2020. november 23., hétfő

Milyen a jó hagyományos típusú önéletrajz?

Mindenképpen tömör és mégis a lényeges dolgokat tartalmazza!  A hagyományoson az esszé formájában megírt (esetleg kézzel írt) önéletrajzokat értjük. A hagyományos önéletrajz legfontosabb jellemzője, hogy bekezdések építik fel, melyek kerek, egész mondatokból állnak. Egy bekezdés nagyjából egyenlő egy amerikai típusú önéletrajzban található szekcióval (például korábbi munkatapasztalat, iskolázottság, stb.).
 Egy adott bekezdést egy tételmondat, egy kijelentés nyit – ezt követ egy kifejtés, részletezés, ahol elmondod, mit jelent az adott dolog, miért fontos, mit tanultál például egy iskolában, milyen tapasztalatokat szereztél egy munkahelyen, stb. Amiknek érdemes benne lenniük egy hagyományos önéletrajzban:
Tartalom:
Személyes háttered: hol születtél, hol élsz most, mikor születtél, stb.
Milyen területen dolgozol/dolgoztál legutóbb, mi (volt) a pozíciód
Tapasztalatok:
Milyen munkahelyeid voltak eddig (cégnév + pozíció neve)
Milyen feladataid voltak
Milyen gyakorlati tapasztalatokkal gazdagodtál munkavégzés közben
Mik voltak a céljaid a munkahelyen, ezekből miket sikerült elérni
Hogyan viselkedtél abban a környezetben, mit találtál pozitívnak, mit negatívnak
Milyen képességeid, milyen tulajdonságaid, milyen képesítéseid tudtad kihasználni munka közben
Iskolák, végzettségek:
Milyen iskolákba jártál (intézmény neve)
Milyen végzettséget adott egy bizonyos intézmény? Középfokú? Szakirányú középfokú? Érettségi? Szakma? OKJ? Diploma? Esetleg, egyéb oklevél?
Milyen osztályba/szakra jártál?
Középiskolát akkor érdemes megadni, ha az a legmagasabb iskolai végzettséged, vagy ha különleges osztályba (például két tanítási nyelvű osztály) jártál!
Milyen egyéb képességeid vannak? (pl. nyelvtudás, Photoshop használat, Office ismeret, adatbázis kezelés, stb.)
Milyen nem szorosan szakmához kötődő tulajdonságokkal (“soft skills”) rendelkezel? (pl. vezéregyéniség, csapatjátékos, jó íráskészség, monotonitástűrés, multitasking, rugalmasság, stb.)
Hobbi, szabadidős elfoglaltságok
Elérhetőségeid (telefon, e-mail)
Figyelj arra, hogy a bekezdések legyenek arányosan hosszúak!

A hagyományos önéletrajz kifejezést gyakran hozzák összefüggésbe a kézzel írt önéletrajzzal, holott attól, hogy esszé-formátumú, még nem feltétlen kell kézzel írni, ugyanúgy meg lehet szerkeszteni egy számítógépes szövegszerkesztőben, mint bármilyen másik önéletrajzot.
Mire figyelj hagyományos önéletrajz írásakor?
Amire mindenképp fontos odafigyelni, mert sokat elárulhat mind a figyelmesség és precizitásról, mind pedig a kulturáltságról, az a nyelvhelyesség és helyesírás. Ha egy szó helyesírásában bizonytalan vagy, nézz utána az interneten, vannak erre szakosodott oldalak. Ráadásul, ma már alig lehet olyan szövegszerkesztőt találni, ahol nincsen helyesírás ellenőrző – ha neked van ilyened, kapcsold be, használd! Mivel a toborzók is tudják, hogy legtöbbször a gép is automatikusan ellenőrző a helyesírást, ezért annál inkább erősebb lesz az illúzióromboló hatás, ha mégis ott éktelenkedik egy hiba.
Mindenféle helyesírás ellenőrző meg egyéb segédlet ellenére, nem árt, ha legalább egyszer “kézileg” is ellenőrződ a szöveget saját magad: gyakori az olyan véletlen félregépelés, amikor a billentyűk rossz lenyomása miatt még értelmes szó jön ki – így pedig nem jelzi hibának a szövegszerkesztő -, viszont jelentésében abszolút nem passzol a szövegbe. Hasonló dolog működik az egybe- és különírt szavaknál, gyakran ezek is értelmesek önmagukban, mindkét esetben, viszont nem mindegy, hogy az adott szövegben melyiket használod.
Attól, hogy egy hagyományos önéletrajz nem annyira kategorizált és vázlatpontokra szedett, mint egy amerikai típusú, még fontos, hogy ne legyen az egész egy összefolyó szöveg!
Figyelj arra, hogy logikai, gondolati váltások mentén legyenek meg a szükséges sortörések, ha pedig teljesen témát váltasz, új bekezdésbe írd!
Az sem jó, ha rövid tőmondatokból áll, és az sem, ha egy nyakatekert körmondat az egész. Egy szofisztikált, komplex megfogalmazás szakmai és intelligens hangulatot kelt, viszont nem érdemes annyira túlzásba vinni, hogy csak több olvasás után legyen értelmezhető a szöveg. A nagyon rövid, néhány szavas tőmondatok pedig épphogy nem túl sok kifinomultságról árulkodnak.
Egyes szám első személyben írj! Amerikai típusú önéletrajznál általában nem kell névmásokat használni, hiszen többnyire nem szerepelnek benne egész mondatok, viszont a hagyományos önéletrajzoknál a mondatok miatt kikerülhetetlenek a névmások. Az egyes szám harmadik személyben (E/3) történő fogalmazás nagyon erőltetett, mű hatást kelt, hiszen olyan, mintha kívülállóként beszélnél magadról. Sokkal természetesebb és őszintébb, ha E/1-ben írsz.
Ha esetleg kézzel kell megírnod, ügyelj a külalakra – fontos, hogy más számára is olvasható legyen, ne csak számodra! Ahhoz, hogy valóban esztétikus külleme legyen az önéletrajzodnak, mindig figyelj rá, hogy rendezetten írj! A sorok legyenek egyvonalban, hagyj köztük és a szavak közt nagyjából mindig ugyanannyi távolságot, tartsd a betűméretet is, stb.Sokan nem is gondolnak bele, hogy mennyi minden múlik egy önéletrajzon. Tekintve, hogy a kiválasztási folyamat az önéletrajzzal kezdődik, így előfordulhat, hogy a rosszul összeállított, hibás CV miatt nem hívják be a pályázót az interjúra, holott szakmailag megfelelt volna.Joggal kérdezhetjük, hogy mégis hogyan fordulhat ilyen elő? Hát úgy, hogy amennyiben több, szakmailag megfelelő álláskereső is jelentkezik egy pozícióra, akkor első lépésként az alapján szűrnek a HR-esek, hogy melyiknek volt összeszedettebb az önéletrajza, kié volt helyesírási hibáktól mentes, stb.
Helyesírási, elgépelési hibák
Azt gondolhatnánk, hogy már annyiszor átolvastuk az önéletrajzunkat, biztos nincs benne hiba… Mégis a legtöbb önéletrajz tartalmaz vagy helyesírási, vagy elgépelési hibát. Éppen ezért érdemes Word-ben megszerkeszteni elsőként a CV-t, mert így jobban szembetűnik, ami nem odavaló.
Sokan nem tulajdonítanak ennek nagy jelentőséget, holott már ebből is következtethet a HR-es a munkavégzésünkre, mennyire figyelünk oda a részletekre, mennyire vagyunk tanultak.
Mielőtt jelentkezünk egy állásra, érdemes még két dolgot megtennünk. Elsőként megváltoztathatjuk a betű típusát és méretét, mert így a szemünk éberebb lesz, úgy érzékeli, mintha egy új dokumentumot olvasnánk. Amint ezt megtettük visszaállíthatunk mindent az eredetire. Másodszor pedig, érdemes átolvastatni az önéletrajzunkat a barátainkkal, családtagjainkkal. Elképzelhető, hogy ők észrevesznek olyan dolgot is, ami felett mi elsiklanánk.
Helytelen fénykép
Egészalakos, csücsörítős, bulizós, otthon szelfizős, mellbedobós képekkel is találkoztunk már önéletrajzokban. Az ilyenfajta képek azonban nem megfelelőek. Már csak azért sem, mert te sem szeretnéd, ha a fényképed és nem a szakmai tudásod alapján ítélnének meg, ugye?
A fénykép mindig befelé nézzen !
Azért, hogy a toborzásért felelős személy ne a fényképre, hanem az önéletrajzod tartalmára tudjon fókuszálni, egy igazolványkép szerű fényképet érdemes használni. Öltözz fel úgy, mintha interjúra mennél, legyen rendezett a hajad, mosolyogj és így készüljön egy kép rólad.
Ha nincs lehetőséged arra, hogy profi fotóshoz elmenj, akkor se te magad csináld a képet, hanem kérd meg az ismerősödet!Hiányzó / nem megfelelő elérhetőségi adatok
Nagyon fontos, hogy az önéletrajzod elején fel legyen tüntetve a telefonszámod és az e-mail címed, hiszen ezek alapján tudják felvenni veled a kapcsolatot!
Sokszor előfordul az is, hogy szerepel ugyan elérhetőség, azonban mégsem érhető el rajta az adott személy, vagy lemarad egy számjegy a telefonszámból, esetleg már nem az ő használatában van. Ezért mielőtt beadod a pályázati anyagod egy meghirdetett állásra, mindenképp fusd át legalább azt, hogy a kapcsolati adataid szerepelnek-e benne és, hogy aktuálisak.

Az e-mail címnél ne használjunk olyanokat, hogy kiscica01@gmail.com. Amennyiben nincs megfelelő e-mail címünk, akkor hozzunk létre egyet a nevünkkel pl. minta.anita@gmail.com, vagy minta.anita.91@gmail.com stb.
Nem a pozícióra szabott önéletrajz
Időhiány miatt vagy mert épp nincs kedvünk átszerkeszteni az önéletrajzunkat előfordul, hogy ugyanazzal az önéletrajzzal jelentkezünk eltérő álláshirdetésekre. Ez akkor problémás, amikor eltérő készségeket, elvárásokat támaszt a két cég, esetleg teljesen más területen tevékenykednek. Ilyenkor látszódhat, hogy egy „sablon önéletrajzot” küldtünk és nem vettük a fáradtságot rá, hogy az adott pozíció szempontjából fontos dolgokat emeljük ki.
Rossz felépítés
Amikor részletezzük a korábbi munkatapasztalatainkat, tanulmányainkat és egyéb megszerzett készségeinket akkor szem előtt kell tartanunk, hogy a haladási irány mindig a jelenből a múlt felé történik. Azaz, először mindig a legfrissebb munkahelyet/végzettséget tüntessük fel és utána következzenek a régebbiek, így:

2015 – 2018 Példa Kft. – Turisztikai asszisztens
2012 – 2014 Példa 2 Kft. – Rendezvényszervező gyakornok

Sokszor találkozunk olyan önéletrajzokkal is, ami nem strukturált, nem érthető a logikai felépítése. Ezért érdemes önéletrajz mintákat megnézni, mert így jóval meg tudjuk könnyíteni a dolgunkat, nem kell gondolkoznunk a felépítésen.

Karriercél
Azoknál, akik több, eltérő képzettséggel illetve munkatapasztalattal rendelkeznek sokszor nem derül ki, hogy a továbbiakban mivel szeretnének foglalkozni. Ezért az egymásra épülő életút esetén fontos feltüntetni, hogy a sok tevékenységből melyik az, ami jelenleg érdekel bennünket, miben akarunk fejlődni, továbblépni.
Motiváció
Ezt elő tudjuk segíteni azzal, ha irányítjuk a HR-es szemét és azokat a dolgokat emeljük ki, amivel a jövőben szintén foglalkozni szeretnénk, vagy ha a személyes adataink után írunk egy Karriercél szekciót, ahol pár mondatban összefoglaljuk a céljainkat.

Lyukak az önéletrajzban
Az is sok kérdést vet fel a HR-esben, amennyiben az utolsó munkahely 2-3 évvel korábban zárult le és azóta nincs feltüntetve, hogy mivel foglalkozott az illető.Túl hosszú/túl rövid
Általánosságban elmondható, hogy optimálisan a 2 oldal az elfogadott, azonban ez függ a munkatapasztalattól is.
Egy pályakezdőnek elég lehet egy oldal is, viszont egy 45 éves dolgozónak nem kell feltétlen 4-5 oldalban részleteznie a tapasztalatait. Amennyiben sok munkatapasztalattal rendelkezik, akkor csupán a legaktuálisabbakat illetve az adott állás szempontjából relevánsakat kell külön részletezni, a többit csak említés szintjén érdemes feltüntetni.
Ugyanígy az sem jó, ha valaki többéves tapasztalattal szinte épp csak a pozícióneveket tünteti fel, de az nem derül ki, hogy konkrétan mivel foglalkozott, miért volt felelős.
Szkennelt, lefotózott önéletrajz
Főleg azoknál, akik hosszú idő után kezdenek el újra állást keresni előfordul, hogy már nincs meg a megszerkesztett önéletrajzuk elektronikusan, viszont megtalálják a kinyomtatott verziót, lefotózzák és azzal jelentkeznek meghirdetett pozíciókra.
Ez egyrészt azért problémás, mert ezeknek a szkennelt, lefényképezett önéletrajzoknak sokszor rossz a minőségük, másrészről pedig nem tartalmaznak friss adatokat.
Érdemes ezért ehelyett egyszer leülni és rászánni az időt, hogy ne ezen múljon a jelentkezés sikere!
Segítségre lenne szükséged? Töltsd le ingyen az önéletrajz minták között a neked megfelelő sablont! Van önéletrajzod, már csak az állás hiányzik? Nézz szét legfrissebb állásajánlataink között, vagy használd keresőnket, hogy megtaláld a számodra megfelelő munkahelyet! Ha még több esélyt szeretnél adni magadnak, töltsd fel önéletrajzod is, vagy kérj állásértesítőt, hogy elsők közt értesülj a legújabb ajánlatokról!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése