A folyamatábra egy olyan szimbólum sorozat (térkép), amely leírja hogyan, milyen logikai sorrendben és lépésekben kell egy adott tevékenységet, feladatot elvégezni. A folyamatábra segíti az üzleti és technológiai folyamatok megértését és elemzését. A folyamatábra fontos eszköze a szabályozásnak, a racionalizálásnak és az automatizálásnak. Egy jó folyamatábra elkészítése az első lépés a folyamat fejlesztéséhez.
Célja: a folyamatok dokumentálása és megértése
A folyamatábra a folyamatot felépítő tevékenységeket, a folyamat kapcsolatait (bemeneteit és kimeneteit) és az egyes tevékenységek végrehajtásáért felelős szereplőket (egyének, szervezeti egységek) tartalmazza. A folyamatábra kimeneti oldalán találhatók a folyamat vevői a bemeneti oldalon pedig a folyamat beszállítói. A folyamatábra szintén tartalmazhatja, hogy az egyes tevékenységekhez milyen adathordozó (dokumentum, információforrás, információtároló eszköz) kapcsolódik. A folyamatábráknak több típusa megjelenítési módja is elterjedt a gyakorlatban, ezek közül mi az egyik legelterjedtebbet mutatjuk be. A folyamatábrák különböző részletezettségűek lehetnek, attól függően, hogy az elemzéshez milyen mélységű részletekre van szükségünk. Szintén elterjedt a folyamatok több szinten történő ábrázolása, amikor egy aggregált szint egyes elemeit a következő szint folyamatábráin fejtjük ki részletesebben és a felsőbb szinten csak a folyamatelemeket jelöljük.
A folyamatábra készítés lépései:
- Határozzuk meg a folyamat határait
- Határozzuk meg a folyamat vevőit és beszállítóit
- Határozzuk meg a folyamat bemeneteit és kimeneteit
- Határozzuk meg, hogy milyen lépések szükségesek, illetve milyen lépésekben történik a folyamat kimeneteinek az előállítása
- Az egyes lépéseket kapcsoljuk össze egymással (kössük össze nyilakkal)
- Az egyes lépésekhez (tevékenységekhez) határozzuk meg, hogy ki csinálja, (ki a felelőse).
- Ellenőrizzük a diagram helyességét
A folyamatábra készítés szabályai:
- Egyértelműen határozzuk meg a folyamat határait (mettől-meddig tart).
- Törekedjünk az egyszerűségre és az áttekinthetőségre.
- Ha egy folyamat nem fér el egy lapon, akkor bontsuk alá részfolyamatokra.
- Minden egyes út a folyamatábrában egy végpont felé kell, hogy vezessen.
- Minden folyamatlépésnek egy kimenete kell, hogy legyen és legalább egy bemenete.
Alkalmazása:
Problémaelemzésnél, folyamatfejlesztésnél, szabványosított folyamatok oktatásánál, folyamat benchmarkingnál. Minden esetben kiegészíti az értékáram térképet, mert részletesebb információkat tartalmaz annál.
Példa: Folyamatábra készítés folyamatábrája
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése