2022. június 28., kedd

Növényvédelemi praktikák

Drága a permetszer, hetente kell permetezni vele, ha kontakt akkor nem megbízható, ha felszívódó akkor kumulálódik és a szervezetünket károsítja. Édesapám tanított meg rá hogyan kell a növényeket hadrendbe állítani a kártevők ellen és így nem károsítjuk a szervezetünket. A gyógyteák nekünk is a növényeknek is használnak.

Megannyi házilag bevethető természetes módszer ismeretes a vegyszermentes permetezésre. Ilyen például a gyógytea, erjesztett növényi levek, tej, szódabikarbónás víz, de sokan esküsznek az élesztős permetlére is.

Ezernyi kártevő

Lisztharnat, peronoszpóra, lóbogár, poloska, cserebogár pajor, drótféreg, gyökérgubacs, kabóca, moly,tripsz, bagolylepke, aknázólégy, hangya, levéltetü, baktériumok, penész gombák, vírusok, se szeri se száma a sok kártevőnek.

Teák

Diólevél tea

Ha rám is jut belőle, legfeljebb szebb lesz tőle a bőröm. És ami nagy öröm: még jobb, mint a mérgek. Elűzi a hangyákat, levéltetveket a fáról, gombabetegségekre is jó, és kevesebbszer kell ismételni, mint a régi permetszerekkel. Teázzunk együtt konyhakerti növényeinkkel, készítsünk nekik is gyógyteát! Kifejezetten gombabetegségek kezelésére alkalmas a zsúrlófőzet. Mezei zsúrlóból erős teát főzünk, hagyjuk kihűlni, leszűrjük, majd ezzel permetezzük a növényeinket.

Szódabikarbóna

Az uborka permetezése szódabikarbónával kártevők és kórokozók ellen is hatásos lehet. Kórokozók ellen Szódabikarbónás permetlével egyes tapasztalatok szerint eredményesen küzdhetünk a lisztharmat és egyéb gombás betegség ellen, mert lúgos kémhatását nem bírják. Lisztharmat ellen négy liter vízben keverjünk jól össze egy evőkanál szódabikarbónát, egy evőkanál étolajat és egy evőkanál folyékony mosogatószert (az olaj vízzel való keveredését segíti elő), majd töltsük kézi permetezőbe. Használjuk hetente, de a kijuttatásnál kerüljük a napos, meleg órákat. Más forrás szerint egy liter vízbe 2-3 teáskanálnyi szódabikarbóna és 1-1 teáskanálnyi növényi olaj és mosogatószer kell. Bár a mosogatószer és az olajos magvakból hidrogénezéssel kinyert olaj nem környezetbarát anyagok, azonban lényegesen környezetkímélőbbek, mint a szintetikus gombaölő szerek. Eszerint a szódabikarbóna oldatban történő alkalmazása zöldségfélékben, bogyósokban, dísznövényekben, szabadföldi és hajtatott körülmények között lisztharmatok ellen a következő: „A szódabikarbóna 0,33-1%-os oldatából (33-100 g/10 liter víz) hektáronként 300-600 l-t szükséges kijuttatni. A kezeléseket 1-8 alkalommal, minimum 10 napos permetezési időközök beiktatásával a növények kétleveles fejlettségi állapotától a teljes érésig lehet elvégezni. A 0,9%-os illetve 1%-os oldatból hektáronként legfeljebb 500 liter juttatható ki. A különböző kultúrák eltérő érzékenységet mutatnak a szódabikarbónára. A káros hatás elkerülése érdekében a felhasználás előtt próbapermetezés elvégzése javasolt. Kártevők ellen
Uborka permetezése levéltetvek ellen: keverjünk össze 1 teáskanál szódabikarbónát és 1/3 csésze olíva olajat. Egy csésze vízbe tegyünk ebből a keverékből két teáskanálnyit és alaposan keverjük össze az elegyet, majd permetezzük a levéltetves növényekre. Hátránya, hogy az olaj a növény sztómáit is tartós záródásra kényszeríti, nem csak a levéltetvek légzőnyílásait tömíti el.  Más forrás azt javasolja, hogy keverjünk el 0,5 liter vízben 2 evőkanál ecetet, 2 evőkanál cukrot, 2 evőkanál szódabikarbónát és 2 evőkanál szappant vagy mosogatószert.

Előnyei

Előnye, hogy nincs egészségügyi várakozási idő az így permetezett uborkánál, ami a gyakori szedés miatt előnyös. Hernyók ellen hatásos lehet, ha egyenlő arányban összekeverünk szódabikarbónát és lisztet, majd ezzel a keverékkel meghintjük az uborka töve körül a talajt. Ha a kártevők megeszik ezt a keveréket, 1-2 nap alatt elpusztulnak. Néhány fontos jótanács a szódabikarbóna használatához:
Minden esetben kerüljük el, hogy közvetlenül a virágszárra és a virágrügyekre permetezzük a szódabikarbónás oldatot. Használat előtt mindig próbáljuk ki egy kis adagban, mert különböző növények más-más mértékben viselhetik el. Ne lépjük túl az ajánlott mennyiséget, túl sok szódabikarbóna kiégetheti a növények levelét. 

Rézgálic

Uborka permetezése rézgáliccal. A baktériumos és gombás betegségek ellen réztartalmú szerek használhatók (kivéve a lisztharmatot). A rézgálic vizes oldata önmagában túl savas kémhatású, ezért meszet szoktak hozzákeverni, ami egyébként a tapadást is elősegíti. A bordói lé készítése
100 liter 2%-os bordói léhez 50 liter vízben 2 kg rézgálicot (vászonzacskóban) kell feloldani (fa vagy műanyag hordóban). Egy másik hordóban 50 liter vízben oldott égetett meszet (amit előzőleg egy kevés vízben feloldunk) kell elkeverni csomómentesen. A rézgálic oldatot adjuk a mésztejhez, folyamatos keverés mellett (és nem fordítva, a kicsapódás elkerülésére. Ahogy a népnyelv mondja: „A rezesbanda megy a meszes gödörbe!”). Máshol 1%-os bordói levet alkalmaznak, és ez a gyakoribb, de persze ez több dologtól függ, például a növényfajtól, a gomba típusától. 10 liter 1 %-os bordói lé elkészítéséhez 100 g rézgálicot 5 liter vízben kell feloldani, másik 5 litert pedig 75-100 g mészhidráthoz kell kisebb adagokban hozzákeverni. Hátránya, hogy a rézzel való kezelés megelőzésre alkalmas, csak a felszínen fejti ki hatását. Előnye azonban, hogy kevésbé káros a környezetre.

A zsíros tej (2,8)

A tejes permetlé azzal, hogy megváltoztatja a növény felületének kémhatását, a baktériumok ellen is hatékony lehet. Megelőzésre a tej és a víz keverékének aránya 1:6. Uborka permetezés tejjel
Az uborka permetezése tejjel is történhet, főként lisztharmat ellen, de hatásos lehet egyes kártevők esetén is. Kórokozók ellen egy, Amerikában készült tanulmány szerint 4 liter tej és 6 liter víz keveréke hatásos permetszer kabakos növények lisztharmat fertőzésének gyógyítására. Más forrás szerint a lisztharmat megelőzéséhez a tejes permetezés egyharmad tej/kétharmad esővíz arányú tejes oldattal való permetezés – heti rendszerességgel – hatásos a lisztharmat gomba ellen. Van olyan tapasztalat is, ami szerint minden gombás betegség megelőzésére jó a jódos-tejes permetezés. A jód önmagában is fertőtlenít, de a tejben lévő tejsavbaktériumok is. Kártevők ellen Apróbb szívogató rovarok (levéltetvek, tripszek) és takácsatkák ellen a magas zsírtartalmú tej használata hatásosabb, mert eltömíti  légzőnyílásukat.


Gombák

A paradicsom legfontosabb betegségei közé tartoznak a gombabetegségek. A gombák meleg, párás környezetben érzik jól magukat, olyan helyen, amit nem jár át a levegő, ahol folyamatos harmat és víz van a növények felületén. Sokszor elegendő a paradicsom alsó leveleinek eltávolítása, emellett szintén megoldás a paradicsom permetezés gomba ellen. A legtöbb permetszer alkalmas a rovarok távoltartására is.

Erjesztett levek

Erjesztett növényi lé készíthetünk erjesztett növényi leveket, amely igazi házi permetszer paradicsomra. Erre alkalmas szinte bármilyen növény, csalán, gyermekláncfű, hagymahéj. Ezeket 2-3 hétre beáztatjuk, lezárva tároljuk, naponta kevergetjük. Majd leszűrjük és 1:10 vagy 1:20-as higításban juttatjuk a talajba a paradicsom öntözése során, vagy lombtrágyaként a növények leveleire. Ha csak 2-3 napig áztatjuk a csalánt, a levelekre permetezve rovarriasztó hatással is rendelkezik!

Paradicsom permetezése tejjel

Egyre népszerűbb a paradicsom permetezése tejjel. A benne lévő tápanyagokat ugyanis a növények is hasznosítani tudják. A paradicsom tejes permetezése paradicsom kálciumhánya esetén javallott, tej és víz 1:9 arányú keverékét alkalmazhatjuk közvetlenüla levelekre. A tejet gombabetegségek megelőzésére és fertőtlenítésre is használhatjuk. Olvasni olyan bejegyzéseket, ahol a permetszer, a szódabikarbóna és tej keveréke.

Paradicsom permetezése szódabikarbónával

Szódabikarbónás permetezés paradicsomnál: Gombaölőszerként tartják számon sok egyéb hasznos tulajdonsága mellett, ezért kiváló “házi” megoldás lehet a szódabikarbóna paradicsom permetezése során. Ha ezt a módot választjuk, a paradicsom permetezés szódabikarbónával úgy történjen, hogy 1 liter vízben egy teáskanálnyi port oldjunk fel és permetezzük vele a fertőzött leveleket.

Vigyázzunka szódabikarbóna nagy mennyiségben a talaj pH értékét megemeli!


Élesztő

Paradicsom permetezése élesztővel Sok helyen olvashatjuk, hogy a paradicsom permetezése élesztővel, a paradicsom tápoldatozása során használt vegyi anyagok természetes alternatívája lehet. Erről a technikáról azonban, nincsenek hivatalos mérési adatok még, úgy, ahogyan a talajba jutó élesztőgombák hosszútávú hatásáról sem. De a kíséretek ígéretesek, sokan alkalmazzák dísznövényeikhez és mostanában paradicsom és uborka tápoldatozásához is. 0,5-1%-os töménységben ajánlják használatát. Itt is, mint a szódabikarbónás permetezésnél, legyünk tudatosak és elővigyázatosak a szabadföldi használatnál, hiszen – bármilyen jótékony hatása is legyen – felboríthatjuk vele a talajélet egyensúlyát.

Miért káros a vegyszeres permetezés?

A mesterséges növényvédőszerekkel történő permetezés – a szigorú egészségvédelmi szabályok betartása mellett is káros lehet. Attól függően, hogy kontakt vagy felszívódó szerrel kezelték, a paradicsom permetezése után vegyszermaradványok juthatnak a szervezetünkbe, amelyek kiválthatnak allergiás reakciót, de hosszú távon súlyosabb egészségügyi gondokat is okoznak szervezetünkben. A legtöbb növényvédőszer – bár egészséges, szép terméseket eredményez, súlyosan károsítja az egész élővilágot.

Mivel permetezzük a paradicsomot?

Nehéz eligazodni azon, hogy mivel permetezzük a paradicsomot? Mi a paradicsom permetezéséhez leginkább az erjesztett növényi leveket ajánljuk. Erre alkalmas szinte bármilyen növény, csalán, gyermekláncfű, hagymahéj. Ezeket 2-3 hétre beáztatjuk, lezárva tároljuk, naponta kevergetjük. Majd leszűrjük és 1:10 vagy 1:20-as higításban juttatjuk a talajba a paradicsom öntözése során, vagy lombtrágyaként a növények leveleire. Kreatív Farmer tipp: ha csak 2-3 napig áztatjuk a csalánt, a levelekre permetezve rovarriasztó hatással is rendelkezik. 2 liter vizet felforralok, majd belegyűrök jó sok diófalevelet, amit a kis zöld szárával együtt vágtam le. Megvárom, míg kihűl, kiszedem a leveleket, és spriccelős flakonba teszem. Levél megy a komposztba, elriasztja a legyeket, meg a hangyákat. Az összes növényre jó, a spenótra is fújtam, meg a salátákra is.A rovarriasztó és bőrszépítő hatás tudományosan is igazolható: “A diólevélnek keserű nyálkahártya-összehúzó, tonizáló hatása van, cserzőanyagokban nagyon gazdag. Összehúzó, cserző hatását a levél tannintartalma, baktériumölő, gombaölő, rovarölő és rovarriasztó hatását pedig a vele kapcsolatban lévő ellagénsav okozza.

Friss vetésre azonban nem célszerű fújni. Nem véletlenül nem nő semmi diófa alatt. Csírázásgátló anyagot tartalmaz!


Rovarriasztó-koncentrátum
 

Hozzávalók:
3 fej hámozatlan fokhagyma
1 dl folyékony paraffin
1 evőkanál szappanreszelék (vagy mosópor)
2 csésze forró víz

Az összezúzott fokhagymafejeket tegyük egy kis tálnyi paraffinba és 24 órán át hagyjuk benne ázni. A szappant olvasszuk fel forró vízben, majd a kihűlt oldatot keverjük össze a fokhagymás paraffinnal. A keveréket szűrjük át egy befőttesüvegbe és tegyük a hűtőbe. A felhasználáshoz 4 evőkanál koncentrátumot hígítsunk fel 2 liter vízben. A készítménnyel végzett permetezést legalább kéthetente ismételjük meg.

Az ürömlevél különböző hernyófélék ellen hatásos.

Hozzávalók:

25 dkg ürömlevél
1,5 l víz
1 teáskanál mosópor
2 csésze forró víz
Az ürömleveleket áztassuk fél órán át 1,5 liter meleg vízben. Jól keverjük meg, szűrjük le, majd hagyjuk kihűlni. Oldjuk fel a mosóport 2 csésze forró vízben és öntsük hozzá az átszűrt ürmös folyadékhoz.

 Pirospaprika-koncentrátum
 
Hozzávalók:
1 fej hámozatlan vöröshagyma
1 fej hámozatlan fokhagyma
1 evőkanál Cayenne chili paprika (vagy erőspaprika)
1,5 víz

Szintén hernyók és rovarok ellen készíthetjük 

Aprítsuk fel a vöröshagymát és a fokhagymát, majd az összes hozzávalót keverjük össze egy megfelelő nagyságú edényben. 20 percig hagyjuk állni, majd a kihűlt keveréket töltsük üvegekbe és tegyük a hűtőbe 6 hétre. Ennek letelte után szűrjük át a folyadékot és tároljuk befőttesüvegekben.
A felhasználáshoz öntsünk 1 evőkanál koncentrátumot fél liter vízbe. Adjunk hozzá egy kevés mosóport. 

 Lombtrágya, levéltrágya fekete nadálytő  leveléből.
Dédapáink az élet iskoláját járták ki a mezőn, megtanulták a trükköket az öregektől.

Fokhagyma
A fokhagymának természetes antibakteriális, vírus- és gombaölő hatása van, és remekül működik rovarirtóként is. Hámozzunk meg és törjünk össze 5 gerezd fokhagymát, keverjük ki egy kis vízzel, majd hagyjuk, hogy a fokhagyma egy éjszakán át magába szívja a nedvességet. Utána adjunk hozzá egy kevés mosogatószert, majd szűrjük át egy finom szűrőn. Hígítsuk fel egy alaposan vízzel, majd öntsük egy szórófejes flakonba. Hetente egyszer vagy kétszer permetezzük a növényeinkre, hogy kordában tartsuk a rájuk leselkedő kártevőket!

Dohány
A cigaretta egészségre káros hatásait nem kell bemutatni, ugyanakkor jó tudni, hogy a nikotin a rovarfajtákra nézve (is) mérgező. Házi rovarirtónkhoz gyűjtsünk össze annyi szálat, amennyiből kijön negyed csésze dohány. Tegyük egy zokniba, majd áztassuk vízbe egy éjszakán keresztül. Arra azonban figyeljünk, hogy kerüljük a használatát a nadragulyaféléknél (ilyen például a petúnia is), mivel a dohány terjesztheti a mozaikvírust, ami erre a növénycsaládra nagyon kedvezőtlenül hat.

Olajos szappan
Két nagyon alapvető összetevő kell hozzá, olaj és szappan. A belőlük készült permet azért nagyon hatásos, mert bevonatot képez a puhatestű rovarokon, mint például a tetveken, atkákon. Keverjünk össze egy csésze növényi olajat egy negyed csésze folyékony szappannal, majd rázzuk össze jól! Ezt a koncentrátumot addig tárolhatjuk, amíg csak szükségünk lesz rá. Ha növényeken alkalmazzuk, egy evőkanálnyit keverjünk négy csészényi vízhez, használjuk heti rendszerességgel.

Rovarűzés erős paprikával
Még azoknak a kertészeknek is érdemes legalább egy kevés erős paprikát nevelgetniük, akiknek alapvetően nincs ínyére ez az ízvilág – ugyanis ez a kártevőkre is igaz. Tegyünk egy marék szárított paprikát az aprítógépbe, a magjaival és minden részével együtt, majd zúzzuk össze. Arra azonban nagyon figyeljünk, hogy az őrlemény véletlenül se kerüljön a bőrünkre vagy a szemünkbe! Szórjuk szét a növények között, így hatékonyan elűzi a hangyákat és a szárnyas rovarokat is.

Citromfű vagy citrom
Egy egyszerű citrusos permet rendkívül hatásosan szabadíthatja meg növényeinket a tetvektől és más lágy testű rovaroktól. Reszeljük le egy citrom héját, majd adjuk hozzá egy adag forró vízhez. Hagyjuk így a keveréket egy éjszakán át, utána szűrjük át egy finom kendőn. Öntsük a folyadékot egy szórófejes flakonba, a növények leveleit pedig alaposan, minden oldalról fújjuk be vele.


 Rebarbaralevél keverék
Öntsünk annyi vizet a rebarbara levelekre (kb. 1 csészényi levél, 6,5 csésze víz), hogy ellepje, majd forraljuk fel. Hagyjuk forrni 20 percig, azután hűtsük ki. Adjunk még hozzá egy ¼-ed csésze folyékony mosogatószert vagy szappant (teljesen alaptípust, semmi extra nem kell bele), és kész is a szerünk. Jól használható levéltetvek, krumplibogár, takácsatka és tripsz ellen. Vigyázat! A rebarbara levele mérgező, körültekintéssel készítsük és használjuk a keveréket. Ne használjuk ehető termést hozó növényeken!

Fokhagyma tea
Készítsünk saját fokhagyma permetezőszert, ehhez mindössze egy liter vizet kell felforralnunk, majd beledobnunk egy apróra vágott fokhagyma gerezdet, és áztatni, amíg a víz kihűl. Utána már csak le kell szűrnünk, és használhatjuk is a folyadékot.

Fokhagyma, paprika és hagyma szuper rovarölő keverék
2 csípős paprika, 1 nagy hagyma és egy fej fokhagyma szükséges ehhez az ütős szerhez. Dobd az egészet a konyhai robotgépbe, önts hozzá egy kis vizet (¼ csésze víz), és keverd pépesre. A kapott pépre önts egy liter forró (de nem forrásban lévő) vizet, és 24 órán keresztül hagyd így. Rózsák, azálea, zöldségek permetezéséhez ideális, a tripszek, rágó és szívó szájszervűek és levéltetvek fejvesztve fognak menekülni.

Paradicsomlevél keverék
Vágj le leveleket egy paradicsomnövényről, és áztasd vízbe pár napig. Szűrés után már permetezhetsz is a lével! Liszteskék ellen bevethető! Vigyázat! A paradicsom levele mérgező, körültekintéssel készítsük és használjuk a keveréket. Ne használjuk ehető termést hozó növényeken!

Bazsalikom tea
4 csésze vízre és 1 csésze friss bazsalikomra (esetleg 2 evőkanál szárítottal helyettesíthető), valamint egy teáskanál folyékony mosogatószerre lesz szükségünk. Forraljuk fel a vizet, majd adjuk hozzá a bazsalikomot. Vegyük le a tűzről, és fedő alatt tartva, várjuk meg, míg kihűl. Ekkor adjuk hozzá a mosogatószert. Levéltetvek ellen használható!

Hagymás rovarűző

Tedd félre a hagyma héját, levágott részeit, és fagyaszd le őket egy dobozban vagy fagyasztós zacskóban. Amikor már elegendő összegyűlt, tedd őket egy vödörbe, és töltsd meg meleg vízzel. Áztasd így pár napig, akár egy hétig! Az így kapott, leszűrt hagymás levet utána spricnibe töltve használhatod a szobanövényekre és a kerti növényekre is, levéltetvek és atkák tizedelésére. 

Sóoldat
Oldódásig keverj össze 2 evőkanál sót egy flakon meleg vízzel, és hagyd, hogy szobahőmérsékletűre hűljön. Takácsatkák, káposztalepke hernyó, egyéb hernyók és rágó szájszervű rovarok ellen hatásos.

Epsom só oldat
Az Epsom só valójában magnézium-szulfát. Ebből is készülhet sóoldat, kb. 50 gramm sót használva 2 liter vízhez. Ez a szer penésszel és a rozsdával is felveszi a harcot.

Csigacsapda
Tegyünk egy vödörbe, tálba sört, és nézzük, ahogyan a csigák belepotyognak a folyékony kenyérbe.

Kovaföld
Egy természetes szer a hangyák, csigák, meztelen csigák ellen. Egyszerűen szórjuk a talajra, a növények töve köré.

Kertészeti olajkeverék
1 evőkanál zöldségolaj, egy teáskanál mosogatószer és 2 csésze víz összekeverésével kapjuk ezt a házi csodaszert. Töltsünk meg egy spricnit az összetevőkkel, majd jól rázzuk össze. Már használhatjuk is!

Csípős paprika oldat
Forraljunk fel egy bögre vizet, és lehúzva a tűzről, tegyünk bele csípős paprikát (1/2 csésze paprika vagy 2 teáskanál cayenne bors is jó választás). Lefedve áztassuk, míg kihűl. Ezután adjunk még hozzá egy teáskanálnyi mosogatószert és kész.

Citrus permetezőszer
Forraljuk fel vizet (4 bögre víz), majd levéve a tűzről adjuk hozzá a héjat (2 csésze narancs vagy citrom héját). Fedjük le, és áztassuk, amíg kihűl. Liszteske-űzőként megállja a helyét!

Mosogatószer és szódabikarbóna
1 liter vízben keverjünk el 2 evőkanál mosogatószert és 2 evőkanál szódabikarbónát.

Mentatea
1 evőkanál mentaolajat egy bögre vízben keverjünk el, de használhatunk friss forrázatot is, mentalevelekből. Masírozó hangyák ellen kiváló!

Krumplilevél tea
Szeleteljük fel a krumplileveleket (kb. egy csészényi), és áztassuk forró vízbe (kb 2 csészényi). Hagyjuk lefedve 24 órán át, egy napos ablakban. Vigyázat! A krumpli levele mérgező, körültekintéssel készítsük és használjuk a keveréket. Ne használjuk ehető termést hozó növényeken!

Szappanos permetező
2 evőkanál szappanpelyhet és egy bögre vizet használjunk ehhez a keverékhez (kerüljük a mosószappan alkalmazását). Adjunk bőven belőle a levéltetveknek!

Szobanövényeink tisztítása

A szobanövényeink leveleit érdemes rendszeresen megtisztítanunk, hogy megszabadítsuk őket a zsírtól, a rátapadt portól, és ezzel segítsük a fotoszintetizálásukat. Ehhez egy csipetnyi szódabikarbónát oldjunk fel egy liter vízben, nedvesítsünk be a keverékkel egy puha, szöszmentes rongyot, majd óvatosan törölgessük át a növényeink leveleit a színen és a fonákon egyaránt. 

A kerti bútorok tisztán tartása

Adjunk fél csésze szódabikarbónát és egy evőkanál mosogatószert négy liter meleg vízbe. Vegyünk egy szivacsot, és tisztítsuk meg a kerti bútorokat az oldattal, majd öblítsük le őket tiszta vízzel. Ezzel az egyszerű módszerrel gyorsan megszabadulhatunk a kosztól és a portól.

A növények növekedésének serkentése

Alaposan keverjünk össze egy teáskanál szódabikarbónát, fél teáskanál tiszta ammóniát, és egy teáskanál keserűsót négy liter vízben, majd egy keveset öntözzünk a növényeink tövére az elegyből. Az oldat úgy fog viselkedni, mint a műtrágya: a növények növekedése felgyorsul és buja, zöld lombot növesztenek majd.

Megszabadít a meztelencsigáktól

Ha már tényleg eleged van a meztelencsigákból, és meg akarsz szabadulni tőlük, szórj rájuk közvetlenül szódabikarbónát. De óvatosan, csak a kártékony puhatestűt hintsd meg vele, a környező növényekre ne jusson!

Csodaszer a kertekben - Sosem gondoltad volna, mi mindenre jó a tej!Csodaszer a kertekben - Sosem gondoltad volna, mi mindenre jó a tej!5. A növények virágzásának serkentése
Oldjunk fel egy evőkanál szódabikarbónát két liter vízben, és keverjük össze őket alaposan. Ha időközönként ezzel az oldattal öntözzük meg virágzó növényeinket, sokkal gyorsabb és nagyobb mennyiségű lesz a virágzásuk. 

A talaj pH-jának javítása

Ha savas a talaj a kertünkben, szórjunk szét rajta egy kis szódabikarbónát, majd ásással forgassuk a talajba és locsoljuk meg vízzel. Pár nap múlva teszteljük újra a talaj pH-ját. Az eredmények meglepőek lesznek, ugyanis kevesebb lesz a gyom, több virág lesz a növényeken, és magasabb hozamú lesz a kertünk. Érdemes először kis területen kipróbálni a módszert.

Használjuk peszticidként a kerti kártevők ellen

Ahhoz, hogy hatékonyan csökkentsük a levéltetvek, pókok és atkák számát a kertben, használjunk szódabikarbónát. A szaporodásukat mindenképpen meg tudjuk akadályozni, ha a kert földjét megszórjuk vele. Ehhez keverjünk össze egy teáskanál szódabikarbónát és 1/3 csésze olivaolajat. Mérjünk ki két teáskanálnyit ebből a keverékből és adjunk hozzá egy csésze vizet. Alaposan keverjük össze az elegyet, és permetezzük a fertőzött növényekre.

Vágott virágokhoz

Ahhoz, hogy sokáig frissek legyen a vágott virágaink, tegyünk egy teáskanál szódabikarbónát a vizükbe.

Természetes gombaölő szer

Keverjünk el egy teáskanál szódabikarbónát egy liter vízben. A keveréket felhasználhatjuk a rózsák feketefoltossága ellen, valamint a szőlő termésén és levelein, amikor már kezdenek megjelenni a fürtök.

Lisztharmat elleni szer

A lisztharmat súlyos problémákat okoz a kertekben esős, párás időben. A betegség számos növényt érinthet, de a rózsát, a tököt és az uborkát különösen károsítja. Keverjünk jól össze egy evőkanál szódabikarbónát négy liter vízzel, egy evőkanál étolajjal és egy evőkanál folyékony mosogatószerrel, majd töltsük kézi permetezőbe. Használjuk hetente, és a kijuttatásnál kerüljük a napos, meleg órákat.

Kéztisztító kerti munka után

A benedvesített kezünkről szódabikarbónával ledörzsölhetjük a kerti piszkot, de mindig alaposan öblítsük le, miután megtisztítottuk a kezünket.

Megfiatalítja a rózsabokrokat

Keverjünk össze egy teáskanál szódabikarbónát fél teáskanál tiszta ammóniával és egy teáskanál keserűsóval négy liter vízben. Ez a mennyiség elegendő négy rózsabokor helyreállításához, és levelik fényének visszanyeréséhez.



Gyomírtó és gyomosodásgátló szer

A járdalapok, térkövek közötti résekbe szórt szódabikarbóna elpusztítja az ott kihajtott gyomféléket, és megakadályozza az újak növekedését.

A káposztaféléket károsító hernyók elleni szer

Keverjünk össze egyenlő arányban szódabikarbónát és lisztet, majd a keverékkel hintsük meg a hernyók kedvelt eledelét, a fejes káposztát, kelkáposztát, brokkolit. A kártevők megeszik a keveréket a levelekről és 1-2 nap alatt elpusztulnak. Szükség szerint ismételjük meg az eljárást.

A paradicsom megédesítése

Hogy az érett paradicsomszemek még édesebbek legyenek, szórjunk egy kevés szódabikarbónát a kifejlett növények töve köré. Természetesen ezt azelőtt érdemes megtennünk, mielőtt teljesen érettek lesznek a termések.


Csalánlé
A csalán az egyik legalapvetőbb növény a kertben, amit sokan egyszerűen gyomnak titulálnak, mások viszont teának gyűjtik a leveleit. A friss csalánt növényvédő szer alapjának is levághatjuk: áztassuk be vízbe, és néhány nap alatt kész is a permetezőszerünk. Hígítsuk fel vízzel, és öntsük spriccelős flakonba: elsősorban tetvek ellen hatásos, de az egész kertben használhatjuk gond nélkül.



 a kártevőktől, ha a földjére egy kevés sót szórsz, a paradicsomot víz és nyolcadrész lefölözött tej keverékével óvhatod, de segíthet a talaj fertőtlenítésében, ha kiültetés előtt forró vízzel locsolod meg a földet. Lisztharmat ellen szintén a só, pontosabban a sós víz segíthet - 2 literenként 10 dekagramm -, ezzel kell bepermetezni a növényeket.

 A bogárűző almaecet
Egy nagy edénybe tegyünk két evőkanál szárított zsályát, rozmaringot, levendulát, kakukkfüvet, és mentát. Ezt töltsük fel egy liter almaecettel, és hagyjuk 2–3 héten keresztül állni, minden nap keverjünk bele az ecetes lébe. Ha letelt az idő, szűrjük le a keveréket, és tegyük egy szórófejes flakonba, majd a hűtőbe. Kész is, következhet a kártékony rovarok „szabályozása”.


Szárított, vagy friss gyógynövényekből készült szer
Szerezzünk be bors-, gyöngy-, vagy fodormentát, citronellát, citromfűt, levendulát. Legalább egy mentafélét érdemes felhasználni. Forraljunk fel egy bögre vizet, tegyük bele az illatos növényeket, födjük le, hogy az illóolajak maradjanak a fazékban, ne párologjanak el. 5–10 perc főzés után szűrjük le a keveréket, adjunk hozzá egy bögre egészségügyi szeszt. Szintén szórófejes flakonban, a hűtőben tároljuk a szert, használjuk, mikor szükséges.

Nikotin
A nikotin ugyan az emberi szervezetre nincs jó hatással, de viszont a talaj számára hasznos, ugyanis elűzi a levéltetveket, és egyéb gondot okozó rovarokat. Három liter meleg vízhez egy bögre dohányra lesz szükség, a cigarettából kell kiszedni a szárított leveleket. A keverékhez még adjunk hozzá pár csepp mosogatószert is. Kész is, ezzel permetezzük le a talajt a bolhák ellen, ha a levéltetvektől szeretnék megszabadulni, akkor a levelek alsó részét célozzuk be, és fújjuk le.

Csípős rovarűző
A csípőspaprika égető ízéért a kapszaicin felelős, amit sok rovar nem tolerál. A feketeborsban is megtalálható ez a vegyület. Ezekből csípős port lehet készíteni. Egy adag borsot és csípős paprikát zúzzunk össze egy mozsárban, majd a törmelékkel szórjuk meg a kártevőktől hemzsegő területet.

Cukor +ecet +víz darázs és hangyafogó

 





 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése