2024. július 25., csütörtök

Minden nyavalyára volt orvosság

Buris néni mesélte, hogy a falusi asszonyok évszázadokon át adták egymásnak a titkot, mit mire mikor hogyan? Valamikor, a húszas évek előtti időszakban és korábban, orvosi ellátás és gyógyszeres kezelés hiányában, a szegény emberek úgy védekeztek a betegségek ellen, hogy nem is tudtak róla. Elmondható: a táplálkozáson keresztül a gondviselés volt az orvosuk. A mindennapi megélhetéssel küszköve rá kényszerültek, hogy azt egyék, amit a kiskertjükben meg tudtak termelni. Így volt ez a szegény városi lakókkal is, csak ők a piacon szerezték be az élelmüket. Fő eledelnek számított, különösen télen; a bab, burgonya, kelkáposzta, savanyított káposzta. A magyar háztartásokban a háziasszonyok nem spórolták ki az ételből az őrölt piros paprikát. Sőt a férfiak, még evés közben is megpaprikázták a levesüket, sokan a bort is, s ezzel hozzájutottak a létfontosságú C-vitaminhoz. Az őrölt piros paprika tartalmazza a legtöbb C-vitamint. Kitűnő étel-kiegészítőnek, immunerősítőnek számított a tök, a sütőtök és főleg a tökmag (A férfiak egészségének védő katonája). A menüben gyakran szerepelt, a kukorica, diós tészta, mákos tészta. és még lehetne sorolni. Reggelire; magyar mangalica-disznó szalonnát fogyasztottak, melyről ma már köztudott, hogy a koleszterin szintet nem emeli, de biztosítja a napi kalória szükségletet. Sőt, a napi, nélkülözhetetlen enzimet is biztosították a szervezetüknek. Mi magunk tudjuk, legalábbis módunkban áll megtanulni, hogyan védekezzünk a betegségek ellen, mégis kevesen élnek vele. Ebben segít az alábbi tájékoztatás, főleg azoknak, akik allergiásak a gyógyszerek mellékhatásaira.

A MÁK GYÓGYÍTÓ HATÁSA - A CSONTRITKULÁS ELLENSÉGE:
A mák azért szerepel az első helyen, hogy ne kerülje el a közép vagy idősebb korúak figyelmét, hiszen, ki ne szeretné a fiatalos erőnlétét könnyen fenntartani, és az életét meghosszabbítani. A mák származási helye Közép-ázsia, de étkezésre inkább Európában fogyasztják. Szerencsére a mák fontos helyet foglal el a magyar étkezési kultúránkban, jóllehet kevesen ismerik annak áldásos gyógyhatását. Mit kell tudnunk a mákról? Gazdagon tartalmaz (csontépítő), magnéziumot, (OMEGA4) növényi zsírsavat, aminosavat, enzimet: foszfort, kalciumot, káliumot és vasat. Hatását abban fejti ki, hogy lassítja az öregedési folyamatokat; megállítja csontszövetek leépülését, és elkezdi újra építeni. Továbbá elősegíti a magas vérnyomás csökkenését. A telítetlen zsírsav összetétele miatt, megelőzhető a trombózis és embólia kialakulása. Normalizálja a vér koleszterin szintet, miközben fokozza a szervezet védekező mechanizmusát. És nem utolsó sorban, szinte teljesen megszünteti (frontváltozásnál) a lábban keletkező görcsöt. Továbbá, növeli a szellemi teljesítőképességet, jótékonyan hat a sebek gyógyulására. És még egy érv szól mellette: ötödébe  kerül, mint az agyon reklámozott étel-kiegészítők, jóllehet a hatásfoka túlhaladja. Azt is tudnunk kell, nem azonnal, hosszabb távon (2-3 hónap) fejti ki gyógyító hatását. Sajnos a betegség gyors futó, a gyógyulás távfutó. 

 Használati és tárolási javaslat: A ledarált mákot kevés vízzel összekeverjük, Mézzel vagy édeskével ízesítjük, dunsztosüvegbe tesszük, majd a hűtőbe tároljuk. Az első hónapokban naponta, minimum 1 evőkanállal fogyasztunk belőle. Később (a szervezet állapotától függően) kétnaponként.

Így is lehet fogyasztani: Naponta (délelőtt vagy délután) 1- 0,5 deci tejbe (lehet vízben is) egy púpozott evőkanál, méz és édeske nélkül, darált mákot keverek, és megiszom. Egy idő után, amikor már nehezebben ment le, akkor emeltem a tejadagot, illetve vizet tettem hozzá, hogy gyorsabban le tudjam hajtani. 50 éves kor után nem tanácsos szüneteltetni, sem abbahagyni. Tekintsük olyan gyógyszernek, amelyet egy életen át szedni muszáj.

 BURGONYA:
 Gyógyító hatása miatt a burgonya megérdemli a második helyet, már azért is, mert táplálékunk sorrendjében is a második helyen áll. Ráadásul nem hizlal, legalább is, ha nem zsírban sütjük. Fontos tudni,a zsírban sült krumplit nehezen tudja megemészteni a szervezet, ezért káros a szervezetre. Ezzel szemben (testépítéshez elengedhetetlen) az összes növényi fehérjét tartalmazza. Sőt káliumot, kalciumot, foszfort és vasat. A burgonyát, még a cukorbetegek is bátran fogyaszthatják, mert a benne lévő szénhidrát lassan szívódik fel, így nem dobja meg a cukrot. A gyakori burgonyafogyasztás (nem a zsírban sült) egyensúlyban tartja a szerveket, például csökken a gyomor és a bélpanasz. Leghatásosabb, ha sós lében (népi nyelven sóban főtt krumpli), vagy héjában főzve fogyasztjuk. Valamikor a szegény emberek a burgonya levéből készítették az előételt, a levest. Használjuk ki a burgonyában rejlő, egészségünkre hasznos lehetőségeket, hogy kevesebb gyógyszert kelljen fogyasztanunk.


