A XXI.századi Európa új kibernetikai koncepciója a WEB 3.0, ami az információszabadság új korszakát jelentheti az emberiség számára.
A kibernetika a szabályozás tudománya élő és nem élő rendszerekben. A jövőben a számítógépek nem csak tárolják, hanem tematikusan értelmezik is a tárolt információt. Ez nem tévesztendő össze a Web 2.0 koncepciójával, ami elvi formai szabályozást takar, míg a Web 3.0 paradigmaváltást hozhat a kibernetikában és a szemantikai feldolgozásban. A formális nyelvek elméletében a szemantika az adott formális nyelv szintaxisa által meghatározott szavak jelentését definiáló szabályok összessége. A szemantikus web egy tematikusan rendezett könyvtárhoz hasonlítható, míg a jelenlegi internet egy kaotikus rendezetlen könyvtár illúzióját kelti. A rendszerezés, szabályozást illetve szabványt feltételez és leíró meta-nyelvet, aminek segítségével megvalósítható az egységes strukturált rendszer az interneten. A számítógépek képesek digitalizálni, karaktert felismerni, felolvasni és most képesek lesznek értelmezni a formális nyelvi szabályok alapján a mondatokat, kifejezéseket. Az utóbbi években egyre exponenciálisabban nő a megosztott információk gigantikus halmaza. A jelenség az interneten megjelenő közösségi oldalak, az üzleti megoldások és a digitális csatornák elszaporodásával magyarázható. Az új technilógiának köszönhetően, bárhonnan és bármikor képesek leszünk gyors, megbízható és biztonságos hálózatokon keresztül hozzájutni a számunkra fontos digitális tartalomhoz. Ebben a az intelligens telefonok biztosítják az egyének számára a köldökzsinórt a nagytestvérhez az internethez. A sávszélességek nőnek az áraik drasztikusan csökkennek,az európai internet-használók nagy örömére.
Az új generációs internethasználat egyre elterjedtebb, egyre népszerűbb és nagy mértékben hozzájárul a digitális televíziózás világméretű elterjedéséhez. Az elindított fejlesztések és kezdeményezések ismeretében számíthatunk arra, hogy a telekommunikáció óriási változásokon megy át,mind a sávszélesség, mind a mobilitás tekintetében. Számos új eszköz jelenik meg a piacon,amik tovább egyszerűsítik a felhasználók dolgát, zökkenőmentessé téve az adatáramlást. Szédítő sebességgel nő a minőség és a mennyiség. Több milliárdra tehető az eszközök száma (internet of things), ami kapcsolódik a szupersztrádára. A hálózati infrastruktúra megváltozása és az eszközök számának növekedése az internet protocol megváltoztatását hozta magával. Nem elég az ipv4-architektúra, át kell állni az ipv6-ra. A radikális változtatás azért vált szükségessé, mert a kapcsolódáshoz használt eszközök saját ip-címet kapnak, és az eszközök száma elérheti a 4 milliárdot is. A Web 3.0 forradalmasítja majd a videokonferencia és a telepresence interaktív audiovizuális kommunikációt is. A Telepresence, mint megoldás, napjaink legfejlettebb interaktív, audiovizuális kommunikációs formája. A Telepresence megoldásokban együtt van a jelen modern High Definition videokonferencia technológiája. Így talán érthető, a Web 3.0 létjogosultsága az interneten.
A Semantic Web célja, hogy a világhálón található temérdek információ elérését egyszerűbbé, pontosabbá, kényelmesebbé tegye. A számítógépek ne csak olvassák, hanem „értsék” is a weblapok tartalmát. Az automatikus értelmezéshez a gép által feldolgozható metainformációkra van szükség, valamint olyan fogalmi rendszerekre, ún. ontológiákra, amelyek automatikus osztályozást tesznek lehetővé. Nevezhetjük egyszerűen egy tezaurusznak, ami révén a fogalom jelentéstartalmt kap így ezek az új technológiák egyre nagyobb szerepet kapnak a számítástechnika mindennapi gyakorlatában is, például a vállalati adat- és tudásbázisok kezelésében is. Az alkalmazási lehetőségeknek csak a fantázia szab határt. A keresőrendszerekben, a tudásreprezentációs munjkákban, a leíró logikában, a logikai programozásban egyaránt alékalmazható.
Irodalom:
http://ec.europa.eu/information_society/eeurope/i2010/docs/future_internet/act_future_networks_internet_en.pdf
http://en.wikipedia.org/wiki/Semantic_Web
http://www.labnol.org/internet/web-3-concepts-explained/8908/
http://www.businessweek.com/the_thread/blogspotting/archives/2006/10/web_30.html
Mai idézet: "...Nascentes morimur finisque ob origine pendet..."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése