Közművelődés, kultúra, oktatás, könyvtár, pedagógia, műszaki informatika, számítástechnika
2025. március 27., csütörtök
Veszélyhelyzeti csomag
2025. március 25., kedd
A Diólevél hatása
A dió, diólevél, diófa, egészséges életmód, gyógynövények, gyógyító növények, gyomor erősítő, koleszterinszint csökkentése, vérrögképződés, omega-3 zsírsav, hasmenésre, székrekedésre, emésztési zavarokra, étvágytalanságra, látás javítása, vércukorszint beállítása, lábizzadás, körömgyulladás, lábgomba, cisztára, miómára, máj problémák, máj ciszta, afta gyógyítása, fogínygyulladás, homloküreg gyulladásra, orrüreg gyulladásra, zsíros haj, korpás haj, diólevél tea készítése, bőrgombásodás, borogatás, hüvely bántalmak, fagyásra, bőrbetegségek, kötőhártya-gyulladás, torokgyulladásra, szájbetegségek, tonizálás, gomba ellen, fertőtlenítés, baktériumölés, érzéstelenítés A dióról nem lehet lelkesedés nélkül írni, hisz tavasztól őszig a legtöbb élmény, beszélgetés, eszegetés a diófa hűs árnyékában történik. A régiek nem véletlen tisztelték, hiszen nem csak termése, hanem levele is igazi elixírnek számított. Az a sok-sok módszer, amit most átnyújtunk, sok nemzettől származó, vidéki tapasztalati megfigyeléseken alapul, de ma már tudományos alapja is van. Igaz az ismert mondás, hogy a diófa az ember legnagyobb barátja. Ha elfogadod a diófát barátodnak, gondozod, kártevőit pusztítod, akkor segítségedet ugyanolyan módon hálálja meg, rengeteg gomba, rovar, féreg, baktérium fertőzésétől tud megszabadítani. Mintegy szimbiózis alakult ki a diófa és az ember között.
A diófa mely részei gyógyhatásúak?
A dióbél, a dióolaj is. Továbbá a diólevél, a dióvirág, beleértve a barkavirágzatot is. A zöld dió, a rügy, a hajtás zöld héja és a diókopáncs, vagyis a dió levélen kívüli, többi zöld részei is. És a megfásodott részek, a diófa kérge, a dióhéj, valamint a dióbél belső, vékony fásodott válaszfala. Végül ide sorolhatjuk a dióbél hártyáját is. Vagyis, a gyökér kivételével az egész növény gyógynövény. körülbelül június közepén szedett zöld dióból kitűnő dióesszencia készíthető, amely tisztítja a májat, a gyomrot és a vért.
A dióesszencia recept
Hogy mi mindenre jó a diólevél?
● hámszövet
összehúzására
● tuberkulózis ellen
● vércukorszint
csökkentésére
● fertőtlenítésre,
baktériumölésre
● gombaölésre
● tonizálásra
● sebek
gyógyulásának meggyorsítására
● szájfekély ellen
● torokgyulladásra
●
kötőhártya-gyulladásra
● többféle
bőrbetegségre
● fagyásra
● hüvely bántalmakra
Gyógyító receptek
●
Apróra vágott száraz diólevélből 1 púpozott teáskanállal egy
bögre (
A diólevél-tea gyomor- és bélbetegségek kezelésére, hasmenés
és székrekedés ellen egyaránt jó. Tehát az emésztési zavarokra. Általában
rendbe teszi a rendellenes gyomor- és bélműködést. Ha az embernek nincs rendben
a gyomra, elmegy az étvágya. Viszont ha diólevél-kúrát alkalmaz, az eredmény
gyorsan jelentkezik, megjön az étvágy is. Ezen alapul az a népi megfigyelés, hogy
a diólevél-teának étvágyjavító hatása van. Tehát ha valakinek nincs étvágya,
igyon nyugodtan diólevél-teát, és az esetleg nem is tudatosult emésztőrendszeri
problémái természetes úton szűnnek meg.
A citromfű hatása
A citromfű idegnyugtató, félelem-stressz és feszültségoldó is. Nem okoz függőséget. Lassítja a gyors, zakatoló szívverést, ha a fekvő helyzetben levő beteg szívtájékára nyers citromfűleveleket tesznek; ezeket előzőleg érdemes kicsit megpuhítani húsklopfolóval, így hatóanyaguk a bőrön keresztül jobban beszívódik. Erősíti a központi idegrendszert. Segít migrénes fejfájás és szédülés, fülzúgás, valamint idegi alapon létrejött allergia (a bőr viszkető, fájdalmas piros foltosodása), illetve asztmatikus görcs esetén. Gyógyítja a melankóliát, a depressziót, főként, ha serkentő hatású gyógynövényekkel például bosmentával kombinálod. Drog- és alkoholelvonó kúra alatt csökkenti a kellemetlen elvonási tüneteket. A változókorban levő nőknél megszelídíti a hangulati hullámzásokat.
Gyomorrontáskor, hasmenés esetén
segít megelőzni a komolyabb tüneteket, különösen, ha diólevéllel 1:1 arányban
kevered. A keverékből 1 evőkanálnyit főzz 1 percig
A citromfű hatása még, hogy javítja a bélműködést, és mivel csökkenti az erjedési-rothadási folyamatokat, illetve nem engedi elszaporodni a káros baktériumokat és gombákat, alkotórésze a tisztító-méregtelenítő teakeverékeknek. Kúra közben meg is nyugtatja a beteget.
Hatásos mindenféle hasüregi
fájdalom, kellemetlenség esetén. Felfúvódás ellen edesköménnyel és ánizzsal, menstruációs
fájdalmak enyhítésére cickafarkfűvel, kamillával és majoránnával kombináld. Az
epeutakat lazítja, ezzel javítja az epe munkáját. Külsőleg reumatikus fájdalmak
enyhítésére, zúzódások, véraláfutások kezelésére használd szeszes kivonatát.
Hatékonyabb lesz a gyógymasszázs is, ha a vállizmokra, a keresztcsontra fölkent
krémbe citromfűolajat cseppentesz, és a stresszpontokat ezzel masszírozod. A
citromfű-illóolaj az aromaterápia egyik leghatékonyabb szere feszültség
oldására akár otthon, akár autóvezetés közben, akár hivatali ügyintézés közben.
Már egyetlen csöppje is megnyugtatóan hat, még a környezetedre is. Természetes
megnyugvást hoz negyedórás pihenés az aromaterápiás gyógyfürdőben (a meleg
fürdővízbe 2 csöpp citromfű-illóolajat tegyél). Tudj meg többet a kókuszolaj hatásáról
a Kókuszolaj és zöld tea, a két nagy egészségtitok című ingyenes e-könyvünkből.
Kattints a linkre és töltsd le! A citromfű vírusölő hatását eredményesen
hasznosíthatjuk a szájszéli herpesz, illetve a női nemi szervek herpesze elleni
harcban. A sebet az alábbi eljárások bármelyikével kezelheted: Egyszerű
citromfűteával mosogasd, valamint a citromfű szeszes kivonatába áztatott
vattával törölgesd. A szeszes kivonatot keverd hidratáló krémbe, és azzal
kenegesd. Gyógyjégkockával jegeld. A gyógyjégkockát a következőképpen készítsd
el: főzz citromfűteát, s miután kihűlt, jégkockatartóba öntve fagyaszd le.
Amikor kezdődő herpeszt észlelsz, vegyél elő egy jégkockát, és szorítsd a
viszkető helyre.
Forrázat: 1 teáskanálnyit forrázz
le
2025. március 24., hétfő
The singularity!
2025. március 23., vasárnap
Mozog a föld!
A tudósok úgy vélik, hogy a sűrű kozmikus felhőkön vagy a galaxis nagy energiájú területein való áthaladás hosszú távon akár a Föld éghajlatát is befolyásolhatja. Az éghajlati anomáliák nem globálisan keletkeznek. A naprendszerünk mozgása nem teljesen egyenletes. Évmilliók alatt a pályáját elhaladó csillagok vagy más gravitációs erők befolyásolhatják. Ha egy közeli csillag a naprendszerünk közelébe kerülne, megzavarhatná az órt felhőt, egy távoli, jeges üstökösökkel teli területet. Ez a belső naprendszer felé küldhetne néhány üstököst, növelve a Föld és más bolygók becsapódásának esélyét. Naprendszerünk galaxisbeli útját a tejútrendszer mozgása is alakítja. A tejútrendszer ütköző pályán van az Androméda galaxissal, a hozzánk legközelebbi nagy galaxissal. A dőlésszög befolyásolja a hőmérsékletet.
Az Androméda körülbelül 402.000 kilométer per órás sebességgel közeledik felénk. Körülbelül 4,5 milliárd év múlva a két galaxis összeütközik és egy teljesen új galaktikus struktúrát hoz létre. Ez az esemény nem fogja elpusztítani a naprendszerünket, de teljesen átalakítja az éjszakai égboltot és a kozmikus környezetünket. A helyünk az űrben sosem ugyanaz, és a naprendszer utazása a tejútrendszerben egy folyamat, ami már milliárd évek óta tart és még milliárdokig fog folytatódni. A tejútrendszer nemcsak forog, hanem száguld is a világ űrben. Az egész galaxis hihetetlen sebességgel halad körülbelül 2 millió százezer kilométer per órával. Egy nagyobb galaxishalmaz része, amit lokális csoportnak hívunk, és amelyhez az Androméda, a Triangulum galaxis és sok kisebb galaxis is tartozik.A dőlésszög változása hat az időjárásra.
A tejútrendszer mozgása mindent befolyásol benne. Ahogy a tejútrendszer áthalad a galaxis közítéren, kozmikus gázfelhőkbe, sugárzásba és más galaxisokba ütközik. Ezek a kölcsönhatások befolyásolhatják a csillagkeletkezést, a galaxis karjainak szerkezetét, sőt a naprendszerünk környezetét is. Néhány tudós úgy véli, hogy a tejútrendszer mozgása során olyan térrészeken haladhat át, amelyek nagyobb kozmikus sugárzásnak teszik ki a Földet, aminek hosszútávú hatásai lehetnek az éghajlatra és a biológiai evolúcióra. A galaxisok mozgását a sötét anyag is befolyásolja, egy láthatatlan anyag, amely az univerzum anyagának nagy részét alkotja. A sötét anyag nem bocsát ki fényt vagy energiát, ezért nem láthatjuk közvetlenül, de gravitációs hatásai megfigyelhetők. Térfogatilag a föld, a nap és a hold méretek.
Úgy tűnik, hogy a tejútrendszert egy hatalmas sötét anyaghaló veszi körül, amely segít alakítani a mozgását és szerkezetét. Ez a láthatatlan erő nagy szerepet játszik abban, hogyan alakulnak ki a galaxisok és hogyan mozognak a térben. A tejútrendszer mozgása a táguló univerzum nagyobb történetének része. Az őslobbanás óta a galaxisok távolodnak egymástól, nyújtva a tér szövetét. Azonban, míg az univerzum egésze tágul, a lokális gravitációs erők, mint például a tejútrendszer és az Androméda között legyőzhetik ezt a tágulást és összehozhatják a galaxisokat. A lokális csoport nem egy fix helyen áll az űrben. Galaxis halmazok gyűjteménye, amik a gravitáció hatása alatt mozognak együtt, a lokális csoport nagyjából 10 millió fényév átmérőjű és körülbelül 80 galaxis tartalmaz.) Beleértve a tejútrendszert, az Andromédát, a Triangulum Galaxis-t és sok kisebb törpegalaxis-t is. Minden galaxis a lokális csoporton belül a saját útján halad, de a teljes csoport is mozog egyben a hatalmas űrben. Az Androméda a lokális csoport legnagyobb galaxisa. A tejút és az Androméda mellett a lokális csoport többi galaxisa is különféleképpen mozog. Néhány kisebb törpegalaxis, például a Magellán felhők a tejút körül keringenek. Mások, mint a Triangulum Galaxis valószínűleg az Androméda körül keringenek, vagy végül belehúzódhatnak a jövőbeni tejút-Androméda összeolvadásba. Néhány törpegalaxis kaotikusan mozog, mivel nagyobb szomszédai gravitációja vonzza őket, és néhányat végül elnyelhet a tejút vagy az Androméda. Maga az egész lokális csoport is mozog az univerzumban. A szűz csillagkép halmaza felé halad, amely a nagyobb szűz szuperhalmaz több ezer galaxis gyűjteményének a középpontja. Ez a mozgás körülbelül 1,5 millió kilométer per órás sebességgel történik. A szűzhalmaz gravitációja maga felé húzza a lokális csoportot és más közeli galaxisokat, lassan átalakítva helyzetüket az idő múlásával. A lokális csoport mozgása aKozmos grandiózus szerkezetének a része. Nem egyenes vonalban mozog, hanem egy összetett utat követ, amelyet különböző kozmikus erők vonzása befolyásol. Milliárd évek alatt a lokális csoport mozgása megváltozik, és galaxisai eltolódhatnak, összeolvathatnak, vagy akár nagyobb galaktikus struktúrákba is beolvathatnak. Az univerzum nem statikus, minden állandó mozgásban van, és a lokális csoport csak egy apró része a galaxisok végtelen utazásának a Kozmosban. A Virgo superhalmaz galaxis csoportok és halmazok hatalmas gyűjteménye, amely körülbelül 110 millió fényév átmérőjű. Több ezer galaxis tartalmaz, beleértve a saját lokális csoportunkat is. De mint minden az univerzumban, a Virgo superhalmaz sem áll egy helyben, a még nagyobb kozmikus struktúrák hatására mozog az űrben. Többmillió galaxis a világegyetemben.
A teljes Virgo superhalmaz egy hatalmas gravitációs erő. A nagy attraktor felé halad, amely körülbelül 250 millió fényévnyire található. Ez a mozgás hihetetlen sebességgel, körülbelül 201 millió kilométer per órás sebességgel történik. A nagy attraktor egy sűrű térrész, tele galaxisokkal, sötét anyaggal és esetleg mégismeretlen kozmikus struktúrákkal, amelyek erős gravitációs vonzást gyakorolnak a környezetükre. A tudósok úgy vélik, hogy ez az egyik legerősebb gravitációs hatás az univerzumnak a mi régiónkban, és lassan magához vonzza a Virgo superhalmazt több ezer másik galaxissal együtt. Ez a mozgás nem egyenes vonalú. A közeli superhalmazok, kozmikus szálak és sötét anyag struktúrák együttes gravitációs erői egy összetett mozgáshálót hoznak létre. A szűz superhalmaz a tejútrendszerrel és összes szomszédos galaxisával együtt egy olyan pályán halad, amelyet milliárd éves kozmikus evolúció alakított ki, és folyamatosan húzódik, nyúlik és irányítódik. Bár ezek a mozgások elképesztő sebességgel történnek, hihetetlenül hosszú időskálán zajlanak. Szupernova robbanás.
Milliárd évekbe telik, mire a szűz superhalmaz eléri a nagy attraktort, és addigra maga az univerzum is jelentősen megváltozik a folyamatos tágulása miatt. A galaxisok továbbra is összeolvadnak, új csillagok keletkeznek, és a kozmikus struktúrák, amelyek ma a szűz superhalmaz mozgását alakítják, a távol jövőben teljesen másképp fognak kinézni. A szűz superhalmaz mozgása az univerzum nagyobb történetének része. Egy olyan univerzumé, amely folyamatosan tágul, fejlődik és átalakítja önmagát, miközben a galaxisok és superhalmazok elképzelhetetlen mértékben hatnak egymásra. A nagy attraktor egy hatalmas gravitációs anomália az űrben, a kentaur csillagkép irányában. Látszólagosképek; kentaur
Egész galaxis halmazokat húz maga felé, beleértve a virgó superhalmazt is. De a nagy attraktor sem áll egy helyben, szintén mozog az űrben, még nagyobb kozmikus struktúrák hatására. A tudósok felfedezték, hogy a nagy attraktor egy még nagyobb superhalmaz, a laniakea superhalmaz része, ami több mint 100.000 galaxis tartalmaz. A teljes laniakea superhalmaz beleértve a nagy attraktort is egy még hatalmasabb térrész felé mozog, amit seppli superhalmaznak hívnak. Ez a legnagyobb ismert galaxis koncentráció a közeli univerzumban. Csak úgy, mint minden más az űrben, a seppli superhalmaz is mozgásban van. A seppli superhalmaz mozgását egy még nagyobb gravitációs erő befolyásolja. A tudósok felfedezték, hogy a seppli nem a kozmikus utazásunk végső állomása, egy még nagyobb struktúra, a dipólus taszító, és valószínűleg egy másik hatalmas galaxis halmaz a szlón nagyfal felé húzódik. Ezek a struktúrák, amelyek még távolabb helyezkednek el, alakítják a galaxis halmazok nagyléptékű mozgását több százmillió fényében át. Ugyanakkor a seppli superhalmaz az univerzum nagyléptékű mozgásának is része. Az univerzum tágulása, amit a sötét energia okoz, az idő múlásával nyújtja a teret, aminek következtében a legtöbb galaxis és galaxis halmaz távolodik egymástól. Azonban a lokalizált régiókban, ahol az erős gravitáció uralkodik, mint például a seppli superhalmaznál, a galaxisok továbbra is egymás felé mozognak, ahelyett, hogy egyszerűen elsodródnának egymástól. Ez egy összetett mozgáshálót hoz létre, ahol az univerzum különböző részei tágulnak, míg a nagy superhalmazok továbbra is közelednek egymáshoz a hatalmas gravitációs vonzás miatt. A seppli superhalmaz pontos mozgását még mindig vizsgálják, de az biztos, hogy ez az egyik legnagyobb hatással van a galaxisok mozgására a mi univerzum részünkben. A teiútrendszer, az Androméda galaxis, a Virgo superhalmaz és még a Nagy Attraktor is mindennek a nagyobb kozmikus áramlásnak a részét képezik, és lassan milliárd évek alatt a seppli felé húzódnak. Íme az Orion; Orion csillagjép
A távoli jövőben a seppli összeolvathat más superhalmazokkal, hogy egy még hatalmasabb struktúrát alkosson, átformálva a galaxisok nagy léptékű elrendeződését. Mivel azonban ezek a mozgások milliárd éves időskálán történnek, az általunk ismert univerzum olyan módon fog továbbfejlődni, amit nehéz megjósolni, ami biztos, hogy a seppli superhalmaz jelentő szerepet játszik a galaxisok hatalmas távolságokon átívelő mozgásában, és a mi teiútrendszerünk csak egy kis része ennek a grandiózus kozmikus utazásnak. A dipólustaszító egy hatalmas térrész, ami úgy tűnik, mintha eltaszítaná magától a galaxisokat. Ellentétben olyan képződményekkel, mint a nagy attraktor vagy a seppli superhalmaz, amik magukhoz vonzák a galaxisokat hatalmas gravitációjukkal, a dipólustaszító egy ritka terület, egy kozmikus üresség, nagyon kevés galaxissal és nagyon kevés anyaggal. Emiatt gyengébb a gravitációs vonzása, mint a sűrűbb térrészeké, és ennek eredményeként a környező galaxisok úgy tűnik, mintha távolodnának tőle. Maga a dipólustaszító mozgása a Világegyetem nagy léptékű szerkezetéhez kötődik.Nem úgy mozdul el, mint egy galaxis vagy egy superhalmaz, mert nem egy fizikai objektum, hanem inkább egy alacsonyabb sűrűségű régió a kozmikus hálóban.Azonban az erők, amik formálják a Világegyetemet folyamatosan változnak, ami azt jelenti, hogy még a kozmikus üregek, mint a dipólustaszító is eltolódhatnak és megváltozhatnak milliárd évek alatt, ahogy az anyag újra eloszlik. Ahogy a galaxisok mozognak és fejlődnek, az olyan ürök, mint a dipólustaszító milliárd évek alatt megváltozhatnak alakjukban, méretükben és befolyásukban. A Világegyetem nem statikus, folyamatosan változik, tágul és átalakítja önmagát, és a dipólustaszító csak egy darabja annak az óriási kirakósnak, ami a galaxisok mozgását szabályozza kozmikus méretekben. A Világegyetem többféleképpen mozog, de nem úgy, mint egy bolygó vagy egy galaxis, ami az űrben utazik. A Világegyetem legalapvetőbb mozgása a tágulása. Az ősrobbanás óta maga a tér nyúlik, ami miatt a galaxisok távolodnak egymástól. Ez nem azt jelenti, hogy a galaxisok úgy utaznak az űrben, mint egy autó az autópályán. Ehelyett maga a tér növekszik, és magával viszi a galaxisokat. Minél távolabb vannak egymástól két galaxis, annál gyorsabban távolodnak egymástól. Ezt a felfedezést, amelyet Edwin Hubble tett az 1920-as években, megmutatta, hogy a Világegyetem folyamatosan tágul, és ez a tágulás mindenhol megtörténik, még akkor is, ha mi nem érezzük. A Világegyetem tágulása nem lassul, sőt gyorsul. A tudósok úgy vélik, ezt a gyorsulást egy titokzatos erő okozza, amit sötét energiának nevezünk. A sötét energia az univerzum körülbelül 65%-át teszi ki, és úgy tűnik, hogy kifelé tolja a teret, így a galaxisok gyorsabban távolodnak egymástól, mint ahogyan normális esetben tennék. Ha ez a gyorsulás örökké folytatódik, a galaxisok annyira eltávolodnak egymástól, hogy már nem fognak kölcsönhatásba lépni egymással. A kozmikus mozgás már 18 milliárd éve tart, és további milliárdokig formálja majd az univerzumot. Összefoglalva, a Föld nem csak a tengelye körül forog és kering a nap körül, hanem sokkal bonyolultabban mozog az űrben is.) A nap, az egész naprendszerrel együtt, a tejútrendszer Orion karján belül kering a galaxisunk középpontja körül.Maga a tejútrendszer a lokális csoport tagja, ami egy gravitációsan kötött galaxisokból álló halmaz. A lokális csoport a virgó halmaz felé halad, bár nincs benne. Mindkettő a nagyobb laniakea szuperhalmazhoz tartozik. Ezt a szuperhalmazt a nagy attraktor, egy erős gravitációs anomália vonzza magához. A nagy attraktor a seppli szuperhalmaz része, ami az egyik legnagyobb ismert galaxis koncentráció. Ezen kívül a seppli szuperhalmazt és a közeli struktúrákat a dipólus taszító is befolyásolja, egy alacsony sűrűségű régió, ami úgy tűnik eltaszítja a galaxisokat. A nagy attraktorral szemben elhelyezkedő dipólus taszító hozzájárul a nagy léptékű kozmikus áramlásokhoz. Ezeken a lokális mozgásokon túl az egész univerzum tágul a sötét energia miatt, ami miatt a távoli galaxisok idővel távolodnak egymástól. A Föld mozgása az űrben sokkal összetettebb, mint az egyszerű forgás és a nap körüli keringés, mivel egy hatalmas és dinamikus, kozmikus tánc része. A Föld melyik mozgása lepet meg a legjobban? Gondolod, hogy ezeknek a mozgásoknak lehetnek olyan hatásai, amiket még nem értünk? Írd meg a gondolataidat a kommentekben. Köszönjük, hogy velünk tartottál ezen az űrutazáson. Kérlek, lájkold és oszd meg a videót, és ne felejts el feliratkozni további videókért. A Nagy Attraktor egy gravitációs anomália az intergalaktikus térben és a Laniakea-szuperhalmaz látszólagos központi gravitációs pontja. A megfigyelt anomáliák a Tejútrendszernél több milliószor nagyobb tömegű tömeg lokális koncentrációjára utalnak. Ezt azonban kényelmetlenül eltakarja a saját Tejútrendszerünk galaktikus síkja (ZOA), így a látható fény hullámhosszán a Nagy Attraktor nehezen figyelhető meg közvetlenül. Galaxisunk forgása révén majd csak százmillió év múlva kerül a Föld a Tejútrendszer másik oldalára, ami lehetővé tenné számunkra, hogy a galaktikus síkon túlra lássunk.Ez az anomália megfigyelhető a galaxisok és a hozzájuk kapcsolódó halmazok mozgására gyakorolt hatása révén, amely az univerzum többszáz millió fényév átmérőjű részén figyelhető meg. Ezek a galaxisok megfigyelhetők a Tejút által eltakart részek (ZOA) felett és alatt; mindegyikük a Hubble-állandónak megfelelően vöröseltolódik, ami azt jelzi, hogy hozzánk és egymáshoz képest távolodnak, de vöröseltolódásuk változása elég nagy és elég szabályos ahhoz, hogy kiderüljön, hogy kissé az anomália felé húzódnak. Vöröseltolódásuk változásait sajátos sebesség (peculiar velocity) néven ismerjük, és a Nagy Attraktor irányától való szögeltéréstől függően körülbelül +700 km/s és -700 km/s közötti tartományt fednek le. Maga az „attraktor” szó erre utal, vagyis: „vonzó”, „valami ami vonzza a dolgokat”.A Nagy Attraktor a szomszédos Shapley szuperhalmaz felé mozog. Egy dél-afrikai asztrofizikusokból álló csoport nemrégiben végzett csillagászati vizsgálatai a Nagy Attraktor feltételezett helyén egy galaxisok szuperhalmazát, a Vela-szuperhalmazt mutatták ki.Az 1970-es években fedezték fel először, hogy a Tejútrendszer mozog az űrben. Az asztrofizikusok egy sor különös, a mozgás sebességével kapcsolatos vizsgálat során megállapították, hogy a Tejútrendszer a Centaurus csillagkép felé halad, körülbelül 600 km/s sebességgel. Ezután a kozmikus mikrohullámú háttér (CMB) dipólusok felfedezésével a galaxisok Helyi Csoportjának a Nagy Attraktor felé történő mozgását tükrözték. Az 1980-as évek számos felfedezést hoztak a Nagy Attraktorral kapcsolatban, például azt, hogy nem a Tejútrendszer az egyetlen galaxis, amelyet érint, és megközelítőleg 400 elliptikus galaxis mozog a Nagy Attraktor felé a ZOA-n túl.A világegyetem egyenletes tágulásától való eltérésre utaló első jeleket 1973-ban, majd 1978-ban jelentették. A Nagy Attraktor helyét végül 1986-ban határozták meg: Valahol 150 és 250 Mly (millió fényév) (47-79 Mpc) közötti távolságban található (a nagyobbik a legfrissebb becslés) a Tejútrendszertől, a Déli Háromszög csillagkép és a Szögmérő csillagképek irányában. [4] Míg az ebben az irányban lévő objektumok a ZOA-ban (az éjszakai égbolt Tejútrendszer galaxis által eltakart része) helyezkednek el, és ezért látható hullámhosszon nehéz őket tanulmányozni, a röntgenmegfigyelések kimutatták, hogy a térnek ezt a régióját a Norma-halmaz (ACO 3627) uralja, egy masszív galaxishalmaz, amely túlnyomórészt nagy, öreg galaxisokat tartalmaz, amelyek közül sokan összeütköznek szomszédaikkal és nagy mennyiségű rádióhullámot sugároznak.A Laniakea-szuperhalmaz a Nagy Attraktor medencéjeként van meghatározva. Körülbelül négy fő galaxis-szuperhalmazt foglal magában, beleértve a Virgo és a Hydra-Centaurus korábbi szuperhalmazait, és 500 millió fényévre terjed ki. Mivel nem elég sűrű ahhoz, hogy gravitációsan kötött legyen, a világegyetem tágulásával szét kellene szóródnia, ehelyett azonban egy gravitációs fókuszpont rögzíti. Így a Nagy Attraktor lenne az új szuperhalmaz magja.2016-ban egy dél-afrikai, európai és ausztrál kutatókból álló multinacionális csapat a dél-afrikai csillagász Renée C. Kraan-Korteweg vezetésével bejelentette a Vela-szuperhalmaz felfedezését a Nagy Attraktor térségében, amely nagyrészt megmagyarázná az utóbbi gravitációs vonzásának rejtélyét. Az AAOmega spektrograph, a 3,9 m-es Anglo-Australian Telescope és a Southern African Large Telescope adatainak felhasználásával a csillagászok a szuperhalmazokra jellemző, a galaktikus tér nagyobb sűrűségű régióját fedezték fel, ami megmagyarázhatja a gravitációs anomáliát, hogy a Shapley-szuperhalmaz szomszédságában miért mégis a Nagy Attraktor vonz több szuperhalmazt is.
2025. március 19., szerda
Taszár
Napokat töltöttem bent, mintegy 6-8 ezer oldalt lapoztam át, így találtam meg a már kiszivárgott esetekről készült hivatalos jegyzőkönyveket, és néhány eddig nem ismert katonai ufó-észlelésre is rábukkantam - kezdte a fiatalember, aki munkatársunknak is elhozott sok száz oldalnyi fénymásolt dokumentumot. A dokumentumokból kitűnik, hogy a 60-as 70-es és 80-as években összességében több tucat olyan eset volt, amikor a magyar légierő vadászgépeit riadóztatták ismertelen repülő objektumok megfigyelésére, vagy elfogására. A pilóták több alkalommal is beszámoltak arról, hogy maguk is látták a repülő tárgyakat. Kiderül például, hogy mekkora pánikot okozott az egyik legjelentősebb hazai katonai repülőtéren, Taszáron 1969-ben egy a kifutó felett váratlanul megjelent repülő tárgy. Az ott szolgáló J. István meghallgatásakor elmondta:“A taszári repülőtér egyik leszálló pályáján megjelent egy ismeretlen, általunk addig soha nem látott repülő tárgy, amelynek pontos alakját nem tudtuk megadni, mivel a közvetlen közelében, valamilyen fizikai, vagy optikai jelenség csak sejtetni engedte azt” - olvasható az állambiztonsági szervek III/2-es B alosztályának 1969 május 12-én keltezett jegyzőkönyvében. A Magyar Honvédségnek nyilvánvaló kötelessége kivizsgálni minden légtérben történt jelenséget, amely a rendkívüli események sorába tartozik. Ezek egyáltalán nem feltétlen jelentik azt, hogy földön kívüli tárgyak lennének - mondta kérdésünkre Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő. Hozzátette, ő maga nem hallott korábban a honvédség titkosított ufó megfigyelési aktáiról, ezek közül eggyel sem találkozott. -Tudni kell, hogy például az Egyesült Államokban is vizsgálták ezeket a jelenségeket, amelyeknek 90 százalékáról bebizonyosodott, hogy valamilyen új fejlesztési harci-repülési kísérlet áll a hátterében. Számos esetben például az egykori Szovjetunió területéről felbocsátott, a sztratoszféráig emelkedő különleges ballonokról volt szó, amelyek nagy magasságban átrepültek az Egyesült Államok területe felett. “A reptér fegyveres őrei