CÉKLA:
A cékla rák megelőző hatású, beírta magát a csodaszerek osztályába. Ferenczi Sándor 1970-ben Heidelbergben megjelent könyvében ad számot 18 év tapasztalatáról, a nyers céklalé daganatellenes hatásáról. Munkatársa Paul Seeger megállapította, hogy a cékla hatékonyan lép fel a rákos daganatok ellen. Az eddigi tumor gátló gyógyszerekkel szemben nem sejtosztódást, gátló méreg, hanem élettani hatóanyag: a ráksejtek csökkent oxidációját növeli oly módon, hogy a tönkrement légzőfermentet pótolja, és így a rák tulajdonképpeni okát szünteti meg. A cékla hatóanyaga a sejtlégzés aktivátora. "Ebben kiváló eszközt találunk - írja Seeger - a daganatsejt sejtlélegzésének befolyásolására és normalizálására."
A hagymán kívül a céklának van a legnagyobb a szilícium (nyomelem) tartalma. A szilícium révén a szervezet védekezőképessége nagymértékben fokozható. Nyers cékla hatására a szervezet védekezésében vezető szerepet játszó sejtek, a nyiroksejtek (limfociták), plazmasejtek és faló-sejtek felszaporodnak, és az elhalt, kóros sejtek száma is növekszik. (A kóros sejtek elhalnak és kiválasztódnak.) A cékla számos más ásványi anyagot és nyomelemet is tartalmaz: káliumot, foszfort, ként, jódot, vasat, rezet, mangánt, céziumot. B1-, B2-C- és P-vitamin is található benne. A vérképzést segíti és vérzéscsillapító. Ezeken kívül a cékla javítja az idegműködést és az emésztést is. Ha a felsoroltaknak, csak a fele részét hasznosítja a szervezet, már érdemes megszívlelni a tanácsot.

BAB GYÓGYÍTÓ HATÁSA:    
A bab fontosságáról se feledkezzünk meg! Szerencsés, aki szereti a babot, mert a gyógyító hatása elengedhetetlen: Serkenti a sejtek fehérje anyagcseréjét, regenerálódnak a sejtek, sőt szabályozza az anyagcserét. Elősegíti a víz kiürülését, segíti a máj, vese működését (ezért van nagy szerepe a betegségek megelőzésében). És ez még nem minden; segíti a zavartalan vérkeringést, ez által segíti a szív működését is. A Kidney bab, például nem csak külsőre hasonlít a vesére, de segíti a vese működését. Helyezzük előnybe a fehér babot.

LENCSE:
A nem gyakran fogyasztott, indokolatlanul mellőzött étel a lencse, pedig kevés ilyen  könnyen emészthető, mégis tápláló zöldségünk van, mint a lencse. 25-28% igen magas a fehérjetartalma, és tartalmazza valamennyi, a szervezetünk számára fontos, a nélkülözhetetlen esszenciális aminosavat, amelyet szervezetünk nem tud önállóan előállítani.  Mindemellett nem allergén, viszont jól emészthető, legkevésbé, vagy egyáltalán nem puffasztó, mint a bab. Tartalmaz még vitaminokat, ásványokat, és az anyagcseréhez fontos nyomelemeket. A cukorbetegeknél sem okoz gondot, mert a benne lévő szénhidrát lassan szívódik fel. A gyomrot és beleket megterhelő ebéd után, ha a következő napi ebéd a lencse, megkönnyebbül a bélrendszer.

A VÖRÖSHAGYMA, A FOKHAGYMA TISZTÍTÓ HATÁSA:

A mai korunk szennyezett levegője káros hatással van a tüdőre, a legfontosabb légző szervünkre. A mindennapi hagyma fogyasztásával, nagy részben, ki lehet védeni, a szennyező anyagok kártevését. Sőt, annak ellenére, hogy könnyeket csal a szemünkbe, tisztítja a szemet! A vörös és a fokhagyma olyan, mint az emberi sejt. A tudomány mai állása szerint segítik eltávolítani a veszélyes mérgező és salak anyagokat a sejtekből, egyben ellenállóvá teszi, és erősíti az immunrendszert.  

SÁRGARÉPA: 
Ma már tudjuk, a sárgarépa fogyasztása gyógyító hatással van a szem és bőrproblémákra, feljavítja a szem vérkeringését és működését. Továbbá csökkenti a koleszterin szintet,savtalanítja a vért, ezzel elősegíti a máj működését

BÚZACSÍRA:
A búzacsíra jelentős élettani funkciót tölthet be; gyógyító ereje, a magas vitamin és ásványi anyagoknak köszönhetően. A daganatos, a szív, az érrendszeri betegségek megelőzésében játszik nagy szerepet. Az sem elhanyagolható szempont, hogy károsítja a koleszterin molekulákat, az érfalat rugalmassá teszi. Ezen felül, megkönnyíti az emésztést. A csont védelemben van még nagy szerepe.

PARADICSOM:
A paradicsomnak négy kamrája van és piros. A szívnek négy kamrája van és piros. A kutatások azt mutatják, hogy a paradicsomok tele vannak lycopine-okkal, melyek igazi tápláléka a vérnek és a szívnek. (lycopine: antioxidáns, hatása erősebb a C-vitaminnál, lassítja a sejtek öregedését.

SZŐLŐ:
A szőlők fürtökben lógnak, formájuk, mint egy szív. A szőlőszem olyan, mint egy vérsejt, a mai kutatások szerint a szőlő élénkíti a szívet és a vért. Az is köztudott, a vértisztító és az idegerősítő hatása is kiemelkedően jó. TUDTAD? A szőlő magvának többszöröse a gyógyító hatása, mint a szőlőnek.

DIÓ:
A dió olyan, mint az agy, jobb és bal félteke, a kisagy és a nagyagy. A gyűrődések és a behajtások olyanok, mint az agykéreg Tudjuk, hogy a dió jelentősen segíti az agyműködést, az mellett féregölő vértisztító, az emésztő szervek munkáját serkenti.

 ZELLER, KELKÁPOSZTA, KÍNAI KEL:
A zeller, a kínai kel és a kelkáposzta kalciumot tartalmaznak, és erősítik a csontokat. Ha nincs elég kalcium az étrendedben, a szervezet kivonja a csontokból és emiatt csontok meggyengülnek Az említett növényeknek fogyasztása megerősítik a csontozatot. De nem csak ásványi anyagokat nyerhetünk belőle, hanem fontos vitaminokat is. Tudni kell, hogy a vitaminok, az ásványok katalizátora. VAGYIS: a vitaminok feladata, hogy a szervezetbe bevitt ásványok beépüljenek a szervezetbe.

 SPENÓT:
A spenót (sajnos a gyermekek körében nagyon népszerűtlen), az mellett, hogy K-vitaminban gazdag étkezési zöldségféleség, elősegíti a bélmozgást, és a gyomor működését, és vastagbélre tisztító hatása van. A fekvő betegek számára különösen javasolt a fogyasztása. 

Nézzük mire emlékezett nagymama;  

A bélflóra visszaállítása: Káposzta 
Agyműködés: Tyúkhúr
Agyvérzés: Páfrány fenyő
Alacsony és magas vérnyomásra: Spenót (csak nyersen)
Alacsony vércukor: Alma, Csicsóka,
Alacsony vérnyomás: Vízitorma, Gránátalma, Meggy
Alhasi fájdalom: Birsalma
Alkohol okozta májbetegség: Káposzta 
Alkoholizmus: Cékla répa
Allergia, bőrpanasz: Sütőtök, Lucerna, Petrezselyem, Zeller 
Álmatlanság ellen: Passiflóra vagy kék golgotavirág, citromfű
Anyagcserezavar: menta
Egészségjavító: Ribizli
Tisztító: paradicsom
Vízhajtó: Csalán
Alvászavarok: Saláta
Anémia Lucerna
Antibiotikum hatása: Karalábé
Antioxidáns: Mandula, Meggy Paprika Passiflóra vagy kék golgotavirág
Aranyér: Gránátalma Vízitorma
Aranyeres vérzésre: Fehér répa
Arcpakolás: sárgabarack
Arterioszklerózis: Fokhagyma, Napraforgó mag, Narancs, 
Őszibarack
Arthritisz: árnyika, ördögkarom, gesztenye
Asztma, allergia, tüsszögés: Vízitorma 
Asztma: Gesztenye
Öregségi betegség, Ribizli
Baktérium és vírusölő: Fokhagyma, lándzsás útifű 
Bármely nyitott seb és üszkösödés: Lucerna 
Bélférgek: Gránátalma
Bélgyulladás: Birsalma Csipkebogyó, Körte, Sárgadinnye
Bélhurut, belső vérzések: Vadgesztenye 
Belső elválasztású mirigyek: Vízitorma 
Belső vérzések: Szilva
Bőr, haj és köröm: Mustár, Paszternák 
Bőrápoló szer: Avokádó, Cseresznye 
Bőrbetegségek, bőrkiütések:  Áfonya 
Bőrgyulladás: Citrancs körömvirág, kamilla
Bőrkiütés, bőrbetegségek: Sárgadinnye, Páfrány fenyő, Sárgarépa, 
Uborka, Káposzta,
Bőrproblémákra, Bőrzúzódás: Földieper 
Bronchitis: Káposzta
Bronchitis, tüdő görcsös összehúzódása: Lenmag
Candida kiirtására: Ribizli
Cisztiszek, kóros daganatok: Citrom
Cukorbaj: Csicsóka, Kelbimbó, Spenót, Zöldbab, Páfrány fenyő, 
Diófa, Diófa, Görögdinnye mag, Főzőtök, Mogyoró, Lenmag
Csillapítja az idegrendszert: Káposzta
Csont és fogak: Lucerna, Kelkáposzta, Mandarin, Mandula, 
Paszternák, Szeder
Csonttörés és csontritkulás: Főzőtök
Csontzavarok: galagonya
Csökkenő látásra: Passiflóra vagy kék golgotavirág
Csökkenti a koleszterint: Avokádó, Citrancs Kivi Narancs
Csökkenti a rák kockázatot: Paradicsom
Csökkenti a szabad radikálisokat Páfrány fenyő
Csökkenti a vérnyomást: Bor
Csökkenti a vérrög-képződést:  fokhagyma
Csökkenti az izomveszteséget: Kivi 
Dagadt végtagok: Spenót
Degeneratív betegségekre, Páfrány fenyő
Depresszióra, Páfrány fenyő 
Égési sebekre: Eper
Égésre: Vöröshagyma
Egyéb betegségekre: Csalán 
Egyéb bőr-probléma: Spárga 
Ekcéma: Lenmag
Eldugult légutak: Retek 
Elhízás ellen: Földieper 
Elősegíti a vérkötődést: Popó
Elősegíti a zsiradék lebontását, soványít: Citrancs
Elősegíti az emésztést: Füge 
Elősegíti az emésztést: Paradicsom
Emésztés, emésztési zavarok: Ananász, Főzőtök, Birsalma, Saláta, 
Mandula, Görögdinnye, Fokhagyma, Körte, Szilva,
Emésztést elősegítő, emésztést serkentő: Meggy, Retek, Simahéjú 
őszibarack, Spenót, Torma, Zöld borsó, Póréhagyma
Emésztő rendszerre, epe és máj, tisztítja a beleket: Vízitorma 
Emlékezet kiesés: Páfrány fenyő
Epe és májzavar: Csipkerózsa
Epekő elhajtása: Krumpli
Epekő és epegyulladás: Retek
Epilepsziára: Csirázott lucernamag
Erős menstruáció esetén: Sárgadinnye, Birsalma, Ananász
Erősítő hatású: Cékla répa
Erőteljes ellentest serkentő:Ananász 
Érrendszeri betegségek: Sárgabarack 
Érrendszeri betegségek: Vízitorma 
Étvágycsökkentő: Zeller
Étvágygerjesztő: Kelbimbó, Lucerna
Étvágytalanság, gyenge felszívódás: Csirázott búza, árpa, vagy rozs
Fájdalmas vizelés esetén: Fehér répa
Fájdalmas vizelés, kőképzés megelőzése: Vízitorma
Fájdalom enyhítő: Ananász
Fájdalomcsillapító: Csalán Paprika 
Fázásos megbetegedés: Mandarin 
Fejfájás és szorongás: Saláta
Felgyorsítja az anyagcserét: Paprika 
Feloldja a mérgeket: Káposzta
Felújítja a májat: Paradicsom
Féregűző hatása: Diófa
Féregűző: Fokhagyma
Fizikai gyengeség: Diófa
Fogak és fogíny: Petrezselyem
Fogápoló, szépítő: Földieper
Folyadék szorulásra: Őszibarack 
Fülfájás, Páfrány fenyő
Gátolja a gyulladás kifejlődését, Mazsola 
Gátolja az allergia kifejlődését, Mazsola 
Gluten érzékenység: Zöld borsó
Gyenge idegzet és szabálytalan pulzus: Simahéjú őszibarack 
Gyenge idegzetre: Napraforgó mag
Gyenge tüdőnél, köhögésnél, meghűlésnél: Mandula
Gyengülő hallásra: Páfrány fenyő 
Gyengülő látás: Sárgabarack
Gyengülő látásra: Páfrány fenyő 
Gyógyítja a bőrt: Paradicsom
Gyógyítja a nyálkahártyákat: Mandarin 
Gyógypálinka: Eper
Hőség ellen: Zeller
Önpusztító betegségekre: Paradicsom 
Gyomor operáció után: Ananász: 
Gyomorégés: Citrom, Édeskömény Füge 
Gyomorfájásra baktériumölő: Citrom 
Gyomorfekély és bélgyulladás: Krumpli 
Gyomorfekély és bélgyulladás: faszén por
Gyomorfekély: Banán, Lenmag, Sárgadinnye 
Gyomorhurut: Körte
Gyomorrontás, krónikus hasmenés, tífusz: Kék szeder
 Gyomorvérzés: Páfrány fenyő 
 Gyulladás ellen: ananász
 Gyulladások: Sütőtök, kamilla, körömvirág
 Gyulladásos betegségek: Zöld borsó, Kelkáposzta, lenmag 
 Gyulladásra, gennyes-, felfekvéses-, diabetikus- és egyéb sebre.  Krumpli, Paradicsom
 Krumpli, Paradicsom
 Gyűrűs férgek elhajtására: Eper, Vöröshagyma
 Ha méreg van a vérben: Zöldbab 
 Haj, bőr, köröm: Sárgabarack
 Hajnövesztő: Lucerna
 Hajszínező, hajöblítő: Diófa
 Hashajtó: Alma
 Hasmenés ellen: (Nyersen) Gesztenye
 Hasmenés esetén: Petrezselyem, Birsalma, Gránátalma , 
 Mandarin, Popó
 Hasüregi fájdalomra: Páfrány fenyő 
 Látás- és optikai idegekre: Petrezselyem 
 Mirigyek munkájára: Mustár
 Rákelleni küzdelemben: Fehér répa 
 Herpesz, vírusos: Szőlő,
 Heveny emésztési zavarok: Csirázott lucernamag
 Hiperaktivitás csökkentése: Spenót, Főzőtök
 Hisztérikus rohamok: Édeskömény 
 Hólyaghurut: Passiflóra vagy kék golgotavirág
 Hormon elégtelenség: Citrancs, Citrom, Cseresznye, Meggy, Kék 
 szeder, Mandarin, Narancs, Szőlő,
 Hörghurut: Csipkerózsa, Gesztenye 
 Höraők és tüdő-tisztító: Zeller
 Hőség ellen: Főzőtök
 Húgy utak tisztítója: Kék szeder 
 Húgyhólyag és vesegyulladás: Krumpli
 Húgyhólyag-gyulladásra: Csipkerózsa
 Ideg és izomerősítő: Mustár 
 Idegesség, álmatlanság: Diófa
 Idegnyugtató, hiperaktivitás ellen: Füge, Saláta, Spenót 
 Idegzavar Páfrány fenyő
 Ideggyengeség: Zöldbab
 Immunrendszer: Csipkerózsa, Narancs, Paradicsom, Vízitorma 
 Ingerlékenység: Popó
 Izom és csontozat fejlődése: Saláta 
 Izomgörcs, izomfájás: Citrom 
 Izomgyengeség: Páfrány fenyő 
 Izomláz, izomfájás: Lenmag 
 Izommunka: Csicsóka
 Izomsorvadás Páfrány fenyő
 Ízületi gyulladás és egyéb önpusztító betegségek. Gyermekláncfű 
 Ízületi gyulladás és köszvény: Görögdinnye
 Ízületi gyulladás: Alma
 Ízületi gyulladás: Lenmag 
 Ízületi gyulladás: Sárgarépa
 Jó a csontoknak és az izmoknak: Kékparadicsom
 Kábítószer fogyasztóknak: Cékla répa
 Kalcium a gyerekeknek, csonttörésre, csontritkulásra: Fehér répa  Kapilláris erecskék: Narancs
 Kapilláris erecskék: Narancs
 Kapilláris erek: Citrancs
 Kapilláris vérerek:  Áfonya 
 Kellemetlen lehelet: Gránátalma 
 Kinyitja a légutakat: Karalábé 
 Kitisztítja a sebeket: Paradicsom 
 Kitűnő nyári ital: nyírfa víz
 Kitűnő soványító szer: Mogyoró 
 Koleszterin csökkentő: : Citrom 
 Koleszterin csökkentő: Szilva 
 Koleszterin csökkentő: Szőlő,
 Koleszterin-csökkentő: Fokhagyma, Káposzta 
 Koleszterin-csökkentő: Mandarin 
 Koleszterincsökkentő: Paprika, Fokhagyma
 Koronaér megbetegedés: Lucerna 
 Köhögés, szamárköhögés: Datolya 
 Köhögés, tüdő bántalom: Saláta 
 Köhögésre: Körte
 Könnyíti a gyerekszülést: Málna
 Köszvény: Cseresznye, Eper, Kék szeder, Krumpli, Lucerna, Meggy,  Tökmag, Zöldbab,   Zöldbab
 Kövek és homok ellen: Lenmag
 Krónikus fáradság: Főzőtök, Fehér répa, Csicsóka, Spenót, Szőlő,  Krónikus székrekedés: Spenót
 Krónikus székrekedés: Spenót
 Látás javítása: Mustár, Sárgarépa 
 Látószervi megbetegedések: Áfonya
 Láz esetén: 2 Ananász, Görögdinnye, Áfonya
 Lázcsillapító: Krumpli, Bodza bogyó 
 Légzőszervi panaszok: Meggy 
 Leterhelt máj: Szilva
Magas koleszterin: Napraforgó mag, Diófa, Alma 
Magas lázzal járó betegségek esetén: Egres
Magas vérnyomás: Páfrány fenyő, Citrancs, Csipkerózsa bogyó, Narancs, Mogyoró
Máj- és emésztőszervi leterhelés esetében: Csipkerózsa bogyó
Máj és hasnyálmirigy: Mandula
Máj működés serkentése: Sütőtök 
Máj tisztítás Sárgarépa
Májbetegség: Egres, Ribizli
Májtisztító: Alma, Cékla répa, Gyermekláncfű, Popó, Sárgabarack, Mazsola, Bor
Megbomlott hormonháztartás: Csírázott bab 
Megfázás esetén: Ribizli
Megfázásra: Mustár
Meghűlés, lázcsillapító: Citrancs
Meghűléses betegségek, nyálkahártya lerakodás: Torma, Meggy, 
Vöröshagyma, Gyermekláncfű, Csipkerózsa, Füge
Menstruációs zavarok esetén: Cékla répa 
Méregeltávolítás: Torma
Méregteleníti a szervezetet: Paradicsom
Méregtelenítő: Csirázott búza, Árpa, vagy Rozs, Krumpli
Migrén: Páfrány fenyő
Mirigyek működési elégtelensége: Csírázott bab, 
Mozgásszervi idegrendszer: Ribizli
Nagyobb bélféreg kiűzése: Vöröshagyma
Nehezen gyógyuló sebek gyógyítására: Karalábé, Petrezselyem 
Növekedést elősegítő: Kelbimbó
Növeli a HDL koleszterint: Bor
Nyálka eltávolítás: Citrancs
Nyálkahártya: Sárgadinnye
Nyálkalerakódás, izzadás Napraforgó mag 
Nyelőcső sérv: Banán
Nyelőcső sérv: Édeskömény
Nyugtalan bél- és hasmenésre: Csipkerózsa 
Orsógiliszta és galandféreg ellen: Tökmag 
Ödéma, folyadék megrekedés: Édeskömény 
Ödéma: Eper
Ödéma: Meggy
Önpusztító betegségből eredő gyulladások: Sárgadinnye, Csirázott 
búza, árpa, vagy rozs
Öreg kor késleltetése: Páfrány fenyő
Öregségi reszketés: Sima héjú őszibarack
Összehúzó, erősítő, gyomor és bélgörcs-oldó. Vadgesztenye 
Parkinson kór Páfrány fenyő
Pattanások ellen: Cseresznye
Pattanások, ekcéma: Diófa
Pattanásos bőr: Spárga
Petefészek és húgyhólyag gyulladás: Sütőtök 
Pikkelysömör, ekcéma: Zeller
Pikkelysömör, sömör, ótvar: Diófa
Prosztata- húgyhólyag- gyulladás, vízhajtó: Csirázott lucernamag, 
Tökmag, Lenmag, Napraforgó mag, Sütőtök, Füge
Rák esetén Páfrány fenyő, Lenmag, Sárgabarack, Sárgarépa, 
Vízitorma, Csirázott búza, árpa, vagy rozs, Cékla répa, 
Kelkáposzta, Káposzta, Szeder,
Rák, immunerősítő: Sima héjú őszibarack 
Rákmegelőző, rákgyógyító: Kékparadicsom, Paprika 
Reuma és atherosclerosis: Citrancs
Reuma fájdalmakra: Póréhagyma
Reuma: Citrom
Reuma: Birsalma
Reuma: Cseresznye
Reuma: Körte
Reumás bántalmak ellen: Bodza bogyó, 
Reumatikus fájdalmak, köszvény: Spárga, Meggy 
Ritkítja a vért: Saláta, Mandarin
Rovar csípés: Uborka, Krumpli, Lenmag 
Sav-lúg egyensúly: őszibarack 
Segít a betegségből felépülni: Görögdinnye 
Serkenti a vérképzést: Mustár, Fehér répa 
Serkenti a vérkötődést: Páfrány fenyő
Serkenti az agyműködést: Lenmag
Serkenti az alkohol felszívódását: Páfrány fenyő 
Serkenti az emésztést: Alma, Mustár
Serkenti az immunrendszer működését: Kelkáposzta, Szeder 
Sérült, vörös bőr: Uborka
Sugárzás és vegyi szennyezés tisztítására: Őszibarack 
Sűrűvérűség ellen: Zeller
Szabályozza a koleszterin szintet: Mandula 
Szabályozza a szív munkáját: Mandula
Szabályozza a szív működését: Kékparadicsom 
Szabályozza a vércukrot: Káposzta
Szabálytalan szívverés, szívszélhűdés: Lenmag 
Szájbetegségek, laza fogak: Meggy
Szamárköhögés: Gesztenye
Szamárköhögés: Retek , szegfűszeg
Száraz bőrre: Őszibarack
Szédülés: Páfrány fenyő
Székrekedés ellen: Mogyoró, Birsalma
Székrekedés, bélműködés: Lenmag
Székrekedés, hasmenés: Diófa
Székrekedés: Citrancs, Édeskömény, Füge, Krumpli, Narancs, 
Paszternák, Szilva, Meggy, Őszibarack,
Szélhajtó: Paprika
Személyiség kiegyensúlyozója: Kelkáposzta, Paszternák 
Szenilitás Páfrány fenyő
Szervi panaszok esetén: Görögdinnye
Szinusz stb. Lucerna, Citrom
Szív és koszorúér: Sütőtök
Szív és máj: Füge
Szív koszorúér betegségre: Diófa
Szív működés: Zöld borsó
Szív ödéma: Csalán
Szív: Meggy
Szívszélhűdés: Páfrány fenyő
Szívszélhűdés: Áfonya
Szürkületi vakság: Gyermekláncfű
Telített máj: Citrancs, Termések, magok, Zöld borsó 
Természetes antioxidáns. Őszibarack, Kivi
Tisztítja a bőrt: Őszibarack
Tisztítja a légutakat: Fehér répa, Fokhagyma 
Tisztítja a szervezetet: Őszibarack
Tisztítja a tüdőt: Őszibarack
Tisztítja és erősíti a vért: Vízitorma
Tisztító hatása van: Petrezselyem, Káposzta 
Torokfájás, láz, tüdőgyulladás, fejfájás: Citrom 
Torokgyulladásra: Passiflóra vagy kék golgotavirág
Trombózis: Narancs
Túlterhelt máj: Retek
Tüdő asztma. Lucerna
Tüdő rendellenességre: Narancs, Csalán 
Tüdőbaj, gyulladás és tüdőtágulat: Paszternák 
Tüdőbaj, tüdőgyulladás: Gyermekláncfű
Tüdőbetegség, TBC, tüdőgyulladás, tüdőtisztító: Vízitorma 
Tüdőgyulladás: Mandarin
Tüdővel kapcsolatos probléma: Görögdinnye 
Utazási és reggeli rosszullét: Káposzta
Változó korban: Gránátalma
Vastagbélgyulladás: Banán
Vénákra: Páfrány fenyő
Vér körforgása: Meggy
Véredény és izomgyulladás: Zöld borsó 
Véredény probléma: Meggy
Véredény rendszer: Páfrány fenyő
Vérerősítő: Gránátalma
Vérkeringési problémák: Csipkerózsa bogyó 
Vérkeringési zavarok: Páfrány fenyő
Vérkeringést serkentő: Paprika
Vérmérgezés ellen: Zeller
Vérnyomás: Csicsóka
Vérnyomás csökkentő, és vesetisztító: Szeder, őszibarack
Vérnyomás és szívműködés szabályzó: Mustár 
Vérnyomás kiegyenlítő: Lucerna, Zöld borsó, Kelkáposzta 
Vérszaporító: Fekete szeder
Vértisztító: Alma, Diófa, Fehér répa, Karalábé 
Vértisztító: Málna
Vérzékenység csökkentése: Ribizli, Csirázott lucernamag, Csalán,  Spenót
Vese és hólyag-bajok: Csipkerózsa bogyó 
Vesebajra: Görögdinnye mag
Vesegyulladás: Spárga
Vesehomok: Paszternák
Vesekő: Fehér répa
Veseműködés serkentő: Szilva, Meggy, Sör 
Vesetisztító: Alma, Spárga
Vírus és baktérium elleni hatása van: Fehér répa Mazsola 
Vírusos agyhártyagyulladás: Fokhagyma
Visszér tágulás, kapilláris erecskék tágulása: Vadgesztenye 
Vizelési zavarokra, Napraforgó mag
Vízhajtó, enyhe húgyhólyag- és vesetisztító: Póréhagyma 
Vízhajtó, húgyutak tisztítója: Citrancs, Citrom, Csipkerózsa, 
Gyermekláncfű, Torma, Zeller, Bodza,
Vízhólyag és vesetisztító: Petrezselyem 
Zsírtalanítja a májat: Bor


Fekete nadálytő

Bizonyára a fekete nadálytő a csontok és fogak legismertebb gyógynövénye. Már Hildegard von Bingen és Paracelsus is alkalmazta gyógynövényként a csontokra. Sokféle hatást tulajdonítanak a növénynek: csökkenti a gyulladásokat, gyógyítja a sebeket, csillapítja a fájdalmat, és segíti a csonttörések gyógyulását. Jóllehet egykor a fekete nadálytőt gyakran spenótszerű főzelékként fogyasztották, ma óva intenek a növény belsőleges alkalmazásától, mivel kifogásolható mennyiségű pirrolizidin-alkaloidokat tartalmaz. A szekunder növényi anyagok egy csoportjáról van szó, amely állatkísérletekben májkárosító és rákkeltő hatásúnak bizonyult. Alternatívaként a homeopátiás feketenadálytő-készítmények ajánlhatók megfelelő hígításban.

Gombernyő

A gombernyő nem egy feltűnő kinézetű növény, kedvelt helye a hegyekben lévő erdő. Intenzív íze erős gyógyhatásra utal. Paracelsus előszeretettel alkalmazott csonttörésekre egy palástfűből, fekete nadálytőből és gombernyőből álló főzetet. Ma a gombernyőt tea formájában használják olyan csonttöréseknél, amelyek nem akarnak gyógyulni. Természetesen a növény nem hiányozhat a tipikus csontritkulás elleni teákból sem. Ezekben a festő rekettyével, a palástfűvel, a vörös lóhere virágával és sok más gyógynövénnyel együtt szokott feltűnni. Mivel a növény gátló hatással rendelkezik a candida gombára is, hüvelyi gombafertőzésre is ajánlják.

Mezei zsurló

A mezei zsurló egy egészen más aspektust hoz a csont- és fogproblémák gyógynövényes terápiájába. A növény szilíciumot tartalmaz kovasav formájában. A szilícium egy fontos építőeleme a csontnak, különösen a csontnak azon a részén találtak sokat belőle, ahol új szövet volt kialakulóban. A mezei zsurló így általánosan a csontépítés serkentőszerének, valamint mindenféle kötőszövet – amelyekhez a legerősebbek, a csontok és a fogak is tartoznak – erősítőszerének számít. A szilícium kölcsönzi a csontoknak a szükséges elaszticitást, struktúrát és szilárdságot. A csontritkulás prevenciójából vagy kezeléséből nem hagyható ki.

Festő rekettye

A növény egyre inkább a tudomány fókuszába kerül, mivel a genistein nevű szekunder növényi anyagot találták meg benne, egy úgynevezett fitoösztrogént az izoflavonok családjából. Ezért azt feltételezik, hogy a festő rekettye szokásos alkalmazása a népi gyógyászatban a csontbetegségek megelőzésére abszolút korrekt volt. A genistein csökkenti a csontvesztést, így a festő rekettye értékes növény a változókorban. Mivel azonban a mérgező növényekhez tartozik, nagyon gondosan és csakis fitoterapeutás konzultáció után adagolható.


A vérhígítók megakadályozzák a vérrögök képződését, ezzel pedig óvják az egészségünket. Az alábbi természetes vérhígítók többsége ráadásul finom is.

Hirdetés

A vérrögképződés szervezetünk védekezőrendszerének fontos eleme, hiszen amikor megsérül egy ér, a vérrögök zárják el a nyílást, és ekképp megóvnak a belső vérzéstől. Ha azonban túl sok vérrög képződik az ereinkben, az már a véráram útját is elzárhatja, és trombózist vagy stroke-ot okozhat. Mint az a MedicalNewsToday összeállításából kiderül, az alábbi természetes szerek kisebb-nagyobb mértékben vérhígító hatásúak, érdemes rendszeresen beiktatni azokat az egészséges étrendbe. Amennyiben azonban felmerülhet valamilyen véralvadási zavar vagy más betegség kockázata, mindenképpen ajánlott orvossal konzultálni.

Kurkuma
A keleti fűszer mára népszerűvé vált minden konyhában, akár frissen aprítva, akár szárított-őrölt por alakban. Gyönyörű aranysárgára színezi az ételeket, enyhén füstös-erős ízt kölcsönöz a legegyszerűbb levesnek is. A kurkuma gyógynövényként is ismert, hatóanyaga a kurkumin, amely gyulladáscsökkentő, vérhígító hatású, megakadályozza a vérlemezkék összetapadását (antikoaguláns). A kurkuma szinte minden sós ételhez illik, akár még pogácsához is ki lehet próbálni.

A többi között a fokhagyma is védi szív- és érrendszerünk egészségét
A többi között afokhagymais védi szív- és érrendszerünk egészségét. Fotó: Getty Images
Hirdetés 
Hirdetés

Gyömbér
Külsejében hasonlít a kurkumára, ennek is a föld alatti gyökerét, pontosabban a rizómáját fogyasztjuk. A gyömbér is gyulladáscsökkentő és mérsékli a vérrögképződést. Íze csípősebb a kurkumáénál, a hatóanyaga pedig a szalicilát, akárcsak az aszpirinnek. A gyömbér jótékony hatását frissen és szárítva is élvezhetjük, és nem csak sós ételekben: különleges csemege a kandírozott gyömbér, amely pikáns ízpárosítást nyújt az édes és a csípős ízek kombinálásával.

Borsként ismerjük, de valójában paprika, sőt, egyenesen chili. A tévedés oka az angol nyelv, amely a borsot és a paprikát is a pepper szóval jelöli. A Cayenne-paprika Dél-Amerikából származik, az indiánok nemcsak főzéshez, hanem gyógyításhoz is használták. Amilyen gazdag szaliciátokban, annyira csípős is, úgyhogy általában csak csipetnyit fogyasztunk a szárított paprika őrleményből. Egyes források szerint mérsékli a vérnyomást és a különféle fájdalomérzeteket, továbbá javítja a keringést.

Ez a vitamin olyan hatékony vérhígító, hogy nagy mennyiségben fogyasztása rendszeres ellenőrzés nélkül nem is ajánlott olyan személyeknek, akik egészségügyi okból valamilyen vérhígító gyógyszert szednek. Általánosságban napi 400 nemzetközi egység (NE) mennyiségben ajánlott a bevitele, a maximális érték ne haladja meg a napi 1500 NE értéket. Biztonságosabb természetes formájában fogyasztani, megtalálható a sáfrányos szeklice-, napraforgó- és búzacsíra-olajban, valamint a mandulában, szotyolában, teljes kiőrlésű gabonákban.

Fokhagyma
Alapvető fontosságú a konyhában, emellett természetes antibiotikum és gombaölő hatással is rendelkezik a trombózismegelőző hatáson túl. Épp ezért műtétek előtt 7-10 nappal már nem ajánlott nagy mennyiségben a fogyasztása, mert túlzott vérzést okozhat.

Fahéj
Ez a késhegynyi mennyiségben édes, kiskanálnyi mennyiségben csípős fűszer vérhígító kumarin hatóanyagot tartalmaz. Az élelmiszerüzletekben kapható cejloni fahéjnál nagyobb a kínai kasszia-fahéj hatóanyagszintje, ezért annak fogyasztása rendszeres ellenőrzés nélkül nem ajánlott.

Hirdetés

Ginkgo biloba
A hagyományos kínai gyógyításban évezredek óta alkalmazzák a ginkgo fa leveleinek szárított őrleményét vérhígítóként, memóriajavítóként, illetve roborálószerként. Egyes laboratóriumi kutatások szerint a ginkgo fibrinolízist serkentő hatású, ami annyit tesz, hogy képes feloldani a vérrögöket, ám ezt klinikai vizsgálatok még nem igazolták.

Szőlőmagkivonat
Több tanulmány állítja, hogy olyan antioxidánsokat tartalmaz, amelyek védik az ereket és megakadályozzák a magas vérnyomást. A szőlőmagkivonat vérhígító hatása miatt nem ajánlott olyan személyeknek, akik vérhígító gyógyszereket szednek vagy akik műtéti beavatkozás előtt állnak.

Kínai angyalgyökér
A dong quai néven is ismert gyógynövény jelentőségében a ginzenghez fogható a távol-keleti gyógyászat szerint. A kumarin hatóanyagnak köszönheti vérhígító képességét, akárcsak a fahéj. Állatkísérletek igazolták, hogy alkalmas lehet a vérrögképződés megelőzésére. Szárított porként kapszulázva vagy filteres teaként fogyasztják.

Őszi margitfű
A százszorszép rokona, Nyugat-Ázsiában és a Balkánon őshonos, enyhíti a fejfájást, lázat és ízületi fájdalmakat. Ezen túl mérsékli a vérlemezkék összetapadását, így akadályozza a vérrögképződést.

Lugosítás; retek,cékla, saláta, uborka, paradicsom, póréhagyma, füge, fehér bab, 
Savas ételek; kenyér, cukor, csoki, sütemény,  hús, felvágott, kávé, tea, alkohol, szénsavas üdítők, gyümöcs levek

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése