2018. január 19., péntek

Szerver típusok 13 és 14 osztály

A szervereknek számos típusát különböztetjük meg. Ezeket kíséreljük meg összeszedni az alábbiakban: Szerverek
A szerver funkciója a hálózaton lévő számítógépek kiszolgálása. Ez magába foglalhatja adatok központilag történő tárolását egyéni vagy közös felhasználás céljából, továbbá különféle szolgáltatások nyújtását a hálózati felhasználók számára.
A szervereket két szempont szerint csoportosíthatjuk:
Funkciójuk alapján:
• fájl szerver
• nyomtató szerver
• alkalmazás szerver
• adatbázis szerver
Egy szerver gyakran több funkciót is elláthat.
Felhasználhatóságuk alapján:
• dedikált szerver
• nem dedikált szerver

Hálózati szerver programok

A fejlesztők hálózati kiszolgáló gépünkhöz szerver programok széles skáláját kínálják számunkra. Egy ilyen program beszerzésénél pontosan fel kell mérnünk, hogy hálózatunkon mekkora forgalom várható és milyen jellegű feladatok ellátása szükséges.
Egyes szoftverek kizárólag hálózati kiszolgáló funkció ellátására képesek, így csak dedikált szervereként alkalmazhatók. Ilyen például a Novell cég NetWare programja.

A fájl szerver feladata a felhasználók adatainak tárolása közös vagy egyéni használatra. Az ilyen funkciót betöltő szerver gép legfontosabb tulajdonsága, hogy nagy háttértár kapacitással rendelkezik, ugyanakkor működéséhez nem feltétlenül szükséges nagy teljesítményű processzor.

Szerver platform: 

A szerver platform egy olyan fundamentális hardware, vagy software, ami a szerver vezérlő motorjaként funkcionál. Gyakran használják az operációs rendszer szinonimájaként.


Adatbázis szerver

Az adatbázis szerverek a hálózati felhasználók számára hozzáférést biztosítanak nagyméretű, közös használatú adatbázisokhoz. Általában az adatbázis lekérdezések végrehajtása is a szerveren történik, így a hálózaton csak a „hasznos” adatok átvitele történik meg, így csökken a hálózati forgalom és a hálózat túlterhelődésének veszélye.

Alkalmazás szerver: 

Az alkalmazás szerver egyfajta összekötő software, amely az adatbázisokat és a végfelhasználót kapcsolja össze. például a játékszerverek. Az alkalmazás szerver a fájl szerveri funkciók mellett a programok futtatásáért és az adatok feldolgozásáért is felelős. A hálózati munkaállomások tehát ebben az esetben csak adatbeviteli és megjelenítési funkciókat látnak el. Ilyen szerverekben a jelentős háttértár kapacitás mellett nagy teljesítményű — nem egyszer több — processzorra és sok memóriára van szükség.

Audio/Video szerver: 

Honlapok multimédia szolgáltatásait támogatja úgy, hogy lehetővé teszi a felhasználónak a multimédiás tartalmak streamelését.

DFS szerver

Elosztott fájlrendszer (DFS) a Windows Server 2016-on - rövid áttekintés Elosztott fájlrendszer Az Elosztott fájlrendszer lehetővé teszi, hogy a különböző kiszolgálókon telepített megosztott mappákat egy vagy több logikailag strukturált névtérre állítsa be. Minden egyes névtér a felhasználók számára egy megosztott mappaként fog megjelenni egy sor alkönyvtárral. Most látni fogjuk, hogyan lehet hozzáadni az elosztott fájlrendszer (DFS) szerepköröket és az DFS beállításait. Első bejelentkezés a Windows Server 2016 DC gépre és a megnyitott kiszolgálókezelőre. Nyissa meg a Szerepkörök és funkciók hozzáadása varázslót, és lépjen át a Szerver szerepkörre, amint az az alábbi képen látható. Bővítse a fájl- és tárolási szolgáltatásokat. A Fájl és tárolási szolgáltatások területen a Fájl és az iSCSI szolgáltatások bontsa ki, és válassza a Fájlkiszolgáló, a DFS-névterek, az elosztott  fájlrend-szer-replikáció és a Fájlszerver-erőforrás-kezelő elemet.


DNS szerver

A Domain Name System (DNS), azaz a tartománynévrendszer egy hierarchikus, nagymértékben elosztott elnevezési rendszer számítógépek, szolgáltatások, illetve az internetre vagy egy magánhálózatra kötött bármilyen erőforrás számára. A részt vevő entitások számára kiosztott tartománynevekhez (doménekhez) különböző információkat társít. Legfontosabb funkciójaként az emberek számára értelmes tartományneveket a hálózati eszközök számára érthető numerikus azonosítókká „fordítja le”, „oldja fel”, melyek segítségével ezeket az eszközöket meg lehet találni, meg lehet címezni a hálózaton.


Dedikált szerver

A dedikált szerver kizárólagos feladata a hálózatra csatlakoztatott munkaállomások kiszolgálása. Ezen a szerveren csak a funkcióinak ellátásához szükséges programok működnek, tehát hagyományos felhasználói munkára nem alkalmas. A nagy adatforgalmat bonyolító hálózatok esetén leginkább dedikált szervereket alkalmaznak. A nem dedikált szerver a hálózatról érkező kérések kiszolgálása mellett egy munkaállomás feladatainak ellátására is képes. A fejlesztők hálózati kiszolgáló gépünkhöz szerver programok széles skáláját kínálják számunkra. Egy ilyen program beszerzésénél pontosan fel kell mérnünk, hogy hálózatunkon mekkora forgalom várható és milyen jellegű feladatok ellátása szükséges.

Nem dedikált szerver

A nem dedikált szerver a hálózatról érkező kérések kiszolgálása mellett egy munkaállomás feladatainak ellátására is képes.
Ezt a képességét természetesen csak szerveri feladatainak rovására vagyunk képesek kihasználni, mivel ezzel további erőforrásokat vonunk el a rendszertől. Ilyen szervereket kis adatforgalmú hálózatok esetében alkalmaznak, elsősorban gazdaságossági okokból, hiszen így eggyel kevesebb számítógép vásárlása szükséges.

Exchange szerver

A Microsoft Exchange Server (röviden gyakran csak: Exchange) a Microsoft levelezést és csoportmunkát támogató, Active Directory-integrált szerverszoftvere. A Microsoft Servers termékvonal része, sok, a Microsoft infrastruktúrájára alapozó vállalat használja. Főbb funkciói közé tartozik az e-mail, naptárak, feladatok, névjegyek kezelése, a mobil- és webalapú hozzáférés támogatása, és az összes adat központosított tárolása. 

Chat szerver: 

Valós idejű párbeszéd funkció lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy adatokat cserélhessenek egymással.

Fax szerver: 

Kitűnő választás olyan cégeknek, akik csökkenteni kívánják a telefonos költségeiket, viszont megköveteli a valódi dokumentumok faxolását.

Fájl szerver

A fájl szerver feladata a felhasználók adatainak tárolása közös vagy egyéni használatra. Az ilyen funkciót betöltő szerver gép legfontosabb tulajdonsága, hogy nagy háttértár kapacitással rendelkezik, ugyanakkor működéséhez nem feltétlenül szükséges nagy teljesítményű processzor.

FTP szerver

FTP szerver: Lehetővé teszi a biztonságos fájlküldést számítógépek között, vagyis másolást.

Groupware szerver: 

Egy software, ami lehetőséget ad a felhasználóknak, hogy együtt dolgozhassanak az interneten keresztül, vagy pedig céges intranetet is jelölhet.

IRC szerver: 

Ideális opció azoknak, akik valós időben kívánnak kommunikálni más felhasználókkal. Az Internet Relay Chat különböző hálózati szerverekből áll, amik lehetővé teszik, hogy a felhasználók egymáshoz tudjanak kapcsolódni az IRC hálózaton keresztül.

Lista szerver: 

Segítségével könnyebbé válik a levelezési listák kezelése. A szerver lehet egy nyitott tér, ahol különféle párbeszédeket lehet lefolytatni, vagy lehet egy egyirányú lista, amin bejelentéseket, hírleveleket és hirdetéseket lehet küldeni.

Mail szerver

Mail server: Céges hálózatok e-mailjeit tárolja és továbbítja LAN-on, WAN-on és az interneten keresztül.

Nyomtató szerver

A nyomtató szerver a felhasználók nyomtatási kérelmeinek tárolásával, sorba állításával és feldolgozásával foglalkozik. A fájl szerverek gyakran nyomtató szerveri szolgáltatásokat is nyújtanak.

Proxy szerver

Proxy szerver: Összekötőként funkcionál a kliens program és a külső szerver között azért, hogy megszűrhesse a beérkező kérelmeket, növelje a teljesítményt és megossza a kapcsolatokat.

Telnet szerver: 

Lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy bejelentkezzenek egy hostra, aminek a segítségével távoli számítógépekről is képesek lesznek különböző feladatok végrehajtására.

Virtuális szerverek: 

A virtuális szerver ugyanúgy képes megfelelni az felhasználók kívánalmainak, mint egy fizikai szerver. A virtuális szerverek esetében is lehetséges a különálló szerverhez való hozzáférés és rendelkeznek hagyományos számítógépekre jellemző privát szférával is. A virtuális szerver alapvetően azt jelenti, hogy a megosztott és dedikált szerverek közti távolság lecsökken, ezért nagyobb szabadságot élveznek a felhasználók, és mindez alacsonyabb költségeket is eredményez.

Web szerver

Web szerver: Statikus tartalmat kínál a webböngészőknek, mégpedig úgy, hogy betölt egy fájlt egy lemezről, és azt a hálózaton keresztül átküldi a felhasználó webböngészőjébe. Ez az adatcsere a böngésző és a szerver között történik, az egymás közötti kommunikációra pedig a HTTP-t használják.


Wins szerver

A Windows Internet Name Service (WINS) egy Microsoft féle megvalósítása a NetBIOS Name Service-nek (NBNS), ami egy név szervere és szolgáltatása a NetBIOS számítógép neveknek. Tulajdonképpen a WINS a NetBIOS neveknek olyan, mint a DNS a domain neveknek. Egy központi leképezése az állomás neveknek a hálózati címekhez. Ugyanúgy mint a DNS, ez is két részre szakad, a szerver szolgáltatásra (amely kezeli a kódolt Jet adatbázist), és a TCP/IP kliens komponensre, amely kezeli a kliens regisztrációkat, a nevek megújítását, és gondoskodik a lekérdezésekről.A hálózati cím leképezések dinamikusan frissülnek, így amikor egy kliensnek kommunikálnia kell egy másik számítógéppel a hálózatban, akkor az a legfrissebb IP címet kapja meg, ami talán nincs elküldve a DHCP szerver felé. Eltekintve ettől a WINS funkcionalitása biztosít egy módot arra, hogy a kliensek nevei egyedülállóak legyenek a hálózaton belül.A hálózatoknak általában több mint egy WINS szerverük van, és mindegyik WINS szervernek push/pull többszörözésben kell lennie, ahol több mint kettő WINS szervernek kell lennie. Az összes WINS klienst konfigurálni kellene, hogy használjanak egy elsődleges WINS szervert és egy másik, másodlagos WINS szervert. A másodlagos lenne a hub szerver. Annak a beállítása, hogy melyik szervert használja, vagy a DHCP beállításokban van, vagy egy kliensenkénti megváltoztathatatlanul kódolt érték.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése