2020. szeptember 20., vasárnap

Számítógépek hibafeltárása

Tapasztalataink szerint a leggyakoribb hibát a számítógép tápellátása okozza.

Tápellátási zavarok:






















A számítógép nem kapcsol be a PowerLed és a HDD led nem világít
Bizonytalan működés , a gép többször újraindultapegyseg
Füstöl a gép hátulja, égett szag érződik
Új hardvert építettünk be nem elég a teljesítmény
Ha szerencsénk van akkor a tápegység meghibásodása egyszerű tápegység cserévelorvosolható.

Rosszabb esetben a keletkező túlfeszültség tönkreteheti az alaplapot, winchestert stb. Sajnos elég sok elfröccsent kondenzátorral, tranzisztorral szétnyílt IC-vel találkoztunk pályafutásunk során. Ha nem biztos abban, hogy a problémát meg tudja oldani hívja szervizünket segítünk kiválasztani a megfelelő teljesítményű és minőségű tápegységet amit természetesen be is szerelünk kívánságára. Ha a tápegységünk vagy a processzrohűtőnk erősen beporosodott, nincs megfelelő légáramlás a processzor vagy a táp túlmelegedhet esetleg meg is hibásodhat vagy bizonytalan működést produkál. Ilyenkor célszerű a gépet kitisztíttatni.



















Memória hibák:
Bekapcsoláskor a gép sípol
Működés közben “kékhalál”2011kingston_memoria
Váratlan programleállás gép lefagy
Bizonytalan működés újraindul a gép
A memória hiba legegyszerűbben egy teszt futtatásával megállapítható.Töltsön le a tesztprogramot. Irja ki egy üres CD-re majd bootoljon a CD-ről és indítsa el a programot. Ha hibás memória szegmenst észlel a program akkor a memóriát ki kell cserélni.

Winchester hibák:
A winchester kattog nem tud pozícionálni
Telepítéskor írás/olvasás hiba25398WD2002FYPS
Működés közben a gép lefagy
read/write error


















BIOS Setup nem ismeri fel a HDD
A winchester számos mozgó alkatrészt tartalmaz ezér tegy bizonyos idő után szinte törvényszerű a meghibásodás. A gyártók lapján ez az érték áltakában megtalálható , az élettartam általában órában van megadva. Ha a HDD egyre hangosabbá kezd válni, lassul a működése azonnal mentsük le adatainkat és ellenőrizzük a winchesterünket. A gyártó oldalain általában számos program található, ezek használatával vigyázzunk mert könnyen letörölhetjük vele fontos adatainkat.





































VGA kártya hibák:
Bekapcsoláskor a gép sípol
11444EAH5570_DI_1GD3_LPNincs kép
A kép kockás, szemetes
Menet közben fagyás
A probléma csere kártya behelyezésével viszonylag könnyen behatárolható. Ha menet közben jelentkezik a probléma ellenőrizzük a kártya hűtését (ventillátor, vízhűtés). A nem megfelelő hűtés a kártya fagyását okozhatja. Ha a kép folyamatosan kockás vagy szemetes a kártya memóriája is lehet a hiba okozója.

Alaplapi problémák:
A gép nem indulASUS M4A87TD
Működés közben fagyás
Ellenőrizzük a tápegység csatlakoztatását, kössünk le minden HW elemet ha így sem indul (de tápot kap) ellenőrizzük, hogy az alaplapi kondenzátorok nem púposodtak-e meg. Ha igen akkor biztosak lehetünk abban. hogy a problémákat az alaplap okozza.

Ellenőrizzük, hogy nincs-e az alaplapon égés, vagy sérülés.

Helytelen beépítés:
Ha valamilyen új tároló egységet építünk be ellenőrizzük, hogy a jumperek (master/slave) jól vannek-e konfigurálva.
A tápegységet helyesen csatlakoztattuk-e
A kártyák, memóriák beérnek-e a foglalatba
Az egységet jó slotba dugtuk-e
Természetesen ezek a leírások nem teljesek csupán segítséget adnak a lehetséges hibamegállapításhoz. A szakértelmet és tapasztalatot és a megfelelő eszközöket nem pótolja semmi. Csak akkor álljon neki javítani, ha azzal nem okoz esetleg helyrehozhatatlan hibát adatvesztést.


Amit észlel a felhasználó

Bosszantóan lelassult a korábban gyors számítógépe, vagy a legváratlanabb pillanatokban újra elindul? Ugrál a monitor képe, esetleg bekapcsolás után hangosan sípol a PC?  A fájlok egyre lassabban nyílnak meg, a mappák között nehezebb navigálni. A szisztematikus hibakeresés lényege sorbavenni az esetleges hibalehetőségeket. Régebbi számítógépek lassúságának oka lehet például a kevés belső memória (RAM), ugyanis az új szoftverek többet igényelnek belőle. Ha csak ez a gond, akkor új memóriamodul vásárlásával ez hamar (és elég olcsón) orvosolható. A korosabb alaplapoknál előfordul, hogy bizonyos típusú memóriákat nem ismernek fel, ezért a legjobb, ha erről előre tájékozódunk (régi típusok: SD, DDR, újabbak: DDR2, DDR3). Érdekes módon a régi fajta RAM a drágább. Ha már nincs üres RAM-foglalat az alaplapon, érdemes a régi, kisebb memóriákat nagyobbra cserélni. A gép lassulásának oka lehet az is, hogy idővel a sok program lelassítja a komputert. Ezért érdemes félévente tisztítani a gépet, és eltávolítani a felesleges, nem használt szoftvereket. Fontos, hogy ez ne egyszerű törlést, hanem úgynevezett uninstallálást jelentsen, ugyanis a szoftver összes eleme csak így tűnik el a gépről. Ezt a Start menü/Beállítások/Vezérlőpult/Programok telepítése és törlése pontból tehetjük meg. Bár a Windows megadja, hogy az adott programot mikor használtuk utoljára, ebben ne bízzunk meg. Csak olyan szoftvert töröljünk, amelyet valóban nem használunk! Ha régi számítógépünk van, amelyen már a Windows operációs rendszer is lassan fut, akkor a legegyszerűbb megjelenítési hatásokat kiválasztva erőforrásokat szabadíthatunk fel. Ezt a Beállítások/Vezérlőpult/Teljesítmény karbantartása/Megjelenítési hatások beállítása menüpontban tehetjük meg, ahol válasszuk a Legjobb teljesítmény opciót.

Megelőzés:
Rendszeresen töröljük számítógépünkről a nem használt szoftvereket! Portalanítás tisztítás!

Sípoló hang bekapcsoláskor:

HA A SZÁMÍTÓGÉP BEKAPCSOLÁSA után hosszú sípoló hangot hallunk, minden bizonnyal rossz a memória. Ilyenkor nem kell azonnal a legrosszabbra gondolni, előfordulhat ugyanis, hogy a jelenséget csupán érintkezési hiba okozza.

Hiba elhárítása:
Ennek kiderítése érdekében vegyük ki, majd helyezzük vissza a memóriamodulokat. A memóriákat könnyű megismerni, vékony lapocskák, amelyeket fülek rögzítenek az alaplapra. Visszahelyezésnél ügyeljünk arra, hogy a rögzítő fülek mindkét oldalon visszapattanjanak a helyükre. Ezután indítsuk újra a gépünket. Ha a sípolás elmarad, szerencsések vagyunk, ha nem akkor új memóriát kell vásárolni. Amennyiben több modul van a gépünkben, próbáljuk ki őket külön-külön, ezzel kiderítjük, melyik okozta a hibát, majd a jó darabbal tovább használhatjuk a gépet. A PC persze némileg lassabb lesz, de az új példány beszerzéséig legalább dolgozhatunk.

Megelőzés:
Lehetőleg márkás, jó minőségű belső memóriát (RAM) vásároljunk.

 Hibás letöltés, tömörítés:

A MEMÓRIAMODULOK meghibásodása nem mindig jelenti azt, hogy teljesen tönkremennek. A sérült modulok okozhatnak rejtett hibákat. Erre utal, ha az internetről letöltött fájlok sérültek, vagy egy több részből álló, tömörített állomány kicsomagolásakor minden próbálkozásnál más-más darabot jelez hibásnak a program. Ekkor többnyire a memória a ludas, erről könnyen megbizonyosodhatunk.

Hiba elhárítása:
Be kell szereznünk a memtest86 nevű, ingyenes diagnosztikai szoftvert. Az apró szoftvert egy flopira vagy CD-re kell felírni, majd arról indítani (bootolni) a számítógépet. Ha ez nem megy magától, akkor szükséges némi szakismeret (lásd Hasznos kifejezések közt, a bootolás címszónál). A gép indulásakor az operációs rendszer helyett a memtest86 fog elindulni, és elvégzi a vizsgálatot. A művelet – a gépben levő memória mennyiségétől függően – hosszabb-rövidebb ideig tart, majd a művelet végeztével a jelentésben látjuk is a hiba okát, amit a modul cseréjével orvosolhatunk.

Megelőzés:
Lehetőleg márkás, jó minőségű belső memóriát (RAM) vásároljunk.

Hirtelen kikapcsol a gép:

A SZÁMÍTÓGÉP VÁRATLAN kikapcsolásának oka leggyakrabban a túlmelegedés. A túlmelegedés okozta kikapcsolás általában akkor jelentkezik, amikor nagy teljesítményt igénylő programot futtatunk, például videót szerkesztünk, játszunk. Ekkor nem tudjuk azonnal ismét bekapcsolni a gépet, hanem pár percet várnunk kell, amíg lehül, és ismét be tudjuk kapcsolni. Ez a jelenség egyértelműen túlmelegedésre utal. Megszüntetéséhez meg kell vizsgálnunk a processzorhűtőt.

Hiba elhárítása:
Gyakori, hogy a beszívott por miatt teljesen eltömődtek a hűtőbordák rései, és takarítással elhárul a probléma. Ha már a hűtőt kitakarítjuk, érdemes a hővezető pasztát is kicserélnünk, mert az idő előrehaladásával az is öregszik, kiszárad,(A hővezető paszta olyan krémes anyag, amelyet a processzor és a hűtőborda közé kell felkenni. A paszta jelentősen javítja a hőleadást, így a hűtő hatásosabban működik.) Ezt a műveletet egyébként is ajánlott körülbelül félévente elvégezni. Az új pasztával 4-5 fokkal is csökkenhet a processzor hőmérséklete. A szükséges hővezetőpasztát bármelyik számítástechnikai boltban pár száz forintért beszerezhetjük, a csere pedig öt perc alatt kivitelezhető. Fontos, hogy aki még sosem csinálta, az ne kezdjen neki egyedül, kérjen segítséget! A művelet ugyan nem bonyolult, de egy óvatlan mozdulat a processzor halálát okozhatja. A magányos akció helyett inkább kérdezősködjünk ismerőseinktől, köztük biztosan akad, aki már csinált ilyet, és megmutatja a fogásokat. Ezután a jövőben már önállóan is biztonsággal elvégezhetjük a műveletet.

Megelőzés:
Érdemes a ventilátorokat időnként takarítani, és a processzor hűtőjére felkent hűtőpasztát félévente újra kenni. Segít az is, ha számítógépünk környezetét rendszeresen takarítjuk, portalanítjuk.

Váratlanul újraindul a gép:

NÉHA EGY ÚJ HARDVERELEM beépítésével annyira megnő gépünk energiaszükséglete, hogy azt a régi tápegység már nem bírja szuflával. Ekkor közbelép a tápegységet védő elektronika, és egyszerűen lekapcsol egy pillanatra, amitől a számítógép újraindul. Rosszabb esetben ez akár a tápegység vesztét is okozhatja.

Hiba elhárítása:
A probléma megszüntetése érdekében erősebb, nagyobb teljesítményű tápegységet kell beszereznünk és beépíteni gépünkbe.

Megelőzés:
Ugyanaz, mint a hiba elhárítása.

Kilép a gép a játékból:

FELTÉTELEZVE, hogy a futtatott szoftver eredeti, a probléma okozója minden bizonnyal a grafikus kártya lesz. Főként az olcsóbb VGA-kártyák jellemzője, hogy silányabb minőségű hűtéssel szerelik őket. Egy darabig persze hibátlanul működnek így is, ám idővel a beszívott por miatt könnyen beragadhat a ventilátoruk. A megnövekedett teljesítmény közben a hőtermelés is megnő, amit működőképes ventilátor hiányában a bordák már nem képesek elvezetni a grafikus magtól. Hogy ebből ne legyen nagyobb baj, a rendszer egyszerűen leállítja a játékot.

Hiba elhárítása:
A jelenség túlzsúfolt gépházakban is felléphet, ahol a ventilátor látszólag jól üzemel. Ha ez az ok, akkor általában megoldódik a probléma azzal, ha levesszük a gép oldalát, szabad utat engedve a levegő áramlásának. Hosszú távon persze nem túlzottan esztétikus, viszont próbaként ideális. Ha ezzel megoldódott a gond, akkor egy plusz ventilátor beiktatásával megszüntethetjük a bajt. Erre a célra szinte bármilyen számítástechnikai üzletben kapható ventilátor megfelel, az elhelyezéskor csak arra kell figyelni, nehogy egymás ellen dolgozzanak a már meglévőkkel.

Megelőzés:
A számítógépet jól szellőző helyen tartsuk, és legyen benne elegendő ventilátor a levegő mozgatásához. Márkás számítógépeknél, minőségi gépházaknál ez általában nem jelenthet gondot.

Zajos a gép:

A JELENSÉG ÖNMAGÁBAN eleinte csak zavaró, de hosszú távon nagyobb bajt is okozhat. Eleinte csak zajossá válik, de később a ventilátorok megszorulhatnak, ami túlmelegedést okoz. A megnőtt zajszintért az elöregedett, elkoszolódott ventilátorok a felelősek. Egy idő után még a legcsendesebb ventilátor csapágyazása is zajossá válik.

Hiba elhárítása:
A zajossá vált, “csapágyas” (azaz csapágyhibás) ventilátort időben ki kell cserélni.

Megelőzés:
Ez ellen sajnos nem tudunk tenni, előbb-utóbb bekövetkezik, ám a hiba bekövetkeztét jócskán kitolhatjuk a gép rendszeres takarításával. Sokan nem is gondolják, hogy a számítógép belsejében mennyi por képes felhalmozódni. Ez a finomszemcsés por idővel mindenhová bejut, és többek között a hűtők csapágyazását is tönkreteszi. Ajánlott legalább 1-2 havonta kinyitni a gépházat és kitakarítani. A takarítást legegyszerűbben sűrített levegővel végezhetjük, ami pillanatok alatt eltünteti a nemkívánatos szennyeződést a PC belsejéből. Erre használhatunk porszívót (fújásra állítva), pumpás tisztító ecsetet, sűrített levegős palackot.

Sorozatos lemezírási/ olvasási hiba:

AZ OPTIKAI (CD/DVD) MEGHAJTÓ leggyakoribb problémája, hogy hibásan ír vagy olvas. Okozhatja ezt többek között az elkoszolódott fej, a hibás alapanyag vagy a tönkrement meghajtó.

Hiba elhárítása:
A CD/DVD írásakor fellépő sorozatos hibák esetén első lépésben próbáljuk megtisztítani a fejet. Ezt egy (erre a célra készült) apró sörtékkel ellátott optikai tisztítólemezzel tehetjük meg. A takarítólemez rendszeres használata csökkentheti a meghajtó élettartamát, ezért csak akkor használjuk, ha feltétlenül szükséges! Az elrontott írásért esetenként maga az alapanyag a felelős, ezért megpróbálkozhatunk másik lemezzel is. Ha ezek után is hibásan dolgozik a lemezíró – esetleg látszólag megírja a lemezt, de nem olvassa vissza azt -, akkor másik optikai meghajtót kell vásárolnunk.

Megelőzés:
Csak tiszta és jó minőségű CD/DVD lemezeket használjunk.

Vibráló, pattogó monitor:

HAGYOMÁNYOS katódsugárcsöves (CRT) monitorok tönkremenetelének legbiztosabb jele a vibráló, elhomályosodó kép, vagy a pattogó hang. A CRT monitor ugyan javítható, mégsem javasoljuk. A tapasztalat azt mutatja, hogy az öregecske monitorok javítása csak ideig óráig segít, hosszabb élettartamra javítás után sem számíthatunk. Ezért, ha tehetjük, inkább vegyünk új képernyőt (lehetőleg lapos, úgynevezett TFT-monitort), hosszú távon mindenképpen jobban járunk ezzel.

Hiba elhárítása:
A színek vibrálása nem feltétlenül jelzi a monitor meghibásodását. Okozhatja a kilazult monitorkábel és a grafikus kártya is. Mielőtt még szervizbe vinnénk a monitort, ellenőrizzük a kábelvégek megfelelő csatlakozását, és lehetőség szerint próbáljuk ki másik számítógéppel is a monitort.

Megelőzés:
A monitorok idővel elöregszenek, ez ellen nincs mit tenni.

Kattogó merevlemez:

AZ OLVASHATATLAN FÁJLOK, a Windows által jelzett hibás szektorok, valamint a gépből jövő fura kattogás a merevlemez (HDD) meghibásodásának jelei. Mivel az összes hardver közül a HDD hibája érinti legérzékenyebben a felhasználót, ezért ilyenkor rögtön kapcsoljuk ki a számítógépet, és a továbbiakban csak adatmentés céljából kapcsoljuk vissza. A merevlemezen tárolt adatok védelmének legbiztosabb módja a rendszeres archiválás (lásd alább, a megelőzésnél), illetőleg RAID-tömb kialakítása. Ezek együttes alkalmazásával teljes biztonságban tudhatjuk adatainkat. Ennek híján sem kell végleg lemondani adatainkról, mivel több adatmentésre szakosodott cég létezik, amelyek extrém módon tönkrement HDD-ről is képesek visszaállítani adatainkat. Ezek a beavatkozások azonban több százezer forintba kerülhetnek. (A RAID-ről többet megtudhat Hasznos kifejezések c. keretes írásunkból.)

Hiba elhárítása:
A merevlemez-meghajtót nem tudjuk megjavítani, így az adatok kimentése a legfontosabb feladat. Ha a lemez hallhatóan felpörög, leáll, majd ismét felpörög, ezt a tápkábel (belső áramvezeték) hibája is okozhatja. Állítsuk le és áramtalanítsuk a PC-t, majd egy másik, szabad tápkábelt dugjunk a HDD-be. Bár ez egyszerű művelet, ha még sose csináltuk, bízzuk hozzáértő ismerősre.

Megelőzés:
Mivel a merevlemez meghibásodását nem lehet megelőzni, az adatok biztonsága érdekében ezért érdemes fontosa adatainkat rendszeresen archiválni (kiírni, elmenteni). Ezt tehetjük DVD-re, vagy másik merevlemezre.

Rendkívül lassan indul a gép:

AKI NEM VÉGEZ rendszeresen szoftveres karbantartást a számítógépén, az idővel rendkívüli lassulást tapasztal. Ez odáig fajulhat, hogy 5-15 percig kell várnia, mire a gép elindul, és az egyes programok, ablakok is bosszantóan sokára nyílnak meg.

Hiba elhárítása:
Lépjünk be a Start menübe, válasszuk a Programok/Kellékek/Rendszereszközök menüből ezt: Lemezkarbantartás. Itt válasszuk a C: meghajtót, és hagyjuk lefutni a kezdő műveletet (ez elsőre sokáig tarthat!), majd a következő ablakban pipáljuk ki az összes lehetőséget (kivéve ezt: Régi fájlok tömörítése). Utána kattintsunk az OK, majd az Igen gombokra. Hagyjuk lefutni a karbantartást (ez még tovább tarthat). Majd ugyanígy (Start, Programok/Kellékek/Rendszereszközök) hívjuk elő a Lemez töredezettségmentesítése nevű programot, de olyankor, amikor órákig nem akarunk a gépen dolgozni. Válasszuk ki a C: meghajtót, és indítsuk el a töredezettségmentesítést.

Megelőzés:
Rendszeres lemezkarbantartás. Javasoljuk az ingyenes, magyar nyelvű CCleaner program heti egyszeri használatát. Hajtsuk végre vele a Cleaner és a Registry menüben lévő műveleteket.

HASZNOS KIFEJEZÉSEK

Boot: betöltés, ennek sorrendje (tehát az, hogy mely eszközökről történjen) beállítható. Ehhez a régebbi gépeknél be kell lépni a BIOS-ba, és ott meghatároznunk azt. Újabb számítógépeknél már külön boot menü is van, amit a gép bekapcsolását követően általában az F12 gombbal hívhatunk elő. Itt kell kiválasztanunk, hogy melyik eszközről történjen az indulás, esetünkben CD-ről vagy flopiról. Az újabb rendszer előnye, hogy a sorrend megváltoztatása után – a kért módosításnak megfelelően – azonnal folytatódik a töltés, míg a régebbi BIOS-ban végrehajtott változtatás után újraindul a PC. A teszt lefuttatása után, állítsuk vissza elsődleges bootolási eszköznek a merevlemezt (HDD)

RAID (Redundant Array of Independent Disks): régi, bevált technológia, számos válfaja létezik. Általános felhasználásra, amikor a számítógépen lévő adatokat kell biztonságosan tárolni, a RAID 1-es változat kiépítése javasolt. Ez a módszer az adatok megkettőzésén alapul, ezért két merevlemezre van szükség. Adatainkat a merevlemezek párhuzamosan tárolják, így ha az egyik meghibásodik, akkor sem vesznek el. RAID kiépítésekor ajánlott egyforma merevlemezeket használni, ugyanis eltérő HDD-k esetén mindig a kisebb kapacitású, lassabb egység a meghatározó.

Registry: teljes nevén Windows Registry (rendszerleíró adatbázis). Ez tárolja az operációs rendszer (Windows), a programok és más fontos folyamatok adatait. Idővel sok elavult információ és egyéb “szemét” gyűlik össze benne, valamint töredezetté válik (sok kisebb részre tagozódik a merevlemezen). Karbantartása segíti a számítógép gyors és jó működését.

TV tuner hibák- nincs hang…

TV tuner kártya, ha külső hangkimenetű - ez a csatlakozókábel a gép hátulján látszik -, esetleg nincs összekötve a hangkártya bemenetével. Ezt ellenőrizzük! Figyelem: minden külső eszköz (kivéve az USB- eszközök) csatlakoztatásánál a számítógép és a periféria kikapcsolása erősen ajánlott!
Hang és hangfelvétel beállítása:
 a TV tuner külső csatlakozón csatlakozik, legyen a beállítás  
 vonalbemenet;
 a TV tuner belső csatlakozású a legyen a beállítás: AUX vagy CD-  
 IN/Digtalis CD-in
 A videó formátum, vagy TV rendszer alapbeállítása legyen PAL B/G. Egyes területeken, a Kékes és a Balaton körzetében a MTV1 műsorát PAL D/K-ban sugározzák, így ott erre a rendszerre kell állni.
A TV tuner kártya az adók keresésekor (scan) gyakran némításra kapcsol. Ez nem hiba! Várjuk meg még a folyamat végére ér, és a csatornákat elmenti.
 

Telepítési problémák

Ha a gépre előzőleg Linux rendszerszoftver volt telepítve csak mélyformázás után lehetséges a Windows telepítése.

 

Ha a számítógép nem indul

Ellenőrizze a hálózati csatlakozót, megfelelően van-e bedugva a konnektorba
illetve a számítógépbe. Égnek "lámpák" a házon? Ha igen, akkor nem a
tápegység hibája. Bízza szakemberre!
 

Ha a gép indításkor FDD, vagy HDD error-al leáll

Ellenőrizze, hogy az eszközök adat-és tápkábele megfelelően van-e
csatlakoztatva!
 

Ha a számítógép indításkor billentyűhibával leáll

Ellenőrizze, jól van-e bedugva a billentyűzet! Nem cserélte-e fel az egérrel
csatlakoztatáskor! 
 

Ha a jelszavát nem fogadja el a gép

Ha számokat is használ benne, és a numerikus billentyűzeten gépeli be,
ellenőrizze, hogy a NUM LOCK be van-e kapcsolva. A CAPS LOCK be van
kapcsolva? (A számítógép a kis és nagybetűket is megkülönbözteti!)
 

Ha az egérmutató darabosan, vagy csak egyik irányba mozog

A használati útmutatóban leírtak szerint szedje szét, és tisztítsa ki az egeret! 
 

Ha a floppy meghajtó lámpája bekapcsolás után folyamatosan csak világít, és nem olvassa a lemezeket

Fordítva van csatlakoztatva a meghajtóra az adatkábel
 

Ha a Windows indításkor új eszközt talál

Nem cserélte föl a billentyűzet és egér csatlakozóját?
 

Ha a Windows kikapcsolás helyett lefagy

Előfordulhat, hogy egy rezidens program beragadt a memóriába. Következő
indításkor nézze meg, milyen illesztőprogramok vannak betöltődve.
(CTRL+ALT+DEL)  Lehet, hogy olyan hardvert illesztett be, ami lassú a géphez
képest. Szedje ki az utoljára csatlakoztatott hardvereszközt 
 

A készülékházhoz érve kellemetlen csípés éri a felhasználót

A védőföldelés a dugaljban megszakadt (vagy nem is volt). Ilyenkor a
zavarszűrő elemek feszültségosztóként 110 V-ot generálnak a
készülékházon. A kellemetlenségen kívül megsérülhetnek a külső hardver
elemek is!
 

A számítógépet nem lehet kikapcsolni

A "power" gombot tartósan kell nyomni kb 3-6 másodpercig!
 

A hangkártya kimenetén nem jelenik meg a CD drive hang jele

Hiányzik a két eszközt összekötő belső vezeték 
 

A CD beépítése óta lassú a gép

A CD drive-ot külön IDE portra célszerű csatlakoztatni mert az ő lassúsága
visszahat a winchesterre is.
 

A hangkártya kimenetre hangszórót csatlakoztatva alig hallani valamit

Nem minden hangkártya rendelkezik belső erősítővel, így nem tudnak kellő
teljesítményt szolgáltatni a hangszórók számára. Ellenőrizze a hangkártya
leírásában, hogy erősítős-e, ha nem akkor beépített erősítővel rendelkező
hangfalat kell használni (aktív hangfal). 

Fontos lehet a 
  • Vírusírtás
  • Rendszer optimalizálás
  • Új rendszer telepítése (nem a helyszínen történik)
  • Tápegység csere
  • Memória csere és bővítés
  • Helyszíni eszköz csere (video kártya,optikai meghajtó,audio kártya, stb)
  • Hálózati eszközök (router) beállítása
  • Hálózati kapcsolatok (internet) beállítása

Ha rossz a számítógép? Ez szomorú, de legalább tudjuk, melyik komponenst kell cserélni. Ha viszont csak „furcsán” viselkedik és „valami biztosan rossz”, az iszonyatosan idegesítő, hiszen nem tudjuk reprodukálni a hibát és lövésünk nincs, hogy mekkora a baj és hol lehet a gond. Az ilyen megmagyarázhatatlan és megfoghatatlan gondoknak lehet okozója egy rossz memóriamodul, egy haldokló tápegység, gyengélkedő alaplap, de az is előfordulhat, hogy például egy USB hub lett zárlatos és emiatt indul újra a gép (vagy be sem kapcsol). Érdemes lépésről lépésre haladni és szisztematikusan kizárni a lehetséges hibaforrásokat.

Szoftveres oldal
Az első, amit egy gyanúsan, vagy rosszul működő számítógépnél érdemes kizárni, az a szoftveres oldal. Nézzük át a drivereket, hogy mit telepítettünk azelőtt, hogy a hibajelenség felbukkant, illetve amit csak lehet, frissítsünk. Ha még mindig gond van a géppel, érdemes egy másik rendszert is futtatni, hogy itt jelentkezik-e a probléma. Amennyiben igen, a gond hardveres, ha nem, érdemes tovább kutakodni a szoftvereknél és végül még egy rendszer-újratelepítést is bevetni. Mielőtt ezt megtennénk, az Eseménynaplókat is nézzük meg, hogy milyen kritikus bejegyzések vannak a rendszernél – lehet, hogy itt megtaláljuk az árulkodó DLL-t, ami segít rábukkanni a hibára.



Hardveres felderítés
Ha a szoftveres hibakeresés nem oldotta meg gondunkat, kezdjük átnézni a hardvert. Először minden, az alapszintű futáshoz nem szükséges kiegészítőt és perifériát szedjünk le a gépről, és indítsuk így a PC-t. A következő lépésben a gépházat nyissuk fel és itt távolítsunk el minden olyan komponenst, ami nélkül a gép még elindul.

Minimál konfignál már sok komponenst kizártunk, így könnyebben kinyomozhatjuk, melyik alkatrész okozza a problémát
 Ezzel már alaposan leszűkítettük a kört, jöhet hát a tápegység. Lépjünk be a BIOS/UEFI-be és figyeljük meg a feszültségszinteket, Ha ezek tág határok között ingadoznak, illetve komolyan eltérnek a várt értékektől, könnyen meglehet, hogy a tápegység adta be a kulcsot. Próbáljunk keríteni egy kölcsöntápot és azzal indítani gépünket. Szükség esetén itt szereljük vissza a többi komponenst és perifériát, illetve terhelés közben, Windows monitorozó programmal figyeljük a hőmérséklet- és feszültségszinteket. Ha a hőmérséklet ugrik fel extrém magas szintre, a megfelelő hűtést kell kitakarítanunk, illetve lecserélnünk egy új, hatékony megoldásra.

Windows alatt figyelve a feszültség- és hőmérsékletszinteket terhelni is tudjuk a gépet, hogy lássuk, melyik érték mozdul el szokatlan mértékben és irányban
 Ha a tápegység sem rossz és mindent mindenféle variációban próbáltunk már (többféle VGA, RAM stb.) marad az alaplap. Ez sajnos nem javítható komponens és igen drága is, ha pedig régebbi, a beszerezéssel lehetnek gondjaink. Szereljük ki az alaplapot a házból, tisztítsuk meg CPU-t, portalanítsuk a lapot (a kártyahelyeket is) és próbáljuk meg „asztalon” futtatni a gépet. Segíthet még olykor egy jól irányzott BIOS-frissítés, illetve volt már olyan eset, hogy a korosodó alaplap instabilitását sikerült megoldani egy leheletnyi feszültségemeléssel. Ez utóbbi mindenképpen eredményes, de nem árt tudni, hogy ez már intő jel arra nézve, hogy hamarosan új lap után kell néznünk.

http://hu.tipsandtricks.tech/hogyan-lehet-diagnosztizalni-ellenorizni-es-tesztelni-a-rossz-memoriat


Gondolom már sokan belefutottak abba, hogy valamilyen oknál fogva a gép induláskor elkezdett prüttyögni ahelyett, hogy rendesen felállt volna a rendszer és fogalmatok sem volt, hogy mit fütyörészik. Na most ezen próbálok segíteni jelen posztban. Előre szólok, hogy ez a leírás nem rövid, bár nem szükséges mind elolvasni csak, ami nektek szükséges.
A lényeg a továbbra kattintva tekinthető meg.

Award BIOS

Manapság talán a legnépszerűbb BIOS a gyártók közt. A hibakódjai nem bonyolultak, ha lehet, akkor inkább megpróbál a képernyőn keresztül tájékoztatást adni a hibáról.

1 rövid sípszó: minden rendben.
1 hosszú sípszó: memóriahiba. - Az első memóriabankban talált hibát a rendszer. Ha szerencsénk van, akkor csak nem érintkezik tökéletesen a modul. Rosszabb esetben az egyik chip hibás a modulon, de az alaplap hibája is okozhatja.

1 hosszú 2 rövid sípszó, 1 hosszú 3 rövid sípszó: videokártya hiba - A BIOS nem tudja elérni a videokártyát. Elképzelhető, hogy a kártya nem csatlakozik megfelelően a slot-ba, rosszabb esetben a memóriája hibás. Esetleg alaplapi hiba is okozhatja, de nem ez a jellemző.

Folyamatos sípolás: memória vagy videokártya probléma - A legjellemzőbb a memóriahiba ebben az esetben. Tipikusan akkor fordul elő, ha a rendszer nem talál memóriát. Lehet, hogy az egyetlen modul meghibásodott vagy nincs a helyén, vagy nincs elegendő mennyiségű modul beszerelve. (pl. csak egy db 32 bites modul egy Pentium 1-es gépben) Az alaplap hibája ritkán okoz ilyen hibaüzenetet, de természetesen előfordulhat.  

AMI BIOS

A másik ismert és széles körben használt BIOS gyártó, az American Megatrends Inc. (AMI)
Szerencsére nem sűrűn változtatgatják a hibajelzéseiket, így szinte mindegy, hogy egy mai, vagy egy tíz éves AMIBIOS sípol nekünk.

1 rövid sípszó: DRAM frissítési hiba - A rendszer nem tudja frissíteni a memóriát, így annak tartalma elveszik. Jellemzően memóriahibára utal, de az alaplap is okozhatja.

2 rövid sípszó: paritáshiba - Tipikusan a memória hibájára utal, ritkábban az alaplap is lehet hibás.

3 rövid sípszó: hiba az első 64K RAM-ban - Ez a hiba is jellemzően memóriahiba. Az első bankban levő memóriamodul hibás, vagy nem érintkezik megfelelően, így a memória első 64KB-os szegmensében hiba keletkezik. Ritkábban ugyan, de az alaplap hibája is okozhatja.

4 rövid sípszó: rendszer timer hiba - Ezt a hibát egyértelműen az alaplap hibája okozza.

5 rövid sípszó: processzorhiba - A processzor esetleg az alaplap okozza.

6 rövid sípszó: billentyűzet-vezérlő vagy A20 kapu hiba - Okozhatja a billentyűzet vagy a billentyűzet-vezérlő hibája, amely egyben a magas memória (HMA) elérésére szolgáló A20 kaput is vezérli.

7 rövid sípszó: virtuális mód hiba - A processzor vagy az alaplap hibája okozhatja.

8 rövid sípszó: videómemória hiba - A BIOS nem tudta írni vagy olvasni a videokártya memóriáját. Okozhatja a videokártya vagy az alaplap hibája. Mivel ez nem végzetes hiba, a boot folyamat ettől akár folytatódhat is.

9 rövid sípszó: ROM BIOS checksum hiba - A BIOS programot tartalmazó ROM hibáját jelzi.

10 rövid sípszó: CMOS checksum hiba - A beállításokat tartalmazó CMOS memóriában talált hibát a rendszer. A hibát az alaplap okozhatja.

11 rövid sípszó: cache memória hiba - Hibás a másodszintű cache memória. Amennyiben nem az alaplapra vagy a processzorba integrált cache-ről van szó, megpróbálhatjuk megmozgatni a chip-et, a BIOS-ból letiltani a használatát, esetleg ha ez sem segít, eltávolítani.

Folyamatos sípolás: memória vagy videokártya probléma - A legjellemzőbb a memóriahiba ebben az esetben. Tipikusan akkor fordul elő, ha a rendszer nem talál memóriát. Lehet, hogy az egyetlen modul meghibásodott vagy nincs a helyén, vagy nincs elegendő mennyiségű modul beszerelve. (pl. csak egy db 32 bites modul egy Pentium 1-es gépben). Az alaplap hibája ritkán okoz ilyen hibaüzenetet, de természetesen előfordulhat.

1 hosszú, 3 rövid sípszó: memória hiba - Jellemzően egy nem megfelelően behelyezett memóriamodul okozza.

1 hosszú, 8 rövid sípszó: videokártya hiba - A videokártya resetelése megoldhatja a problémát.

Phoenix BIOS

A Phoenix hibakódjai a legbonyolultabbak, kiváltképp az újabb BIOS verzióiknál. Minden POST funkciónak megvan a saját kódja, ezáltal nagyon részletes információt ad a hiba jellegéről (cserébe jó bonyolultan). A hibakódok tekintetében a Phoenix BIOS-okat két csoportra bonthatjuk. Az újabbak 4.x verziójúak, és 1994 vagy az utáni kiadásúak, illetve az ezt megelőző régebbi verziókra.

Phoenix BIOS v 1.x, 2.x, 3.x
Ezek a BIOS-ok jellemzően 286-os, 386-os és 486-os gépekben találhatóak. A hibakódokat hármas blokkokra osztották sípszó - szünet - sípszó - szünet - sípszó formátumban.

1-1-2: CPU / alaplap hiba
1-1-3: CMOS írási / olvasási hiba - Valószínűleg az alaplap hibás.
1-1-4: BIOS ROM checksum hiba - A BIOS chip vagy az alaplap hibája.
1-2-1: timer hiba - Valószínűleg alaplaphiba.
1-2-2: DMA inicializációs hiba.
1-2-3: DMA lapregiszter írási/olvasási hiba.
1-3-1: memória frissítési hiba
 1-3-2: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében, adatvezeték hiba.
1-3-3: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében, paritásvezeték hiba.
1-3-4: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében, címvezeték hiba.
1-4-1: RAM címvezeték hiba.
1-4-2: RAM paritáshiba.
1-4-3: timer hiba. - Az alaplap hibájára utal.
1-4-4: NMI port hiba. - Az alaplap hibájára utal.
2-1-1: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #0) hibája.
2-1-2: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #1) hibája.
2-1-3: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #2) hibája.
2-1-4: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #3) hibája.
2-2-1: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #4) hibája.
2-2-2: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #5) hibája.
2-2-3: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #6) hibája.
2-2-4: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #7) hibája.
2-3-1: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #8) hibája.
2-3-2: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #9) hibája.
2-3-3: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #A) hibája.
2-3-4: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #B) hibája.
2-4-1: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #C) hibája.
2-4-2: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #D) hibája.
2-4-3: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #E) hibája.
2-4-4: hiba a RAM első 64KB-os szegmensében - A RAM vagy az adatvezeték (bit #F) hibája.
3-1-1: Master DMA regiszter hiba - Az alaplap hibája.
3-1-2: Slave DMA regiszter hiba - Az alaplap hibája.
3-1-3: Master megszakításvezérlő hiba, vagy IRQ vonal hiba - Az alaplap, vagy egy kártya hibája okozhatja.
3-1-4: Slave megszakításvezérlő hiba, vagy IRQ vonal hiba - Az alaplap, vagy egy kártya hibája okozhatja.
3-2-2: Megszakításvezérlő hiba.
3-2-3: FENNTARTVA
3-2-4: Billentyűzetvezérlő / A20 kapu vezérő hiba.
3-3-1: CMOS elem hiba.
3-3-2: CMOS beállítási hiba - Érvénytelen beállítást tartalmazó CMOS.
3-3-3: FENNTARTVA
3-3-4: videokártya memória hiba - Hibás a videokártya vagy a videokártya RAM-ja.
3-4-1: videokártya inicializálási hiba - Hibás a videokártya vagy a videokártya RAM-ja.
3-4-2: videokártya inicializálási hiba - Hibás a videokártya vagy a videokártya RAM-ja.
4-2-1: timer hiba
4-2-2: a chipset vagy más belső komponens hibája - Alaplaphiba.
4-2-3: az A20 kapu hibája - Alaplaphiba.
4-2-4: IRQ hiba - Az IRQ vezérlő vagy egy kártya hibája.
4-3-1: RAM hiba - Hiba az első MB feletti EMS területen.
4-3-3: timer hiba - Az alaplap hibája.
4-3-4: Real Time CLock (RTC) hiba - Az RTC chip vagy az alaplap hibája.
4-4-1: a soros port hibája - I/O bus hiba.
4-4-2: a párhuzamos port hibája I/O bus hiba.
4-4-3: Matematikai társprocesszor hiba Hibás alaplap vagy processzor.
9-2-1: inkompatibilis videokártya
Phoenix BIOS v 4.x
Jellemzően az 1994 után gyártott pentium és magasabb kategóriás alaplapokban fordulnak elő ezek a verziójú BIOS-ok. A hibakódokat itt négyes blokkokra osztották.

1-1-1-3 (02h): valós mód hiba - A processzor vagy az alaplap hibája.
1-1-2-1 (04h): CPU típus hibája.
1-1-2-3 (06h): chipset vagy egyéb alaplapi komponens hibája.
1-1-3-1 (08h): chipset regiszter inicializációs hiba.
1-1-3-3 (0Ah): CPU regiszter inicializációs hiba.
1-1-4-1 (0Ch): másodszintű cache inicializációs hiba.
1-1-4-3 (0Eh): I/O hiba.
1-2-1-1 (10h): Power Management hiba.
1-2-2-1 (14h): Billentyűzetvezérlő hiba.
1-2-2-3 (16h): BIOS ROM checksum hiba.
1-2-3-1 (18h): 8254 timer inicializációs hiba.
1-2-3-3 (1Ah): 8237 DMA vezérlő hiba.
1-2-4-1 (1Ch): IRQ vezérlő hiba.
1-3-1-1 (20h): DRAM frissítési hiba.
1-3-1-3 (22h): 8742 billentyűzetvezérlő hiba.
1-3-3-3 (2Ah): Hiba a RAM első 512KB-os területén.
1-3-4-1 (2Ch): Hiba a RAM első 512KB-os területén - (adatvezeték hibája)
1-3-4-3 (2Eh): Hiba a RAM első 512KB-os területén.
1-4-2-1 (34h): CMOS RAM olvasási/írási hiba.
2-1-3-1 (48h): grafikus konfiguráció összehasonlítása a CMOS-ban tárolt adatokkal
2-1-3-2 (49h): PCI bus és PCI eszközök inicializálási hibája.
2-1-3-3 (4Ah): videokártya (kártyák) hibája.
2-2-1-3 (52h): Billentyűzet hiba.
2-2-3-1 (58h): IRQ hiba.
2-2-4-1 (5Ch): RAM hiba az 512KB - 640KB tartományban.
2-4-2-1 (74h): Real Time Clock (RTC) hiba.
2-4-2-3 (76h): Billentyűzet hiba.
4-2-1-1 (D0h): IRQ hiba.
4-2-1-3 (D2h): IRQ hiba.
4-2-2-1 (D4h): IRQ hiba.
4-2-4-3 (DEh): Billentyűzetvezérlő hiba.
Az eredeti IBM hibakódok
Végezetül egy kis történelmi visszatekintés. Valószínűleg nem sokunknak lesz rá szüksége.

1 rövid sípszó: minden rendben.
2 rövid sípszó: hiba, hibakód a képernyőn.
Nincs sípszó: alaplap vagy tápellátás hiba. (vagy kikötöttük a speakert)
Folyamatos sípszó: alaplap, tápellátás, vagy billentyűzet hiba.
Ismétlődő rövid sípszó: tápellátás vagy alaplap hiba.
1 hosszú, 1 rövid sípszó: alaplaphiba.
1 hosszú, 2 rövid sípszó: videokártya hiba (MDA, CGA)
1 hosszú, 3 rövid sípszó: videokártya hiba (EGA)
3 hosszú sípszó: 3270 billentyűzet kártyahibája 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése