Az HyperText Transfer Protocol (Hipertext Átviteli Protokoll) kialakítása során elsődleges szempont volt az egyszerűség és gyorsaság, amik elengedhetetlen feltételei egy jól működő oszott, hipermédia alapú információs rendszernek. A HTTP egy objektum-orientált, állapot nélküli általános protokoll, ami azonban jóval több feladat ellátására is képes lehet, mint web-oldalak továbbítása.
Az, hogy a protokoll állapot nélküli azt jelenti, hogy a teljes kommunikáció folyamata jól behatárolható, egyedi kérések sorozatából áll, melyek mindegyike során a kliensnek minden szükséges információt újból el kell küldenie a szerver felé. Bár e megközelítés ineffektívnek bizonyul, egy viszonylag állandó kapcsolat - pl. helyi hálózat szervere és a munkaállomások - esetén, egyértelműen sokkal hatékonyabb az olyan hipermédia rendszerek, mint pl. a web esetén is, ahol alapvetően alacsony (<50%) az esélye annak, hogy a kliens két egymás utáni kérése ugyanarra a szerverre fut be, hisz a hiperlinkek segítségével a felhasználó - teljesen észrevétlenül - keresztül-kasul vándorol a hálózaton. Az egy-egy oldal lekérése során végrehajtásra kerülő átviteli tranzakció a következő alapvető lépésekből áll:
- a kliens és a szerver közti kapcsolat felépítése (a HTTP általában a 80-as TCP/IP portot használja a szerver gépen, de az URL segítségével bármilyen más, tetszőleges port is megadható)
- a kliens egy kérést (request) intéz a szerver felé
- a szerver a kérés fogadása és az annak megfelelő feladatok elvégzése után egy választ (response) küld vissza a kliens felé
- mindkét fél bontja a kapcsolatot
Ezen információkat a kliens egy, az Internel Mail-ben is alkalmazott fejléchez hasonló, alapvetően szöveges jellegű információs blokkban kódolja és ezt küldi el a szerver felé.
A szerver a kért információs blokk előállítása után azt egy hasonló fejléccel ellátva küldi vissza a kliensnek. A szöveges blokk elsősorban a visszaküldött objektum jellemzőit írja le: pl. kódolási formátum (sima szöveg, zip, stb.), típus (szöveges információ, kép, videó, hang, bináris állomány, stb.), alkalmazott nyelv, stb. A választ megkapva azután a browser ezen információk alapján tudja eldönteni, hogy mit is kell csinálnia az objektummal: megjelenítenie, lemezre menteni vagy éppenséggel lefuttatni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése