije. Emlékszem egy tavaszi alkonyokra, mikor arra sétáltam, a végnélküli fakerítések mentén vitt a gyér járókelők által kitaposott ösvény a sárban, embert alig lehetett látni, dél felől kósza falusi harangszót hozott a szél, még emlékszem egy-egy mélabús utcarészletre, egy egy gyepes foltra, egy kalyibára, amit hulladék deszkábúl hortak össze. Előtte nyivászta pacuha hölgy állott, feltűnően erős és horgas sasorra gőgösen meredt bele a levegőbe, olyan vót mint a pokróc mindenkivel, mostohán bánt vele is az idő, girhes, kicsit görnyedt vagy púpos is vót Isten tudja, ű mán pártában maradt, mert grófkísasszonnak tartotta vóna magát, vagy előkelő úri-lánynak, aki a merev és rideg korrektség előkelő fagyos fátylát viseli maga körül. A szája úgy áll mint aki citromba harapott. Nem csuda hogy Terka ángyom vénlány maradt, még a kocska Pistának se kellett. Nem tanált magának még egy félszemü lingárt se.  Hanem eccer, hatalmas tócsa vót az udvaron, mint a tenger úgy ált a víz eső után. Még a lu is filve ment bele. Szereti a kacsa liba, utána meg a sok pipe. Persze nem sokáig tart az örömük, a meleg nap hamar felszárítja a pocsoját, oszt csúszós dörcös lesz. Eccer még a kasu Terka ángyi a gorcrul belecsúszott a kotyolba, olyan lett a sártul az otthonkája mint a lóden, még a lajbi is meg a pendelye is katroncás vót, állítólag ment a butykába gerjesztőér, csak úgy nyakócon, nem vót neki fontos hurcinálni a gerjesztőt, de minden reggel már kokré szóra fent kuruttyolt, persze bekángyízott, mert szerette a pályinkát, osztán nem vót aki kipecázza a habarékbúl, akkora vót rajta a prezur mint egy ama, prüszkölt is, hatalmas pukli díszelgett hetekig a szép homlokán, fájt is sokáig nekije a térgye, a culája meg hót sár vót, nem is vót kedve kóringálni. Elpuholta a jó Isten mert nem tudott nyugodni. Sirbókolt meg hámánkodott utána a fehirnépnek, hogy vót hogy nem.


2024. március 7., csütörtök

A fenntartható fejlődés

A fenntartható fejlődésnek fenn kell tartani a természetes rendszerek, források összességének azon képességeit, amelyeken a természet és a társadalom alapszik.az emberi tevékenység környezetre gyakorolt hatásának egyik mértéke. Segítségével mérhetővé válik, hogy az emberi tevékenység milyen mértékben járul hozzá a globális felmelegedéshez.Az egyéni karbonlábnyomot az alábbiak határozzák meg:

háztartási energiafogyasztás: villamos-energia, földgáz, fatüzelés, távhő stb.
gépkocsi-használatból eredő üzemanyag-fogyasztás
tömegközlekedési eszközök használata
légiközlekedés
hulladék
étkezés
használati tárgyak vásárlása
internetezés, banki szolgáltatások stb.
szabadidős tevékenységek (nyaralás, sport, kultúra, szórakozás)

Az ökológiai lábnyomot hat részre lehet bontani: a szénlábnyom fejezi ki azt az erdőterületet, amely képes lenne elnyelni az egyén által a fűtéssel, a gépjárművek használatával kibocsátott üvegházgázokat. Ehhez jön a legelőlábnyom, amely annak a területnek a mérete, ahol a hús- és tejtermékekért, gyapjúért és irháért tartott állatállományt eltartjuk. Az ökolábnyom egyik összetevője az erdőlábnyom is, ami az éves fa-, papír- és tűzifaanyag-felhasználás alapján becsülhető terület, a másik fontos számolási egység pedig a halászati lábnyom, amely a különböző tengeri és édesvízi halfajok újratermelési értéke. Nem hagyható ki a képletből a szántólábnyom, ami azt a területet jelenti, amelyen egy ember fogyasztásához, a haszonállatok takarmányozásához és a bioüzemanyag előállításához szükséges növényeket termesztik. És végül, de nem utolsó sorban a beépített területek is ide tartoznak: ezek az ember által használt infrastruktúrához, a közlekedéshez, épületekhez szükséges földterületeket jelentik. Számos környezetszennyező tevékenységet – mikroműanyagokat, vizekbe juttatott mérgező anyagokat vagy kihalás szélére sodort fajokat – nehéz lenne területben kifejezni. Ezért az ökológiai lábnyom sem ad teljes és pontos képet életmódunk összes káros környezeti hatásáról, mégis az egyik legjobb mérőszám, amelyet eddig a tudósok kitaláltak arra, hogy egyetlen számba sikerüljön belepréselni az emberiség Földre gyakorol hatásait.

1. Környezetszennyezés fogalmai    
2. Környezetszennyezés színterei, módjai    
3. Az ember és a környezet kapcsolata
4. Természeti környezet megóvása    
5. Szelektív hulladékgyűjtés
6. Legyél válogatós!
7. Fenntartható fejlődés    
8. Mit tehetünk mi a környezetünkért? Egyedi környezetvédelem    
9. Össztársadalmi környezetvédelem módjai    
10. Felelősség, szemlélet és magatartás    
11. Hulladékgazdálkodás
12. (A hulladék fogalma, típusai, káros hatásai; A tudatos vásárlás szerepe a hulladék mennyiségének csökkentése érdekében 
13. Az újra hasznosítható anyagok 
14. Radioaktívitás, Atomerőművek veszélyei, katasztrófák, Atomhulladékok kezelése    
15. Szennyezett területek; Levegő, föld, víz, élelmiszer, füst szmog    
16. Megújuló és nem megújuló energiaforrások 
17. Felszín alatti és feletti vizek védelme, szennyvíz, ívóvíz, talajvíz, tavak tengerek folyók vize    
18. Vírusok, baktériumok, gombák, mikróbák, vegyi fertőzések a természetben    
19. Zaj hang fény por pollen allergia, stressz    
20. GMO élelmiszerek, Élelmiszer adalékok    
21. Üvegházhatás következményei ózonlyuk szerepe    
22. Ipari szennyezés, gyárak, hőerőművek,    
23. Tájidegen flora és fauna    
24. Biodiverzitás fontossága és korlátai    
25. Esőerdők, talaj erózió,    
26. Sivatagosodás    
27. Idegen állatfajok betelepítése mosómedve alligator teknős, kullancs, szu-nyog,  poloska    
28. Óceánok szennyezése, olajszennyezés, Gyomirtás, túlhalászat    
29. Tájidegen növények betelepítésének veszélyei, Kínai császárfa, akác, paralagfű, aranyvessző    
30. Szennyvízkezelés módjai, szűrés, Fogalmak; anaerob adsorbció, csapadékképzés ülepítés,pirolízis,    
31. Újrahasznosítás, Takarékosság az erőforrásokkal, Energiatakarékos életvitel    
32. Szelektív hulladékok gyűjtése A hulladék fogalma, típusai, káros hatásai    
33. Felelősségérzet a természetért, a közvetlen környezetünkért, takarítás, tisztálkodás, higénia    
34. Vegyianyagok túlzott alkalmazása a mezőgazdaságban, gyomirtás, permetezés    
35. Klímaváltozás kiváltó okai és következményei    
36. Természetes védelem, elkötelezettség, tudatosság    
37. Ökolábnyomaink, az emberi civilizáció védelme    
38. Összefoglalás, konklúzió  

Az ökológiai lábnyom az erőforrásmenedzselésben és társadalomtervezésben használt érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék elnyeléséhez.


2024. március 4., hétfő

Hungarian Historical Chronology

Begins with Nimrod at the Sumer Empire...

GENESIS 10, 8-13:

Cush was the father of Nimrod, who began to show himself a man of might on earth; and he was a mighty hunter before the Lord, as the saying goes, ‘Like Nimrod, a mighty hunter before the Lord’. His kingdom in the beginning consisted of Babel, Erech, and Accad, all of them in the land of Shinar*. From that land he migrated to Asshur and built Nineveh, Rehoboth-Ir, Calah, and Resen, a great city between Nineveh and Calah. [The New English Bible, Cambridge University Press, New York, p. 10]


* Shinar: the land of Sumer in Mesopotamia [Webster’s New Collegiate Dictionary].

MYTHOLOGY – ORIGINS AND EARLY HISTORY

The Hungarians, who call themselves Magyar, have an ancient traditional pre-christian account of their origins according to which they were the descendents of Nimrod (also spelled as Nimrud), son of Cush; Nimrod and Eneth had two sons, Magor and Hunor; Magor was the ancestor of the Magyars, and Hunor was the ancestor of the Huns, thus symbolizing the common origins of the Huns and of the Magyars.

For further reference see Hungarian Mythology

Byzantine sources mention that the Magyars were also known as the Sabirs who originated from Northern Mesopotamia, which was referred to as Subir-ki by the Sumerians who also originated from this land. Numerous other ancient and medieval sources also refer to the Scythians, Huns, Avars and Magyars as identical peoples. Independently from the various political regimes which have ruled over Hungary and which have imposed the current official version of the origins and history of the Hungarians, modern scientific and scholarly research has confirmed the Sumerian-Scythian-Hun-Avar-Magyar ethno-linguistic relationship and continuity. Thus, the biblical references, ancient sources and modern independent scientific and scholarly research all concur with the Hungarians’s own ancient account of their origins.

For further reference see The Controversy on the Origins and Early History of the Hungarians

 


MESOPOTAMIA

 

10 000-8000 years Before Common Era (BCE)

 

The Neolithic revolution: the invention of agriculture and animal domestication in the ancient Near East, the “Fertile Crescent” – the region between the Eastern Mediterranean and the Zagros mountains of Western Iran – by the peoples who formed the distinct (non-Semitic and non-Indo-European) ethno-linguistic group from which the Sumerians, the creators of the first civilization, originated.

 

5500 BCE

 

Beginning of the Copper Age: Mesopotamia becomes the culturally dominant region of the Near East: first Northern Mesopotamia (Subir-ki/Subartu), and from 4500 BCE, Southern Mesopotamia, the land of Sumer. Due to the demographic and economic growth resulting from the Neolithic revolution, the Near Eastern population begins to expand, settling in the Mediterranean and Danubian basins, Eastern Europe, Iran, India, and Central Asia, laying the foundations of civilization in those regions and exerting a determining cultural influence upon the later formation of the various Eurasian ethno-linguistic groups.

 

 

THE SETTLEMENT OF THE CARPATHIAN BASIN

5000 BCE

The first of several waves of Near Eastern settlers appear in the Carpathian Basin, the territory of Historical Hungary. The archeological, anthropological, ethno-linguistic and historical evidence indicates that the Carpathian Basin was settled in successive waves from approximately 5000 BCE by the Neolithic, Copper and Bronze Age peoples originating from Anatolia, Transcaucasia and Mesopotamia, followed by the Turanian peoples of Central Eurasia: the Scythians (6th c. BC), the Huns (5th c. AD), the Avars (6th c. AD), the Magyars (9th c.), the Petchenegs (11th c.), and the Cumans (13th c.). These Turanian peoples originated from the same ancient Near-Eastern ethno-linguistic group as the Neolithic, Copper and Bronze Age settlers of the Carpathian Basin. The Hungarians are therefore the descendants of these Turanian peoples and of the original settlers of the Carpathian Basin.

Hungarian archeological artifacts (Neolithic, Copper, Bronze and Iron Ages)

 

Hungarian archeological map

 

 

SUMER 3200 BCE

Beginning of the Bronze Age: Height of the Sumerian civilization; development of numerous cultural and technological inventions (writing, the wheel). First Sumerian Empire extends from the Eastern Mediterranean to Western Iran, including all of Mesopotamia.

 

3000 BCE – 2000 BCE

Sumerian colonies are established from the Atlantic Ocean through the Mediterranean and Danubian basins to India and Central Asia (Turan), and from the Caucasus to Northeast Africa. The vast belt of Eurasian grasslands stretching from the Carpathian mountains to the Altay range, bordered in the North by the Eurasian forest belt and in the the South by the Caucasus and the Iranian plateau, is gradually settled by Sumerians and Sumerian-related peoples from Mesopotamia, Transcaucasia and Iran. These Near Eastern settlers of the Eurasian grasslands became the peoples which were later referred to as the Scythians, Huns, Avars and Magyars among others, and collectively known as the Turanians. The Turanians were therefore the descendents of the Sumerian-Mesopotamian peoples, and the inheritors of this ancient Near Eastern culture. The Turanian peoples had a profound cultural impact on their Celtic, Germanic, Slavic, Finnic, Siberian and East Asian neighbours, which have preserved numerous Turanian ethno-linguistic and cultural elements.

First appearance of nomadic Semitic tribes in Sumerian Mesopotamia. Semitic peoples begin to settle in increasing numbers in Mesopotamia. The Sumerian civilization exerts a dominant influence upon the development of later Semitic cultures.

 

2455 BCE – 2356 BCE

The Semitic Accadians impose their hegemony upon the Sumerian city-states. Mesopotamia is devastated by wars, the population is decimated, oppressed and enslaved by the Accadians. Many Sumerians flee to their colonies.

 

2356 BCE – 1900 BCE

The Sumerian city-states and their allies overthrow the Semitic Accadian hegemony, liberating themselves from foreign oppression.

 

1900 BCE – 1733 BCE

The Semitic Babylonians impose their hegemony upon Mesopotamia.

 

1733 BCE – 1163 BCE

The Kassites, one of the Sumerian-related peoples inhabiting Western Iran, overthrow the Semitic Babylonian hegemony and establish their rule over Northern Mesopotamia. A Sumerian dynasty rules over Southern Mesopotamia from 1860 BC to 1492 BC.

 

1115 BCE – 612 BCE

The Semitic Assyrians impose their hegemony over the Near East after centuries of warfare. The ensuing devastation, decimation, deportations and oppression alter the ethnic composition of the Near East, including Mesopotamia, as the Semitic element increases and the Sumerians decrease.

 

 

THE SCYTHIANS

612 BCE

The Sumerian-related Chaldeans, Medes and Scythians annihilate the Assyrian Empire.

 

The Scythians dominate the vast Eurasian grasslands from the Carpathian Basin to the Altay during centuries.

 

539 BCE – 331 BCE

After overthrowing the Median Empire, the Persians conquer Mesopotamia and the rest of the Near East.

 

256 BCE – 226 CE (AD)

After the fall of Persia, the Parthian Empire rules over Mesopotamia, Armenia and Iran. The Turanian Parthians, custodians of the ancient Sumerian civilization, resist the Eastern expansion of the Roman Empire. In 226 CE, the Persian Sassanids overthrow the Parthian Empire which experiences a revival between 272 and 326 CE.

 

 

THE HUNS 

2nd c. BCE

The Hun Empire reaches its greatest extent from the Pacific to the Aral sea, from Siberia to the Parthian Empire and China. The Huns face centuries of struggle against an increasingly offensive and encroaching Chinese imperialism and expansionism.

 

2nd – 4th c. CE

Facing mounting pressures from China in the East, the Huns begin to expand into Europe. In the 4th century CE, the Huns begin their Western military campaigns. In 375 AD, the Huns defeat the Goths, setting in motion the great migration of Germanic tribes which also contributed to the collapse of the Roman Empire.

 

5th c.

During the 5th century CE, the Huns continue their crushing military campaigns against the Roman Empire. The Huns expel the Romans from the Carpathian Basin (Pannonia and Dacia were occupied by the Romans after they had perpetrated genocidal warfare against the indigenous inhabitants of these Carpathian regions) and the Hun Empire establishes its centre of power in the Carpathian-Danubian region.

Following Atilla’s death under suspicious circumstances in 453, the Huns’ Germanic allies turn against them and the bulk of the Hunnic tribes regroups to the East of the Carpathians, leaving a rear-guard tribe in the Eastern Carpathians. This Hunnic tribe still inhabits this region today and they are the Hungarian Székely people.

 

528

The Byzantine attempt to convert the Huns to the Christian religion fails after the Huns rebel against the destruction of their ancient religious symbols.

 

 

THE AVARS

562 

The Avar-Huns establish their empire in Central and Eastern Europe, with the Carpathian Basin as the centre of power. The Avars continue their centuries-long struggle against the encroaching German and Byzantine empires.

 

 

 

THE MAGYARS

9th c.

Following the settlement of Jewish refugees from the Near East in the Khazar Empire, the ruling dynasty of the Khazars, another Turanian people, is converted to Judaism and seeks to impose this religion upon all its subjects. This precipitates a civil war which leads to the collapse of the Khazar Empire. Several rebel Khazar tribes join the Hungarian tribal federation which was led by the Magyar tribe. At that time the Hungarians were established in their own independent state of Dentumagyaria, between the Avar and Khazar empires.

 

895-96

After the collapse of the Khazar Empire, the Magyars and the other Hungarian tribes move West into the Etelköz region, where the Covenant of Blood takes place. This Covenant effectively creates the Magyar (Hungarian) nation which proceeds with the reconquest of the Carpathian Basin and its surrounding regions. After expelling foreign encroaching powers from the Carpathian region and uniting with their previously settled Hun-Avar ethnic kin, the Magyars establish the Hungarian State in 896 as the successor state to the Hun and Avar empires.

 

 

10th c.

Following their victory over the invading Germans in 907, the Hungarians launch a series of punitive and pre-emptive military campaigns in Europe with the objective of preventing the formation of a large powerful united empire in the West, which would represent a serious threat to the security of the Hungarian State, and of recovering the Avar gold treasures pillaged by the invading Germans during the previous century. The Hungarians thus secure their state’s position as a great power.

 

 

997

Following the reign of the Hungarian ruler Géza, during which foreign interests gain increasing influence under the guise of Christianization, Géza’s son István (Stephen) is installed as king of Hungary with the assistance of foreign armed intervention, in violation of ancient Hungarian traditions and of the sacred Covenant of Blood. Koppány, the rightful heir to the throne and leader of the national resistance is captured and quartered. Under the rule of István, feudalism and Christianity are imposed by force. The ancient Hungarian runic scriptures are burned and the traditionalist leaders and priests persecuted and exterminated.

The Hungarian Runes

 

The Westernization of Hungary results in the enslavement of the Hungarian population under an increasingly foreign feudal ruling class and church where foreign influences and foreign interests become predominant.

 

 

MEDIEVAL HUNGARY

997-1526

With the exception of a few periods of relative peace and prosperity under the reign of Hungarian kings, medieval Hungary was characterized by an almost continuous political instability due to the constant struggle for power between various ruling factions. “Pagan” and “peasant” rebellions demonstrated the Hungarian people’s resentment against the foreign Christian feudal regime. Hungary was increasingly forced into the sacrificial role of “Easternmost bastion of Western Christianity”, which caused incalculable losses to the Hungarian nation as it was maneuvered by foreign interests into conflicts with the Mongols (13th c.) and the Turks (14th-17th c.).

 

 

HUNGARY UNDER HABSBURG RULE

Partitioned Hungary 1526-1699

 

As a result of the previous centuries of feudal regime, a weakened and internally divided Hungary was unable to withstand external pressures. The foreign-influenced ruling feudal class failed to defend the national interests and this led to the 1526 military defeat at Mohács against the Ottoman army and to the subsequent partition of Hungary. Thus, Hungary was occupied and partitioned by the Habsburgs and the Ottomans, with the Principality of Transylvania remaining as an autonomous entity. These events proved to be catastrophic for the future historical development of Hungary as the Hungarian population suffered great losses due to centuries of warfare and foreign occupation.

 

1701-1711

After the Ottoman Empire’s withdrawal, the Austrian Habsburg take-over of Hungary was met with Hungarian resistance in the 1701-11 War of Independence, but Hungary remained under Habsburg control. Hungary thus became an oppressed, exploited and colonized land as a esult of wrhich the Hungarian nation became politically, economically, socially, culturally and demographically marginalized in its own country.

 

1848-1849

Another Hungarian War of Independence took place in 1848-49, which was defeated with Russian intervention. However, Austria was unable to obstruct the Hungarian national will to reassert its historical rights, and in 1867 the Austro-Hungarian Compromise took place, granting Hungary domestic self-rule, but the ministries of finance, foreign affairs and war remained under Habsburg imperial control. As the Habsburgs continued their policy of divide and rule, they incited the foreign ethnic groups settled in Hungary against the Hungarians, and this policy led to the First World War.

 

 

Trianon Hungary

1918-1944

After the armistice ending WWI, a liberal government took over in Hungary as the country was occupied by enemy forces, paving the way for a Communist coup carried out by mostly non-Hungarians in 1919. This led to the territorial dismemberment of Hungary at the Treaty of Trianon in 1920, whereby Hungary lost nearly 3/4 of its territory and millions of Hungarians were forced under the oppressive foreign rule of the neighboring states newly created and enlarged at Hungary’s expense. The treaties ending WWI were responsible for WWII, and once again, Hungary was forced to participate in a war against its will. Between 1938 and 1941, Hungary recovered some of its lost territories. Hungary entered the war following an unprovoked attack by foreign (supposedly Soviet) forces in 1940. After attempting peace negotiations with the Allies, Hungary was invaded by the Nazis in 1944, and later that same year by the Soviets.

 

For further reference see Origins of the Hungarian Question and The Hungarian Question

 

 

Hungary under Soviet occupation

 

1944-1990

At the Paris Treaty of 1947, the Trianon borders of 1920 are reimposed upon Hungary. In 1948, a Communist regime is imposed in Hungary. Once again, the hard core of the Hungarian Communist Party is formed by non-Hungarians imported from the Soviet Union. In 1956 the Hungarian National Uprising against the Soviet Communist regime takes place but is crushed by yet another Soviet military intervention. The Hungarian Communist regime continues its anti-Hungarian policies aiming to destroy Hungarian national consciousness and traditional cultural values. In the 1980’s the Hungarian Communist regime was financed by huge loans from Western financial institutions.

 

 

THE “POST-COMMUNIST” ERA 1990-

After decades of totalitarian dictatorship, the Hungarian Communist party successfully consolidated and entrenched itself, and was able to stage what appeared to be a peaceful transition to a freely elected democratic political regime. However, the Communists remain in control of all the key positions in the state apparatus, including the media, the legal system and the academic institutions, and in the newly expanding private sector of the economy.

 

As a result, the marginalization and exclusion of Hungarian national interests continues to this day. Hungary is still burdened by the increasing foreign debt for which the Communist regime was responsible, while the issue of compensation for Hungary’s losses resulting from foreign occupations following the two world wars has still not been dealt with. The compensation program for the losses suffered by the Hungarian people under the Communist regime has been inadequate and the crimes committed by the Communist regime against the Hungarian people have not yet been brought to justice. The privatization of Hungarian State assets by the former Communist elite in collaboration with foreign corporate interests has been fraudulent and has resulted in the illegal acquisition of most of Hungary’s economy by foreign interests with the intentional exclusion of Hungarian ownership. Hungary has been pressured to sign disadvantageous treaties with several neighboring countries whereby, in exchange for the Hungarian recognition of the current state borders and the renunciation of any future territorial claim, the neighboring countries in question promise to respect the rights of the Hungarian ethnic populations living under their rule. However, far from respecting these treaties, Hungary’s neighbours continue to implement their policies of anti-Hungarian discrimination and ethnic cleansing which they have pursued since 1920.

 

Thus, as a result of these trends and policies, the entire Hungarian nation is facing threats to its existence on multiple fronts, politically, economically, socially, culturally, and demographically. Realizing the seriousness of this situation, various movements and political parties have begun to mobilize and lobby for the protection of the Hungarian national interests.

 

A gének nem hazudnak

Az emberi populációk eredetének feltérképezése a genetika segítségével, merőben sajátos paradigmaváltást eredményezett, és egy tollvonással küldte a kukába, megkérdőjelezve az eddigi kutatási eredményeket. A létezésünkre nem kapunk választ, de bezárunk vele egy kaput. A kérdés? Van-e genetikai alapja az emberi faj rasszokba sorolásának, hogy milyen genetikai módszerek állnak rendelkezésünkre a populációk származásának vizsgálatára és ezek mennyire megbízhatóak illetve hitelesek.  A genetikai meghatározás alapján populációnak tekintjük az ugyanazon fajhoz tartozó, egy helyen és egy időben élő egyedek szaporodási közösségét. Segítségünkre lesznek a vércsoportok, az enzimek különböző formái, az antigének. A molekuláris genetika fejlődése pedig megmutatta, hogy bizonyos DNS-szakaszok is alkalmasak erre. A vizsgálatokhoz olyan egyszerű, a genetika szabályainak megfelelő öröklődési mintázatot mutató bélyegekre, markerekre van szükség, amelyek sokalakúságot, polimorfizmust mutatnak, ami azt jelenti, hogy egy populáción belül legalább két alléljuk van jelen. Minél nagyobb az adott bélyeg polimorfizmusa, annál finomabb az egyedek elkülönítése. Az emberi mitokondrium 16 569 nukleinsav-bázisának sorrendjét közölték. A mitokondrium állítólag az eukarióták sejtjeibe valamikor az ôsidôkben bekerült baktérium „kövülete”. Sejtenként átlagosan néhány ezer példány van belőle. Önálló genommal rendelkezik, mérete az ember esetén 16 569 bázispár, amely egy átlagos humán kromoszómának csak mintegy 1/8000 része. Míg a sejtmagban lévô DNS-ben átlagban minden ezredik, addig a mitokondriális DNS-ben minden századik bázis mutat polimorfiát. A sejtenkénti nagy mitokondrium-szám miatt mégis a sejt összes DNS-mennyiségének mintegy 0,5–1,0 százalékát jelenti. A mitokondrium genomja kettős szálú, kör alakú molekula, amelynek két láncát (H és L) a guanin-,illetve citozintartalmuk alapján választják el. A mitokondrium genomjának 93 százaléka kódoló szekvencia, kevés ismétlődést tartalmaz, csak nagyon rövid intronokat találunk benne. 37 gént hordoz, körülbelül 450 bázispár jut egy génre. A két lánc átíródása, replikációja mind térben, mind időben elkülönülő folyamat. A leghosszabb, mintegy 1200 bázispáros, nem kódoló szakasz – az úgynevezett D-loop régió – a H lánc átíródási kezdőpontjának közelében található. Ezen a területen a H lánc replikációja során átmeneti hármas szálú struktúra jön létre, és az így egyszálúvá vált régi H lánc ki van téve a mitokondrium oxidoredukciós tevékenysége eredményeképpen nagy mennyiségben jelen lévô oxigén szabadgyökök hatásának, mely elsôsorban pontmutációt okoz. A mitokondriumok az alábbi tulajddonságaik következtében kiválóan alkalmas szervecskék népcsoportok származási vonalainak vizsgálatára. A mitokondriális genomhoz nem kapcsolódnak sem hisztonok, sem más fehérjék, amelyek védelmet nyújtanának a DNS-t érô mutagén hatások ellen. Nincs jelen a mitokondriumban excíziós reparációs rendszer sem, amely lehetôvé tenné a bekövetkezett mutációk kijavítását. A mitokondrium anyai ágon öröklôdik, az anyai öröklôdési menetet mutató mitokondriális DNS-t tekintve a legközelebbi rokonságban a testvérek állnak egymással. A mitokondriumok öröklôdése során nem játszódik le rekombináció (vagy csak igen-igen ritkán). Ha a mitokondriális mutáció kódoló régiót érint, súlyos, nemegyszer halálos betegségek fejlôdhetnek ki az érintettekben, és ezáltal az ilyen mutációk a populációkból elvesznek. Ha a mutáció nem kódoló, genetikailag közömbös szakaszt érint, akkor az nem szelektálódik ki, és új mitokondriális DNS polimorfizmusként mutatható ki az
utódokban. A populációban megtalálható legtöbb ilyen polimorfikus mutáció nagyon régen keletkezett, és homoplazmiát mutat, azaz minden sejtben egyforma típusú polimorfizmust hordozó mitokondrium található. A nem kódoló, D-loop szakaszon bekövetkezô mutációk gyorsan rögzülhetnek a genomban, illetve a populációban, hiszen erre a régióra evolúciós, szelekciós nyomás nem nehezedik. Ennek eredményeképpen a mitokondriális D-loop szakaszra jellemzô mutációs ráta a nukleáris genom átlagos mutációs rátájának több mint tízszerese. Megállapították, hogy ezen a szakaszon körülbelül minden tízezredik évben rögzül egy mutáció, ezért molekuláris evolúciós óraként használható. Populációk rokonsági viszonyainak meghatározásánál az anyai öröklôdést mutató mitokondriális DNS-en túl és egyéb kromoszomális markerek mellett az apai öröklôdésû Y kromoszomális szakaszokat is alkalmazzák. Ezek a szakaszok a kromoszóma azon részén találhatók, ahol nincsenek
gének, tehát amelyet a genetikusok a „szemét” DNS kategóriába szoktak sorolni. Ám ezek a szakaszok valóságos aranyrögök a populációgenetikusok számára. Öröklôdésük nyomon követésével ugyanis a populációk apai öröklôdési vonalai – hasonlóan a mitokondriális szakaszoknál leírtakhoz – visszavezethetôk az alapító apákhoz, illetve az afrikai Ádámhoz. Az Y kromoszóma-markerek vizsgálatának populációgenetikai célja a mai Y kromoszómák evolúciós fájának megszerkesztése, illetve a különbözô populációkban elôforduló különbözô Y kromoszómák frekvenciájának meghatározása. Rokon populációk hasonló frekvenciákat, az egymással nem rokon népességek lényegesen eltérô Y kromoszómás mintázatot mutatnak, ahogy ezt az elôzôekben más genetikai jellegzetességek
kapcsán is említettük. Hasonlóan a mitokondriális DNS-hez az Y kromoszómának az a szakasza, amely a populációgenetikai vizsgálatokban használatos, nem rekombinálódik (szemben a szintén Y kromoszomális pszeudoautoszomális szakasszal). A vizsgálatokhoz mini- és mikroszatellita ismétlôdéseket alkalmaznak, amelyek nagy polimorfizmust mutatnak egy populáción belül (a mini- és mikroszatelliták a genomban véletlenszerűen előforduló bázisismétlődések). A fosszíliák vizsgálata esetén
problémát jelenthet, hogy szemben az mtDNS-sel, a kópiaszám a mintákban alacsony, miután csak egyetlen Y kromoszóma található a férfiak minden egyes sejtjében. Az emberi eredetvizsgálatokban nagyon fontos, hogy az Y kromoszóma ugyanazt a történetet hordozza, mint a mitokondriális DNS, a férfiak és a nők genetikai története fedi egymást tehát Ádám találkozott Évával. Tehát a magyarok dél afrikai kontinensről származnak, de hogyan kerültek oda? Az eddigi hipotézisek axiomák és fantazmagóriák mehetnek a sutba.

Jelek a  népvándorlás idejéből; Osiris, aki Kr. e. 3400–3200 táján uralkodott, magát szintén ER-PAT SAB-UR ősétől származtatta.Az észak-egyiptomi dinasztia megalapítójaként egy ER-PAT, ER-PET, azaz Árpád nevű királyt tisztelnek, akinek neve mellett gyakran szerepel az őshazájára, a Zab folyó vidékére utaló ZAB név, amit az egyiptológusok SAB, SEB alakban írnak át. Arpad város a Nagy és Kis Zab folyó Észak-Mezopotániában (ma Irak) található. A Szabir terület a Kr. e.-i tizedik évezred utolsó harmadától létezett a Tigris folyótól keletre, a Nagy és Kis Zab folyók mentén… A SA, SU subar ősnépről már a legrégibb ékírásos agyagtáblák írnak. Az agyagtáblákon subarnak megjelölt népet P. Dhorme azonosítja a klasszikus történetírók Saspeires, Sapeires, Sabeires, Sabiroi és Saberoi (vagyis szabir) elnevezések alatt feltüntetett népnevekkel. (Revue d’assyrologie et d’archeologie oriental VIII., 1911, című őstörténeti folyóiratban ‘Subartou-Mittani’ alcímen). Ez a megállapítás fényesen igazolja, hogy Mezopotámia autochton (eredeti) őslakos subar népe az ókori történetírók szabir népcsoportja, amely sokféle elnevezéssel bár, de magyar eredetre utalnak. Árpád-fiak magukat a szabir nemzetségből valónak vallották.  Bibliai utalások Árpádra; Királyok II. könyve 
18:34 Hol vannak Hámátnak és Árpádnak istenei? Hol Sefárvaimnak, Hénának és Hivvának istenei? És Samariát is megszabadították-é az én kezemből?
19:13 Hol van Hámát király, Árpád királya és Sefárvaim város királya?
Ézsaiás 
10:9. Nem úgy megvettem-é Kalnót, mint Kárkemist? És Hamáthot, mint Árpádot? És Samariát, mint Damaskust?
36:19 Hol vannak Hamáth és Árpádnak istenei? hol Sefarvaimnak istenei? talán bizony megmentették Samáriát kezemből?
37:13 Hol van Hámáth királya és Árpádnak királya, Sefarvaim városának királya, Héna és Ivva?
Jeremiás 
49:23 Damaskus felől: Megszégyenült Emát és Árpád, mert gonosz hírt hallottak, és remegnek, mint a háborgó tenger, a mely nem nyughatik.

 “A biblia-magyarázó írások szerint Árpád egy városállam volt és lakósai nem követték a zsidó vallást, hanem a Napisten és Anyaistennő (Boldogasszony) voltak hiedelmük égi Hatalmasai, akikhez imádkoztak és kiknek tiszteletére templomot emeltek.”

Irodalom;

Czeizel Endre: A magyarság genetikája. 2., korszerûsített kiad. Bp.: Galenus, 2003.
Raskó István: Mutációk. In: Kopper László, Marcsek Zoltán (eds.): Molekuláris medicina. Bp.: Medicina, 1997.
Raskó István: Az emberi „öröklôdés könyve” In: Természet Világa, 131(2000): 482–483.
Raskó István: Populációgenomika. In: Magyar Tudomány, 2002/5: 589.
Raskó István – Kalmár Tibor: Emberi populációgenetika, különbségek emberek között, politika nélkül. In: Hidvégi Egon (szerk.): A Genom. Bp.: Széphalom Könyvmûhely, 2003.
Raskó, István – Downes, C. Stephen: Genes in Medicine: Molecular biology and human genetic disorders. London: Chapman and Hall, 1995.
Szabó Erika – Kalmár Tibor – Horváth Ferenc – Raskó István: Régészeti leletek molekuláris biológiai vizsgálata. In: Hidvégi Egon (szerk.): A Genom. Bp.: Széphalom Könyvmûhely, 2003.

„Sokat fárad a vadász, ritkán száraz a halász, mindig rongyos az aranyász”.

2024. március 3., vasárnap

Homomorfizmus az algebrában

A homomorfizmus két azonos típusú algebrai struktúra szerkezetmegőrző leképezése. A matematikában, különösképpen az absztrakt algebrában, homomorfizmusnak nevezünk minden művelettartó leképezést két algebrai struktúra között. Így egyebek mellett homomorfizmus egy rendezéstartó leképezés, egy lineáris transzformáció, vagy egy csoporthomomorfizmus. Két algebrai struktúrát homomorfnak, olykor hasonlónak nevezünk, ha létezik köztük homomorfizmus. A homomorfizmus valamilyen primitív struktúraosztály egy tagján (valamely konkrét struktúrán) alkalmazva, általában megőrzi a primitív osztályt (a struktúra képstruktúrája is ugyanazon primitív osztályba tartozik), vagyis pl. egységelemes csoport homomorf képe egységelemes csoport. A konkrét struktúra azonban megváltozhat (a kép nem feltétlenül izomorf az eredetivel).Legyen adott két struktúra, a struktúrában valamely elemek közt valamilyen reláció áll fenn, akkor ezen elemeik képei a B struktúrában is a megfelelő relációban állnak. 








Azokat az endomorfizmusokat, amik egyúttal izomorfizmusok is, automorfizmusoknak nevezzük. Az egyes struktúrák közti homomorfizmusok elnevezései: A rendezett és a részbenrendezett halmazok közötti homomorfizmusok a rendezéstartó relációk. A csoportok közti homomorfizmusok a csoporthomomorfizmusok. A gyűrűk közti homomorfizmusok a gyűrűhomomorfizmusok. Speciális gyűrűhomomorfizmusok a könnyen rendszerezhető testhomomorfizmusok, amelyek testek között hatnak. A vektorterek közötti homomorfizmusok a lineáris leképezések. A modulusok közti homomorfizmusok a modulushomomorfizmusok. Az algebrák közti homomorfizmusok az algebrahomomorfizmusok. 
Példa





És végül a kategóriák közti homomorfizmusok a funktorok. Csoportokban, gyűrűkben, vektorterekben hagyományosan az egységelem illetve nullelem ősképét nevezzük a homomorfizmus magjának. csoport olyan részcsoportját, ami homomorfizmus magja lehet, normálosztónak nevezzük, Abel-csoport minden részcsoportja normálosztó. Gyűrű olyan részgyűrűjét, ami homomorfizmus magja lehet, ideálnak nevezzük. Testeknek csak két triviális ideálja van, a nullelem és a teljes test, így minden nem triviális testhomomorfizmus automorfizmus. Vektortér minden altere lehet lineáris leképezés magja. A lineáris algebrában a homomorfizmustétel következménye a dimenziótétel. A szimmetrikus csoportban minden permutációhoz az előjelét rendelve homomorfizmust kapunk, aminek a magját a páros permutációk képzik, a faktorcsoportja pedig a kételemű ciklikus csoporttal izomorf. Az egészek gyűrűjében minden számhoz az n szerinti maradékosztályát rendelve homomorfizmust kapunk, az általa képzett faktorgyűrű a mod n számok gyűrűje, aminek az additív csoportja az n-edrendű ciklikus csoport.







A grupoidot az eredeti grupoidok direkt szorzatának nevezzük. Az előző definíció grupoidok helyett más algebrákra is megadható, és nem csak három, hanem tetszőleges (véges) számú algebra esetén is érvényes. A grupoidot egy bináris parciális függvényt tartalmazó halmazból álló algebrai szerkezetnek tekinthetjük . 

2024. március 1., péntek

Login rendszer készítése adminnal PHP-ban

Beléptető rendszer készítés. Összesen 7 fájlt fogunk létrehozni:

 login.php

login_form.php

home.php

register.php

reg_form.php

config.php

admin.php




1.lépés - Adatbázis


Első lépésként létre kell hoznunk egy adatbázist a tagoknak.

A jelszavakat kódolva tároljuk a biztonság kedvéért!

users táblába lesz egy id,nickname,password,rank,email,bans,regip,regtime mező.


id - felhasználó azonosítszáma.

nickname - felhasználó neve.

password - felhasználó jelszava, md5 kódolásban.

rank - felhasználó rangja.

email-felhasználó e-mail címe.

bans - ha az értéke 1 a felhasználó tíltva lesz.

regip - A felhasználó ip címe.

regtime - regisztráció dátuma.


Ezt létrehozhatjuk phpmyadminnal, méghozzá a következő kóddal:


CREATE TABLE IF NOT EXISTS `users` (


  `id` int(20) NOT NULL AUTO_INCREMENT,


  `nickname` varchar(255) CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_hungarian_ci NOT NULL,


  `password` varchar(255) CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_hungarian_ci NOT NULL,


  `rank` int(20) NOT NULL DEFAULT '1',


  `email` varchar(255) CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_hungarian_ci NOT NULL,


  `bans` int(20) unsigned NOT NULL DEFAULT '0',


  `regtime` timestamp NOT NULL DEFAULT CURRENT_TIMESTAMP ON UPDATE CURRENT_TIMESTAMP,


  `regip` varchar(255) CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_hungarian_ci NOT NULL,


  PRIMARY KEY (`id`)


) ENGINE=MyISAM  DEFAULT CHARSET=latin1 AUTO_INCREMENT=3 ;


 


 


-Ezt a kódot mentsük ki egy .sql, .txt fájlba, és importáljuk, vagy közvetlenül a phpMyadmin felületén található "SQL" fülbe illeszük be.


 


2.Lépés - kapcsolódás adatbázishoz, config.php fájl készítése.


Most létre kell hoznunk egy fájlt amiben kapcsolódunk az adatbázisunkhoz.


config.php:


//Config ---Kapcsolódás mysql-hez----


  mysql_connect("localhost","Adatbázis szerver","Jelszó"); //kapcsolódási adatok

  mysql_query("SET NAMES utf8 COLLATE utf8_hungarian_ci");//karakterkódolás kiválasztása

  mysql_select_db("Adatbázis neve"); 

  print mysql_error(); //ha hiba van kiírja


A továbbiakban ezt a fájlt behívjuk mindenhova include() segítségével.


 


3.Lépés - regisztrációs űrlap, regisztráció feldolgozása.

Az űrlap így nézzen ki:


form.php


<form id="register" method="post" action="" onsubmit="return check()">

  <table align="center" width="60%">

    <tbody>

      <tr>

        <td class="" ><font color="black">Nick:</td>

        <td width=""><input id="name" class="text" name="nickname" style="" type="text"></td>

      </tr>

      <tr>

        <td class="" valign="top"><font color="black">Jelszó:</td>

        <td><input class="text" id="pass1" name="pass1" style="" type="password"></td>

      </tr>

      <tr>

        <td class="" valign="top"><font color="black">Jelszó mégegyszer:</td>

        <td><input class="text" id="pass2" name="pass2" style="" type="password"></td>

      </tr>

      <tr>

        <td><font color="black">E-mail cím:</td>

        <td><input class="text" id="email" name="email" style=""></td>

      </tr>   

      <tr>

        <td colspan="2" align="center"><input name="regisztracio" class="buttons" value="Regisztráció" type="submit">

        </td>

      </tr>

    </tbody>

  </table>

</form>

Ezt a form.php-t hívjuk be a register.php-be, include() segítségével.

 

register.php

Ez a rész ellenőrzi a regisztrációt, feldolgozza, és ha jók az adatok adatbázisba küldi.

Feltételek:

-A felhasználónév max 25 karakter hosszú lehet

-Nem lehet üres a nick, és a jelszó mező

-A jelszónak min. 5 karakter hosszúnak kell lennie

-A két jelszónak egyeznie kell


ob_start(); session_start();

include("config.php");

  

  if(isset($_POST['regisztracio']))

  {

    unset($reg_result);

    if(mb_strlen($_POST['nickname'])>25)

      $reg_result = ' Túl hosszú nick!(Max 25 karakter lehet!)

<input name="vissza" value="Vissza" onclick="history.go(-1)" type="button">';

    elseif($_POST['nickname']=="")

      $reg_result = 'Üres Nick mező!

<input class="buttons" name="vissza" value="Vissza" onclick="history.go(-1)" type="button">';

    elseif($_POST['pass1']=="")

      $reg_result = 'Üres Jelszó mező!

<input class="buttons" name="vissza" value="Vissza" onclick="history.go(-1)" type="button">';

    elseif($_POST['pass1']!=$_POST['pass2'])

      $reg_result = 'A két Jelszó mező különbözik!

<input class="buttons" name="vissza" value="Vissza" onclick="history.go(-1)" type="button">';

    elseif(mb_strlen($_POST['pass1'])<5)

      $reg_result = 'Túl rövid a jelszó! (min 5 karakter lehet)

<input class="buttons" name="vissza" value="Vissza" onclick="history.go(-1)" type="button">';

    elseif($_POST['email']=="")

       $reg_result = ' Üres e-mail mező!

<input class="buttons" name="vissza" value="Vissza" onclick="history.go(-1)" type="button">';

    else

    {

      $nick_prot = trim( $_POST['nickname'] );

      $nick_prot = mysql_escape_string($nick_prot);

      $sql_result = mysql_query("SELECT id FROM users  WHERE nickname='$nick_prot'");

      if(mysql_errno())

        $reg_result = "Adatbázis hiba [1] miatt a regisztráció sikertelen!";  

      if(@mysql_num_rows($sql_result))

        $reg_result = ' Már regisztráltak ezzel a nick névvel!

<input class="buttons" name="vissza" value="Vissza" onclick="history.go(-1)" type="button">';

      @mysql_free_result($sql_result);  

    }

    if(!isset($reg_result))

    {

      mysql_query("INSERT INTO users  (nickname,password,email,regip,regtime) VALUES ('$nick_prot', '".md5($_POST['pass1'])."', '".mysql_real_escape_string($_POST['email'])."','".$_SERVER['REMOTE_ADDR']."',NOW())");

      if(mysql_errno())

      $reg_result = "Adatbázis hiba [2] miatt a regisztráció sikertelen!";  

      print mysql_error();

    }

}

  header("Content-Type: text/html; charset=utf-8"); // html tartalom utf8 kódolás

  header("Cache-Control: no-cache, no-store, must-revalidate, post-check=0, pre-check=0"); // nincs cache, mindig frissítsen

  

  if(!isset($_POST['regisztracio']))

  {

    // regisztsációs form megjeleníse

    include('form.php');

  }

  elseif(isset($_POST['regisztracio']))

  {

    // regisztráció eredménye

    if(isset($reg_result))

      // valami hiba van

      print("$reg_result");

    else {

      // siker :-)

          print('Sikeres regisztráció!');

         }

  }  

  

  mysql_close();

Ezzel a regisztráció kész is lenne.



4.Lépés - Beléptetés  


Most jön a beléptetőrendszer:

Hozzunk létre egy login.php-t aminek tartalmaznia kell egy bejelentkező űrlapot, és egy feldolgozó részt.

Az űrlap:


login_form.php


<form action="" method="post"> <table>

 <tr>

 <td>Felhasználónév:</td>

  <td>

<input name="nickname" type="text">

  </td>

 </tr>

 <tr>

  <td>Jelszó:</td>

  <td>

<input name="password" type="password">

  </td>

 </tr>

</table>

<input  value="Belépés" name="login" type="submit">

<a href="register.php">Nincs még felhasználóneved?</a>

</form>

 

És php feldolgozó rész:


 


ob_start();

session_start();

include('config.php');

include('login_form.php');

   if(isset($_POST["login"])){

 //Bejelentkezés

   $nickname = $_POST["nickname"]; //Név

   $password = md5($_POST["password"]); //Jelszó

   $lekerdezes = mysql_query("SELECT * FROM users WHERE nickname = '".mysql_real_escape_string($nickname)."' AND password = '$password'"); //Megnézi jók-e az adatok

   $vanelekerdezes = mysql_num_rows($lekerdezes);

   if ($vanelekerdezes>0)//Ha van ilyen felhasználónév/jelszó páros

   {

      header('location: login.php'); //Ha sikerült belépni, a login.php-ra irányít

      $adatok=mysql_fetch_assoc($lekerdezes); //SESSION-ba rendezi az adatokat

      $_SESSION["id"]=$adatok["id"];

      $_SESSION['bann'] = 0;

      $_SESSION["nickname"]=$adatok["nickname"];

      $_SESSION["rank"]=$adatok["rank"];      

  }

   else

  {

   print 'Hibás felhasználónév vagy jelszó!'; //Ha nem jók a beírt adatok hiba

   print mysql_error(); //ha esetleg adatbázis hiba van akkor kiírja

  }

  

  

   } else if(isset($_SESSION["nickname"])){ //Ha sikerült belépni a  belső tartalom 

   

   

   print 'Üdv, '.$_SESSION['nickname'].''; //belépett falhasználó, ha kiírja a nevét akkor működik

 

Tegyük fel, hogy az adatbázisodban van minden felhasználónál egy rank mező, aminek az alapértelmezett értéke 1, az 1-es rang jelöli a sima felhasználót. Ha a mezőben 2-es van legyen mondjuk moderátor vagy akármi lehet, ha 3-ad akkor admin.


Védett részt a következőkben úgy tudsz létrehozni, hogy:


 


if( isset( $_SESSION["rank"] ) && $_SESSION["rank"] >= 3 ){  //védett tartalom }


 

Most hozzuk létre a home.php-t


home.php


ob_start()

session_start();

print('<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=UTF-8" />');

include('config.php');

if(isset($_SESSION['rank']) && $_SESSION['rank'] >= 1)

{

print('Üdv, '.$_SESSION['nickname'].'<br> ezt csak a belépett felhasználók látják!<be><a href="?act=exit">kilépés</a>');

if(isset($_GET['act']) && $_GET['act'] == 'exit')

{

session_destroy(); //törli az összes sessiont

header('location: login.php');

exit();

}

} else print('Hozzáférés megtagadva!');

 

 


Ebben az esetben a tartalmat csak adminok láthatják, de ha átírod a 3-at 1-re akkor csak a belépett felhasználók fogják látni.

Ez a rész teljes fájlban így néz ki(még műveletek nélkül):


ob_start();


session_start();



if( isset( $_SESSION["rank"] ) && $_SESSION["rank"] >= 2 ){


//védett rész




} else print('Hozzáférés megtagadva!');


 

az ob_start() és a session_start() mindig kell a fájl elejére!



És végűl az admin rész.


Az admin részben kitílthatjuk a felhasználót, admin rangot adhatunk/vehetünk, és törölhetjük a felhasználókat.

Ezt a részt igen egyszerűen megcsinálhatjuk, a műveleteket $_GET[]-el kérjük le.


 


admin.php


ob_start();

session_start();

print('<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=UTF-8" />');

include('config.php');

if(isset($_SESSION['rank']) && $_SESSION['rank'] == 3)

{

    

?>        

<a href="home.php">főoldal</a>

<table width="100%">

<tr>

<td>Nick</td>

<td>Rang</td>

<td>E-mail</td>

<td>IP</td>

<td>Regisztrált</td>

<td>Műveletek</td>

</tr>

<?

              $sql="SELECT * FROM users";

             $qry=mysql_query($sql);

             while($u=mysql_fetch_assoc($qry)) 

             {

             

             switch($u['bans'])

             {

             case 0:

             $action='<a href="?act=bann&id='.$u['id'].'">Bann</a>';

             break;

             case 1:

             $action='<a href="?act=unbann&id='.$u['id'].'">Feloldás</a>';

             break;

             }

             

             switch($u['rank'])

             {

             case 1:

             $user_rank='tag';

             $rank_action='<a href="?act=admin_add&id='.$u['id'].'">Admin adása</a>';

             break;

             case 3:

             $user_rank='<font color="red">admin</font>';

             $rank_action='<a href="?act=admin_del&id='.$u['id'].'">Admin vétele</a>';

             break;

             }

?>

<tr>

<td><?= $u['nickname']; ?></td>

<td><?= $user_rank; ?></td>

<td><?= $u['email']; ?></td>

<td><?= $u['regip']; ?></td>

<td><?= $u['regtime']; ?></td>

<td><?= $action; ?> | <?= $rank_action; ?> | <a href="?act=del&id=<?= $u['id']; ?>">Törlés</a></td>

</tr>

<? } ?>

</table>    

<?

//felhasználó kitíltása

if(isset($_GET['act']) && $_GET['act'] =='bann') 

{

mysql_query('UPDATE users SET bans=1 WHERE id="'.$_GET['id'].'"');

print('A felhasználó kitíltva!<br><a href="admin.php">frissít</a>');

}

?>

<?

//felhasználó feloldása

if(isset($_GET['act']) && $_GET['act'] =='unbann')

{

mysql_query('UPDATE users SET bans=0 WHERE id="'.$_GET['id'].'"');

print('A felhasználó újra beléphet<br><a href="admin.php">frissít</a>');

}

?>

<?

//admin rang adása

if(isset($_GET['act']) && $_GET['act'] =='admin_add')

{

mysql_query('UPDATE users SET rank=3 WHERE id="'.$_GET['id'].'"');

print('A felhasználó admin rangot kapott!<br><a href="admin.php">frissít</a>');

}

?>        

<?

//admin rang elvétele

if(isset($_GET['act']) && $_GET['act'] =='admin_del')

{

mysql_query('UPDATE users SET rank=1 WHERE id="'.$_GET['id'].'"');

print('A felhasználó adminja megvonva!<br><a href="admin.php">frissít</a>');

}

?>

<?

//felhasználó törlése

if(isset($_GET['act']) && $_GET['act'] =='del')

{

mysql_query('DELETE FROM users WHERE id="'.$_GET['id'].'"');

print('A felhasználó törölve!<br><a href="admin.php">frissít</a>');

}  

} else print('Hozzáférés megtagadva!');

 Másik módszer


<?php

session_start();


// Adatbázis kapcsolódás

$servername = "localhost";

$username = "felhasznalonev";

$password = "jelszo";

$dbname = "adatbazis_nev";


$conn = new mysqli($servername, $username, $password, $dbname);


if ($conn->connect_error) {

    die("Sikertelen kapcsolódás az adatbázishoz: " . $conn->connect_error);

}


// Regisztráció

if (isset($_POST['signup'])) {

    $email = $_POST['email'];

    $password = md5($_POST['password']);


    $sql = "INSERT INTO users (email, password) VALUES ('$email', '$password')";


    if ($conn->query($sql) === TRUE) {

        echo "Sikeres regisztráció!";

    } else {

        echo "Hiba történt a regisztráció során: " . $conn->error;

    }

}


// Bejelentkezés

if (isset($_POST['login'])) {

    $email = $_POST['email'];

    $password = md5($_POST['password']);


    $sql = "SELECT * FROM users WHERE email='$email' AND password='$password'";

    $result = $conn->query($sql);


    if ($result->num_rows == 1) {

        $_SESSION['email'] = $email;

        header("Location: welcome.php");

    } else {

        echo "Hibás email cím vagy jelszó!";

    }

}

?>


<!DOCTYPE html>

<html lang="en">

<head>

    <meta charset="UTF-8">

    <title>Regisztráció és bejelentkezés</title>

</head>

<body>

    <h2>Regisztráció</h2>

    <form method="post">

        <input type="email" name="email" placeholder="Email cím" required>

        <input type="password" name="password" placeholder="Jelszó" required>

        <button type="submit" name="signup">Regisztráció</button>

    </form>


    <h2>Bejelentkezés</h2>

    <form method="post">

        <input type="email" name="email" placeholder="Email cím" required>

        <input type="password" name="password" placeholder="Jelszó" required>

        <button type="submit" name="login">Bejelentkezés</button>

    </form>

</body>

</html>







}



}


    


    


   

    } 

    }

    }

}



    }

}

    }


    


    

    } 

    }

}


    }

}

    }


<!DOCTYPE

----------------------

https://phpmuhely.hu/muhely/segedletek/olvas/login-rendszer-keszitese-adminnal

------------------------------

Welcone.php


<?php

session_start();


if (!isset($_SESSION['email'])) {

    header("Location: index.php");

}

?>


<!DOCTYPE html>

<html lang="en">

<head>

    <meta charset="UTF-8">

    <title>Welcome</title>

</head>

<body>

    <h1>Welcome, 



}


}


<!DOCTYPE<?php echo $_SESSION['email']; ?></h1>

    <a href="logout.php">Kijelentkezés</a>

</body>

</html>

ezeket hozz létre egylogout.phpfájlt, amely a következő kódot tartalmazza:

----------------------------------

Logout.php


<?php

session_start();

session_destroy();

header("Location: index.php");

?>


-----------------------------